Wyłudzenia o wartości 55 mld euro. Polska na liście krajów dotkniętych podatkowym skandalem

Parlament Europejski wezwał do przeprowadzenia dochodzenia w związku z oszustwami podatkowymi cum-ex. Międzynarodowa afera, która doprowadziła do wyłudzeń o wartości 55 miliardów euro, miała obejmować także Polskę.

Na liście krajów, w których doszło do wyłudzeń deputowani wymienili Polskę. Europosłowie domagają się zmian w przepisach i wzmocnienia organów podatkowych w państwach członkowskich. 

Oszustwo podatkowe typu cum-ex wykryto w 2012 roku. Polegało ono na obrocie akcjami między krajowymi i zagranicznymi inwestorami w okolicach dniach wypłaty dywidendy. To powodowało, że otrzymywali oni nawet wielokrotny zwrot podatku, ponieważ fiskus nie potrafił ustalić, do kogo dokładnie należały dane akcje. 

Początkowo wydawało się, że finansowe konsekwencje wyłudzeń dotknęły tylko niemieckiego fiskusa. Jednak dziennikarze śledczy z europejskiego centrum "Correctiv", którzy ujawnili oszustwo, szacują, że straty poniosło więcej krajów, m.in. Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia, Czechy i Polska.

Europosłowie domagają się od Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego ustalenia, czy doszło do złamania prawa unijnego oraz krajowego. Chcą też, by ocenione zostały potencjalne zagrożenia dla rynków finansowych.

Więcej o:
Komentarze (69)
55 mld euro - Polska na liście krajów dotkniętych podatkowym skandalem. PE chce dochodzenia
Zaloguj się
 • poljack

  Oceniono 20 razy 12

  Pamiętacie jak 3-4 lata temu opisywano klienta polskiego banku który w nocy zauważył że na jego konto wpływały duże sumy pieniędzy gdy to zgłosił został zbyty następnej nocy gdy zauważył przelew .przelał je na drugie konto . Bank od razu to zauważył i zażądał zwrotu .

 • pm7285

  Oceniono 9 razy 9

  Czy rzeczywiście wszyscy bez mała komentujący, to kretyni, czy to zielone ludziki patrioty Szefernakera? Cum-ex nie ma mniczego wspólnego z VAT, niczego. To po pierwsze. Wielokrotne wykazywanie przez różne osoby że zapłacono podatek od dywidendy było poza tym formalnie prawidłowe, deklaracje praqwdziwe. To po drugie. Analizy ekonomiczne wskazały, że w poprzednich latach doszlo do nadużyć, bo rachunek ogólny podatku od dywidendy się nie zgadzał. Taka analityka trwa lata. To po trzecie. Od roku niemieckie prokuratury i nadzór podatkowy kontrolują największe firmy i banki. Na podstawie skomplikowanych przepisów prawa międzynarodowego, ponieważ zwroty rozliczanwe byly przez formalnie samodzielne filie banków w Luksemburgu. I Niemcy odzyskają te pieniądze, to nie jest republika bananowa. Dziś przeszukanie centrali Deutsche Bank. Nie wizyta kilku panów, a najazd 170 policjantów skarbowych i zabezpieczenie dowodów. To nie pierwsza, a jedynie kolejna i jedna z wielu razzii.
  I nie a w tym winy Tuska, Kopacz, ani innego szydła. Nie ta scena, nie ten występ.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 24 razy 8

  kompletnie nie rozumiem, jak można tworzyć system, kóry doprowadza do wyłudzeń i którego nie jest się w stanie kontrolować

  no chyba że ma się w tym konkretny, wymierny interes

 • borsuk07

  Oceniono 7 razy 7

  ale wypłacając fiskus wiedział komu i za co a przed wypłatą nie mógł się już zorientować - DOBRE ;
  " To powodowało, że otrzymywali oni nawet wielokrotny zwrot podatku, ponieważ fiskus nie potrafił ustalić do kogo dokładnie należały dane akcje. "

 • bronek176

  Oceniono 2 razy 2

  Proszę sprawdzić tego zaplutego europosła Rysia Czarneckiego!

 • spam_box

  Oceniono 1 raz 1

  A sposób na to istnieje niezawodny. Wyłudzenia? Czapa. Na pontonie do Europy? Czapa. Macasz dzieci? Czapa.

 • Mac Kacz

  Oceniono 8 razy 0

  podatek obrotowy zamiast VAT dla oszustów

 • smiki48

  Oceniono 28 razy -2

  Niech ktoś mi wytłumaczy dlaczego UE stworzyła system VAT? Jedynym logicznym wyjaśnieniem ( co potwierdza praktyka) była możliwość robienia wielkich przekrętów, które były niemożliwe w przypadku prostego podatku obrotowego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX