Polska policja ma dwa nowe śmigłowce Black Hawk. "Nie było innej możliwości"

Polska policja ma dwa nowe śmigłowce Black Hawk produkowane w Mielcu. Uroczystość ich przekazania odbyła się w Warszawie.

Szef MSWiA Joachim Brudziński chwalił premiera za decyzję w tej sprawie. - Nie było innej możliwości jak zrobić wszystko, aby do polskiej policji trafiły w końcu nowe śmigłowce - mówił minister. Jak podkreślił, do tej pory najmłodszy śmigłowiec policyjny miał 13 lat, a najstarszy - 47. Joachim Brudziński zapowiedział też, że w przyszłym roku do polskiej policji trafią kolejne trzy Black Hawki. 

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki mówił, że podobne kontrakty wpisują się w program odbudowy polskiego przemysłu. Jak podkreślał, rząd stara się, by policja była wyposażona w najlepsze maszyny, a te przekazywane dziś są produkowane w Mielcu przez firmę, która sprzedaje je na całym świecie i współpracuje z kilkudziesięcioma polskimi dostawcami.

Podczas uroczystości Morawiecki nawiązał do filmu z lat 80., w którym aktor Roy Scheider usiadł za sterami super nowoczesnego śmigłowca policyjnego.

- Pamiętam taki film w latach 80. "Błękitny grom". Tam na potrzeby tego filmu prezentowany był helikopter który był bardzo bogaty w najróżniejsze sprzęty chyba wykraczający poza ówczesne czasy. Ja cieszę się, że te śmigłowce które dzisiaj policja przejmuje, otrzymuje, są bardzo nowoczesnymi, naszpikowanymi elektroniką, współczesnymi technologiami, maszynami, które na pewno podniosą bezpieczeństwo Polaków - powiedział premier.

Nowe śmigłowce mają być wykorzystywane w działaniach antyterrorystycznych. Ze względów bezpieczeństwa policja nie chce ujawniać parametrów i wyposażenia maszyn, ale wiadomo, że mają mieć zwiększony zasięg lotu i dodatkowy zbiornik na paliwo. Śmigłowce mają też kamery z noktowizorami, aby można było prowadzić działania nocą.

Więcej o:
Komentarze (112)
Polska policja ma dwa nowe śmigłowce Black Hawk. "Nie było innej możliwości"
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 21 razy 19

  Jeżeli nie zostały poświęcone - to nie polecą albo się szybko zepsują ...

 • cmok_wawelski

  Oceniono 19 razy 17

  Coś się tu GRUBO nie zgadza. Pytanie PO CO POLICJI POLSKIEJ WOJSKOWE HELIKOPTERY TRANSPORTOWE ?? Czy rola Policji jest transport? Pijanych z drogi beda podwozic?
  Oczywiscie nie wiem na ile sie 'dogadali' ale Sikorsky UH-60 Black Hawk to wydatek 21.3 mil. USD.

  Dla porownania - jedna z najwiekszych lotniczych jednostek policyjnych 'LAPD Air Support Division' czyli policyjny oddział helikopterowy (mają też 1 samolot) hrabstwa Los Angeles, ma
  10 American Eurocopter AS350 B2 A-Star
  4 Airbus H125
  2 Bell 206 JetRanger
  1 Bell 412
  Eurocopter AS350 Écureuil
  ...z czego pierwszy kosztuje 2.4 mln USD a drugi 3 mln A WIEC ZNACZNIE TANIEJ NIZ WYDAL POLSKI PODATNIK NIE ZA BARDZO WIADOMO DLACZEGO.

 • trzynasty

  Oceniono 18 razy 16

  konfetti nacięte?

 • jaskitm

  Oceniono 14 razy 14

  No tak, smiglowce tego typu sa dla policji wprost niezbedne i ciezko sobie sluzbe bez nich wyobrazic. Przynajmniej pan minister bedzie mogl sobie z warszawy do Suwalk wygodnie poleciec i jeszcze paru kumpli zabrac.

 • roman_kruk

  Oceniono 24 razy 14

  Dozbrajają służby na wypadek potrzeby pacyfikacji niepokornych.
  Tak, tak - to się dzieje.

 • Dobra Zmiana

  Oceniono 15 razy 13

  Odbudowa POLSKIEGO przemysłu? Czy ten nierząd coś w ogóle kuma?

 • Adam Lisiecki

  Oceniono 13 razy 13

  czy u nas wszytko musi być uroczycie przekazywane. Nie wystarczy zwykły protokół zdawczo odbiorczy? uzupełniłbym o kompanie honorową, poświęcenie i salwę nie mówiąc o konfetti i dzieciach sypiących płatki róż

 • kosmyg

  Oceniono 12 razy 12

  Działania anyterrorystyczne? "Kto podnosi rękę przeciw władzy ludowej..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX