Gigantyczna podwyżka cen energii dla Rzeszowa. Prezydent miasta pisze do premiera Morawieckiego

Podwyżki cen energii nie są przyjmowane spokojnie. Prezydent Rzeszowa na postępowanie spółek energetycznych zareagował bardzo emocjonalnie - pisząc list do premiera.

Ze spółek energetycznych już dochodzą sygnały, że w przyszłym roku chciałyby podnieść ceny energii dla konsumentów (co musi zatwierdzić URE), a przedsiębiorcom i odbiorcom instytucjonalnym ceny podnoszą już teraz. Boleśnie odczuł to Rzeszów, którego prezydentowi nie spodobał się fakt, że w rozstrzygniętym 3 października postępowaniu miastu zaoferowano cenę 0,37 zł netto za 1 kWh, czyli o 67,95 proc. wyższą niż dotychczas. Trochę mniej wzrosła cena na energię używaną do oświetlenia, w tym przypadku podwyżka wyniosła "tylko" 46 proc. Prezydent Rzeszowa, w związku z tym wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym skrytykował praktyki państwowych spółek energetycznych i zwrócił uwagę na wysokie apanaże ich prezesów. 

Narzucanie rażąco wygórowanych cen przez państwowe spółki dodatkowo bulwersuje, gdy porównamy zarobki ich prezesów. Roczne zarobki zarządu państwowego koncernu energetycznego PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. wynoszą: Prezes: 1,185 mln zł (średnio miesięcznie 99 tys. zł), Wiceprezesi: 1,016 mln zł oraz 1,45 mln zł 

- pisze w liście prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, którego list opublikował na Twitterze dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej" Tomasz Żółciak.

Czytaj też: O ile zdrożeje prąd? Media: firmy energetyczne chcą podwyżek taryf nawet o 40 proc.

Ceny energii w Polsce należą do najwyższych w Europie i będą rosły. Spółki energetyczne podnoszą ceny, by nadążyć za rosnącymi kosztami, a te rosną, gdyż wzrastają ceny pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. Problem w tym, że polski prąd pochodzi głównie z węgla, a plan energetyczny dla Polski przewiduje, że będzie on nadal podstawowym źródłem energii w naszym kraju.

Czytaj też: Polska elektrownia atomowa ma ruszyć do 2033 roku. Wciąż nie wiadomo, gdzie powstanie

Drogi prąd jest więc wynikiem tego, że mało inwestuje się w Polsce w odnawialne źródła energii (OZE). Rząd nie jest tu bez winy - to polityka gabinetów Morawieckiego i Szydło sprawiła, że nie powstają nowe elektrownie wiatrowe. A zgodnie z PEP2040 (Polityką Energetyczną Polski do 2040) wiatraki stojące na lądzie będą raczej złomowane niż stawiane (farmy wiatrowe planowane są na morzu, gdzie wiatr jest bardziej stabilnie dostępny przez cały rok). Problemy energetyczne ma rozwiązać budowa elektrowni jądrowej, ale proces budowy będzie kosztowny. 

Minister Energetyki Krzysztof Tchórzewski obiecywał z kolei, że gospodarstwa domowe nie odczują podwyżek cen energii, gdyż rząd będzie je rekompensował. 

Więcej o:
Komentarze (241)
Gigantyczna podwyżka cen energii dla Rzeszowa. Prezydent miasta pisze do premiera
Zaloguj się
 • signum_t

  Oceniono 85 razy 77

  Panie prezydencie, czemu Pan się dziwi? Przecież spółki muszą zapracować na pińcset.

 • obserwatoriumpolityczne.pl

  Oceniono 71 razy 67

  Co za brednie panie Morawiecki? Rzygać mi się chce jak czytam, że rząd będzie rekompensował podwyżki energii dla gospodarstw domowych. PANIE MORAWIECKI, ZE SWOICH PIENIĘDZY BĘDZIE PAN TO REKOMPENSOWAŁ?

 • muczacza7

  Oceniono 57 razy 51

  To co? Podwyżki w 2019? Inflacja w górę? O, ale też wyższe podatki!
  500+ niedługo będzie warte 50+. Ciekawe ile ludzi umrze do 2040 z powodu smogu?

 • earthboundmisfit

  Oceniono 46 razy 44

  Kasa musi płynąć w wiadomym kierunku.

  Dla przykładu - dużo się mówi o sponsorowaniu przez Orlen Roberta Kubicy. Znamienne, że tych samych 50 baniek Morawiecki nie chciał dąc gdy był prezesem prywatnego banku, a więc gdy od wyników banku zależały jego apanaże. Gdy sprawa wypłynęła przy pomocy nagrań, okazało sie nagle, że kasa jest, ale z pieniędzy publicznych, czyli "niczyich" jak to mawiali i nadal mawiają komuchy. Bo kasa prezesa spółki skarbu państwa w niczym nie zależy od wyników tej spółki - doją, ile się da, a potem jeszcze dostaja ogromne odprawy.

 • Tworzywa 500

  Oceniono 47 razy 43

  Cały Naród wspólnymi siłami buduje potęgę pisu!!! Ludzie mianowani na prezesów spółek skarbu państwa muszą żyć na poziomie aby odprawy były zadawalające. Jak dobiją do 40 mln to przyjdą następni. A suweren znów zagłosuje bo mu obiecają 1000+. Ale każdy worek ma swoje dno.

 • Paul Tomas

  Oceniono 36 razy 34

  Nasz kraj płaci za zacofanie i kompletny brak wizji energetycznej od lat ! ! !
  Polscy politycy boją się jak ognia polskich górników, bo to silna i dobrze zorganizowana grupa społeczna, grupa ktora poza obroną własnygo interesu nie interesuje się niczym i potrafi obalić praktycznie każdy rząd, dlatego cała Polska jest ich "zakladnikiem".
  Myślę że najwyższa pora na rewizję Polskiej energetycznej Racji Stanu! NO ALE NA TO TRZEBA WIZJI, ODWAGI I DETERMINACJI KTÓREJ BRAK

 • joankb

  Oceniono 36 razy 32

  Popieram Prezydenta Rzeszowa.
  Tylko przeciw ku...kiej ciemnocie na razie nic nie możemy.
  Ludzie, idźcie na wybory, życie Wasze od tego zależy. Pis nas zaora.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX