Od dziś zakupy w internecie łatwiejsze. Wchodzą w życie nowe przepisy UE. Ceny w dół?

Ma być łatwiej, szybciej i taniej podczas zakupów w internecie. Dziś wchodzą w życie unijne przepisy znoszące bariery w handlu w sieci, czyli blokadę geograficzną. 

Nowe przepisy mają doprowadzić do likwidacji obecnych praktyk - sprzedawcy często zawyżają marże albo ograniczają oferty w zależności od kraju. Dzieje się tak, bo system lokalizuje kupującego po adresie IP komputera, lub numerze karty kredytowej, który identyfikuje miejsce jej wydania.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Andrus Ansip podkreślił w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką, że to kłóci się z zasadami jednolitego rynku. "Stosowane blokady geograficzne w internecie przyprawiają o ból głowy. To jest dyskryminacja ze względu na narodowość jeśli podczas transakcji bierze się pod uwagę na przykład miejsce wydania karty kredytowej" - powiedział wiceszef Komisji. Dodał, że z powodu blokady geograficznej tylko jedna trzecia konsumentów mogła do tej pory swobodnie dokonać zakupów w internecie. 

Nowe reguły zagwarantują, że sprzedawcy internetowi będą musieli traktować wszystkich klientów jednakowo - tych w ich kraju, jak i tych z pozostałych państw Unii Europejskiej. Zastrzegł, że nowe przepisy nie oznaczają dodatkowych obciążeń dla firm. "Nie możemy narzucić sprzedawcom obowiązku dostarczania towarów do każdego zakątka Unii Europejskiej" - powiedział wiceszef Komisji. Zatem kwestie dostawy każdy klient będzie musiał uzgodnić ze sprzedawcą. 

Ceny w dół?

Wiceszef Komisji przypomniał natomiast, że Bruksela zaproponowała jakiś czas temu, by koszty wysyłanych paczek za granicę były bardziej przejrzyste co doprowadzi do obniżenia cen. 

W rozmowie z Beatą Płomecką wiceszef Komisji wyraził nadzieję, że przepisy, które dziś wchodzą w życie, wpłyną korzystnie na handel w internecie w wielu krajach, także w Polsce. "10 procent polskich firm sprzedaje swoje towary w internecie do innych krajów, to wprawdzie więcej niż średnia unijna, która wynosi 9 procent, ale wciąż mało. A jeśli chodzi o zakupy, to tylko 16 procent Polaków decyduje się je robić w sklepie internetowym z innego kraju. Średnia w Unii to 19 procent" - powiedział wiceprzewodniczący Komisji, powołując się na najnowsze dane. 

Jest problem z filmami

Andrus Ansip zaznaczył, że nowe przepisy nie obejmują usług audiowizualnych świadczonych drogą elektroniczną takich jak muzyka, gry, czy filmy. "Chodzi o słynne zdanie, które często widzą użytkownicy internetu - przepraszamy, ten materiał jest niedostępny w Twoim kraju. Nad tym pracujemy dopiero, choć już w niektórych sektorach geoblokowanie zostało częściowo zniesione" - powiedział wiceszef Komisji.

Bruksela oczekuje, że wszystkie kraje wdrożą szybko unijne przepisy, które dziś wchodzą w życie i zapewnią, że będą one skutecznie egzekwowane. To wiąże się z wyznaczeniem organu w każdym państwie członkowskim, który będzie służył konsumentom praktyczną pomocą. 

Więcej o:
Komentarze (25)
Od dziś zakupy w internecie łatwiejsze. Wchodzą w życie nowe przepisy UE. Ceny w dół?
Zaloguj się
 • anna_pot

  Oceniono 4 razy 4

  to może jeszcze koszty przesyłek kurierskich urozsądnić. Przesyłka Szczecin Berlin nie powinna kosztować 5 x tyle co Szczecin Warszawa

 • noel1

  Oceniono 6 razy 4

  Ceny netflixa porównywalne z cenami amerykańskimi czy brytyjskimi, Zasób zbioru jadnak u nas znaczniej skromniejszy niż u nich. Jak nie pałą to go kijem.

 • yosemitesam

  Oceniono 12 razy 2

  Dlaczego w dół? Raczej w górę. Jeśli z obiektywnych powodów nie będę mógł obniżyć ceny dla konsumentów z najbardziej odległego zakątka świata, to po prostu podwyższę je całej reszcie.

 • jan.w2

  Oceniono 5 razy 1

  I co to zmieni? Jak sprzedawca nie będzie chciał czegoś komuś sprzedać, to zrobi zaporowa cenę wysyłki i będzie miał z głowy.

 • bursztynowe

  0

  Chyba ceny w górę, bo sporo sklepów stosowało niższe ceny dla Polaków, niż dla nabywców z krajów Europy Zachodniej

 • Johnny Bravo

  Oceniono 1 raz -1

  Taaa, ja mam internet mobilny od TM a nieraz zdarzało się że przy filmie w necie na polskim portalu informacyjnym miałem komunikat o njemożliwości jego obejrzenia ze względu na lokalizację...

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 8 razy -2

  "przepraszamy, ten materiał jest niedostępny w Twoim kraju"

  To chyba żaden problem.

 • Factor 003

  Oceniono 14 razy -8

  Wdrożyli ale nad niektorymi aspektami jeszcze pracują. Żenada Brukseli. Najlepiej wyszło im prostowanie bananów. Zmiana czasu problem, kupno i sprzedaz internetowa problem. Sprawy , ktore dotyczą przecietnego obywatela UE są dla nich zavtrudne (czytaj niecważne). Jak głosują o swoich podwyżkach z 10 tys Euro na 11 tys. Euro na miesiąc za cztery dni siedzenia to wszyscy są jednomyślnie zgodni. Tyle ma przeciętny obywatel UE pożytku z Brukseli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX