PKN Orlen złożył do KE roboczą wersję wniosku o przejęcie Grupy Lotos

PKN Orlen złożył do Komisji Europejskiej wersję roboczą wniosku o zgodę na przejęcie Grupy Lotos. Spółka liczy - zgodnie z założeniami harmonogramu - na uzyskanie zgody KE do połowy 2019 r.

Formalne postępowanie KE w sprawie przejęcia Lotosu rozpocznie się dopiero po złożeniu przez PKN Orlen ostatecznego wniosku. Orlen tłumaczy, że celem transakcji jest stworzenie zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym i zarazem odpornego na wahania rynkowe.

Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską, klimat rozmów jest dobry. Intensywnie pracujemy, aby utrzymać zakładany harmonogram transakcji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przekazaliśmy kluczowe dokumenty w tym procesie. Stanowią one podstawę do wypracowania, wspólnie z Komisją Europejską, finalnej wersji wniosku. Będą w nim precyzyjnie określone warunki, na bazie których będziemy mogli zrealizować tę transakcję.

– mówi Daniel Obajtek prezes PKN Orlen.

Konferencja prasowa Daniela Obajtka w PKN OrlenKonferencja prasowa Daniela Obajtka w PKN Orlen TOMASZ NIESŁUCHOWSKI

Pod koniec lutego PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos, rozumianej jako nabycie przez PKN Orlen bezpośrednio lub pośrednio minimum 53% udziału w kapitale zakładowym Grupy Lotos. Przewidywalny scenariusz zdarzeń zakłada warunkowe nabycie od Skarbu Państwa 32,99% udziałów Grupy Lotos. Dopiero w następnej fazie doszłoby natomiast do ogłoszenia wezwania odnoszącego się do pozostałych 66% w związku z zamiarem przekroczenia 33% ogólnej liczby głosów w Grupie Lotos.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wyniosły 24,18 mld zł w 2017 roku.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Więcej o:
Komentarze (3)
PKN Orlen złożył do KE roboczą wersję wniosku o przejęcie Grupy Lotos
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 1 raz 1

  Znaczy znowu będzie jeden wielki CPN, z tą różnicą, że nie będzie to Centrala Paliw Napędowych, tylko Centrala Paliw Narodowych z mnóstwem stołków i stołeczków dla rodziny, kolegów oraz różnych partyjnych dupowałazów i nawilżaczy. A potem się to przejmie za złotówkę. Brawo PiC, brawo dojna zmiana.

 • guillermo

  0

  Czyli podmiot w którym Skarb Państwa ma ledwie 29 proc akcji chce kupić podmiot, w którym SP ma 53 proc akcji. I kto tu mówi o repolonizacji? Przecież to jawna prywatyzacja i skok na kasę.

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 2 razy 0

  Orlen kłamie.
  Prawdziwym celem jest zniszczenie polskich koncernów naftowych bo Orlen pod władzą PiS nie jest polski i nie będzie. Jak tylko połączy się z Lotosem może dojść do wrogiego przejęcia i zostaniemy BEZ polskich paliw a co za tym idzie na łasce Rosji o co przecież chodzi agentom z PIS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX