500 plus nie dla samotnych rodziców? Ministerstwo Pracy: Przypominamy tylko jakie jest prawo

Robert Kędzierski
"Gazeta Wyborcza" porusza kwestię samotnych rodziców, którzy przestaną otrzymywać świadczenie 500 plus. Chodzi o przypadki, w których na dzieci nie zasądzono alimentów. Ministerstwo Rodziny powołuje się na przepisy ustawy.

"Gazeta Wyborcza"  alarmuje, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ogranicza program "Rodzina 500 plus". Zdaniem dziennika, początkowo ministerstwo próbowało uszczelnić system sprawdzający, czy deklarowany rozwód nie jest fikcyjny. Przeprowadzano kontrole, by upewnić się, że np. samotna matka nie żyje de facto z konkubentem. 

Kontrole miały się jednak nie sprawdzić, dlatego, jak podaje "Wyborcza", pozbawiono środków tych samotnych rodziców, którzy na dzieci nie otrzymują alimentów. Cytowana w artykule pani Marta, matka trojga dzieci, skarży się, że zrobiono to z dnia na dzień. 

Już rok temu zabrali mi pieniądze na pierwsze dziecko. Powiedzieli bowiem, że nastąpiła zmiana przepisów. I aby dostawać pieniądze od rządu na pierwsze dziecko, muszę mieć zasądzone alimenty. Teraz, z powodu niezasądzonych alimentów, zabrali mi też pieniądze na kolejne dzieci. Nic więc nie dostanę.

- mówi pani Marta.

Ministerstwo wyjaśnia

W rozmowie z Next.gazeta.pl Stanisław Szwed, wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powołuje się na przepisy ustawy. 

Działanie, które podejmujemy jest zgodne z ustawą. Jest w niej jednoznaczny zapis o tym, że wniosek dotyczący alimentów powinien być złożony. Samorządy, które rozdzielają świadczenie są zobowiązane do przestrzegania przepisów ustawy

- stwierdził.

Odniósł się też do twierdzenia "Gazety Wyborczej", która pisze, że "resort pracy wydał właśnie zalecenie gminom, aby nie wypłacały 500 plus samotnym matkom bez zasądzonych alimentów nie tylko na pierwsze, ale też na kolejne dzieci."

Nie wydawaliśmy żadnych zaleceń, przypominamy tylko jakie jest obowiązujące prawo. Początkowo przepisy dotyczyły pierwszego dziecka, ale potem była nowelizacja. I dziś wymóg alimentów dotyczy już wszystkich dzieci

- wyjaśnia. 

Sprawę w podobnym tonie skomentowało też ministerstwo.

Ministerstwo Rodziny nie polecało gminom określonego sposobu realizacji świadczenia Rodzina 500 plus, a jedynie poinformowało o obowiązującym brzmieniu art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który nie jest przepisem nowym, bo obowiązuje już drugi okres świadczeniowy. Obowiązuje też w świadczeniach rodzinnych od kilkunastu lat.

Czytaj też: Płaca minimalna może namieszać w 500 plus. Kryterium dochodowe na pierwsze dziecko też w górę?

Co mówi ustawa?

W znowelizowanej ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci znajduje się zapis, który mówi o alimentach.

Przepisy dotyczące 500+Przepisy dotyczące 500+ http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000195/U/D20160195Lj.pdf

Więcej o:
Komentarze (189)
500 plus nie dla samotnych rodziców? Ministerstwo Pracy: Przypominamy tylko jakie jest prawo
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 41 razy 29

  Pinionżki się kończą, co było, to rozdali i rozkradli, teraz będą ograniczać rozdawanie, ale kraść nie przestaną, więc podniosą podatki. Ciemny lud będzie łykał pierdy o wstawaniu z kolan, a w tym czasie złodzieje będą mu plądrować chałupę.

 • vito60

  Oceniono 38 razy 28

  Takie jest prawo? Proszę mi przypomnieć kto stanowi prawo i dlaczego Mateusz M. dostaje pincet a samotna matka nie?

 • lilo150

  Oceniono 28 razy 26

  przecież to nie są pieniądze na dzieci a łapówka dla ogłupiałej gawiedzi

 • fctheduck

  Oceniono 22 razy 20

  Kasa się kończy, a samotne matki to niekoniecznie elektorat PiS. Ich wspierają wielodzietne rodziny mnożące się jak szczury i trwające w pięknych katolickich związkach do śmierci.

 • ar.co

  Oceniono 29 razy 19

  Takie są ustawy? A któż te ustawy przyjął, jak nie kolesie Rafalskiej i reszty pisowskich złodziei? I niech nie łżą, że "obowiązuje od kilkunastu lat", skoro 500+ istnieje od niespełna trzech lat. I to kretyńskie tłumaczenie, że "kontrole nie sprawdziły się", a samotne matki mieszkały z konkubentami! A co kogo obchodzi, z kim mieszkają samotne matki, skoro 500+ na drugie i kolejne dzieci przysługuje BEZ WZGLĘDU na dochód? Morawieckiemu 500+ przysługuje, ale samotnej matce już nie.

 • naboru_watanabe

  Oceniono 28 razy 18

  Pani Marta cyt. "I aby dostawać pieniądze od rządu na pierwsze dziecko" - od jakiego rządu? Spora grupa Polaków zasuwa codziennie aby zostac obrabowanym z kasy na "się nalezy" dla rodziny pani Marty .

 • krynolinka

  Oceniono 22 razy 16

  "Prowadzący audycję poprosił Mazurek o radę dla samotnej matki, w której rodzinie dochód wynosi 801 zł na głowę, a więc minimalnie za dużo, by pobrać świadczenie w przypadku posiadania tylko jednego dziecka.

  Rzeczniczka bez wahania odpowiedziała: - Zachęcać ją będę do tego, żeby ustabilizować swoją sytuację rodzinną, mieć więcej dzieci. Tak, aby móc na to świadczenie się załapać."
  I czego tu się malkontenty pultają.
  Wszystko jasne. zapładniać, rodzić w sakramencie!

 • kemor234

  Oceniono 23 razy 15

  "Ministerstwo Pracy: Przypominamy tylko jakie jest prawo ..."
  Od siebie dodam "I SPRAWIEDLIWOŚĆ".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX