Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Odzyskasz odholowane auto bez wcześniejszej opłaty
Orzeczenie Trybunału jest ostateczne. Zakwestionowane przepisy stracą moc obowiązującą z upływem dziewięciu miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
Chodzi konkretnie o dwa ustępy z ustawy Prawo o ruchu drogowym - art. 130a ust. 5c oraz art. 130a ust. 7 pkt 1. Oba fragmenty ustawy poniżej. Art. 130a ust. 5c został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny wyłącznie w zakresie konieczności uiszczenia opłaty za usunięcie i parkowanie odholowanego samochodu w celu jego odzyskania (zaznaczenie na żółto). Samo umieszczenie odholowanego samochodu na wyznaczonym parkingu oczywiście nadal jest zgodne z Konstytucją.
fragment ustawy Prawo o ruchu drogowym .
fragment ustawy Prawo o ruchu drogowym .
Wniosek Bodnara
O zbadanie fragmentu ustawy o ruchu drogowym przez Trybunał Konstytucyjny zawnioskował w 2017 r. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Argumentował on, że przepis dotyczący konieczności zapłaty za odholowanie i parkowanie samochodu, w celu jego odzyskania, "stanowi zbyt daleko idącą ingerencję ustawodawcy w prawo własności" i "znacznie ogranicza właściciela w wykonywaniu prawa własności, pozbawiając go możliwości korzystania z rzeczy i pobierania pożytków".
Do tego punktu widzenia przychylił się w środę Trybunał Konstytucyjny. Sędzia Piotr Tuleja w uzasadnieniu orzeczenia zwracał także uwagę na często duże niedogodności, aby szybko odzyskać odholowany samochód.
Z jednej strony obywatel będzie miał problem, żeby od razu tę opłatę uiścić, a z drugiej strony korzystanie przez niego z pojazdu jest niezbędne dla jego interesów życiowych, chociażby wtedy, kiedy prowadzi działalność gospodarczą
- zaznaczał sędzia Tuleja, cytowany przez PAP.
Orzeczenie Trybunału oznacza więc, że oczywiście uiszczenie opłaty za holowanie i parkowanie samochodu na parkingu będzie nadal konieczne - natomiast będzie można to zrobić już po odzyskaniu pojazdu.
Kiedy odholują samochód?
Do odholowania samochodu na koszt właściciela może dojść m.in. gdy jest on zaparkowany w niedozwolonych miejscach (nie tylko oznaczonych znakami, ale też gdy samochód utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu), gdy kierujący nie okazał polisy OC, albo gdy pojazd przekracza dopuszczalne wymiary czy masę całkowitą (i nie jest możliwe skierowanie go na inną drogę, na której nie łamałby przepisów). Jeśli nie ma innej możliwości zabezpieczenia samochodu, to zostanie on także odholowany na parking, gdy kierujący nim był pod wpływem alkoholu albo nie posiadał dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu.
-
Monika Morawiecka prezesem spółki PGE Baltica. Będzie budować wiatraki na Bałtyku
-
Były prezes Lotosu dla "DGP" o incydencie sprzed lat "Trucizna była w kawie albo w wodzie"
-
Kolejny tajemniczy wieżowiec w Warszawie. Ma liczyć 200 metrów. Nie wiadomo, kto za nim stoi
-
Hortex chce przejąć znaną markę wody mineralnej. Wniosek jest już w UOKiK
-
Kart Dużej Rodziny przybywa ekspresowo. Dzięki dobrej zmianie od 1 stycznia
- UOKiK ma zastrzeżenia do przejęcia przez Multikino kontroli nad Cinema 3D
- Lotnisko Chopina czeka rozbudowa. Inwestycja może być uciążliwa dla Warszawiaków
- MON szuka prawnika. Za negocjowanie kontraktów wartych miliardy 3,4 tys. zł pensji
- Rosji nie ma na unijnej liście dotyczącej prania brudnych pieniędzy. Europosłowie pytają KE
- Nie tylko nożyce ogrodowe i sekatory - 5 narzędzi ogrodowych niezbędnych w każdym domu
kmuchorowski
Oceniono 17 razy 17
Czy dobrze rozumiem, że to oznacza, że będzie można odzyskać auto acz i tak będą ściągać te wszystkie opłaty?