PSL chce zlikwidować podatek od emerytur. Czytelnicy zachwyceni pomysłem: "Najwyższy czas"

PSL złożył w Sejmie obywatelski projekt ustawy, który znosi podatek od emerytur. Ludowcy przepisy próbują przepchnąć kolejny raz. Nasi Czytelnicy pomysł popierają. W większości.

Na rozpoczętym w środę posiedzeniu Sejm zajmie się obywatelskim projektem złożonym przez PSL, który znosiłby podatek od emerytur. Jak wyjaśnia Stronnictwo niektórzy mogliby dzięki takiemu rozwiązaniu zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie. 

Ludowcy nie ukrywają, że ich pomysł będzie dla budżetu kosztowny - zrezygnowanie z podatku uszczupli dochody państwa o ok. 17 mld zł. Twierdzą jednak, że wiedzą, skąd znaleźć finansowanie. Zapowiadają też, że wprowadzenie ich pomysłu w życie nie będzie wiązało się z ograniczeniami programu 500. Ten kosztuje z kolei ponad 20 miliardów złotych rocznie.

Czytelnicy popierają. W większości

Nasz artykuł wywołał falę komentarzy na Facebooku. Czytelnicy w większości popierają wsparcie emerytów. 

Emeryci nie przepuszczają na zbytki swych emerytur. Żyją skromnie , rzadko sobie coś kupią nowego. Raczej odkładają każdy grosz i wspierają finansowo swe dzieci i wnuki. Zwolnienie z podatku emerytów jest praktykowane w wielu krajach tylko nie u nas.

- zauważa jedna z czytelniczek. 

Podatek od emerytur dawno powinien być zniesiony , bo pracuje się średnio 40 lat. I cały czas się płaci. Idąc na zasłużoną emeryturę dalej się płaci na tych, co w życiu nie zhańbili się praca, a są na zasiłkach. Czy to sprawiedliwe?

- pyta kolejna.

W komentarzach nie brakuje też rozgoryczenia faktem, że jedne grupy społeczne mogą liczyć na wsparcie, a emeryci nadal płacą podatki. 

Dokładnie tak. Młodzi ludzie do pracy. Nasi rodzice i my 50+ też wychowywaliśmy dzieci i pracowaliśmy. Nikt nic nam nie dał. Swoją pracą zarobiliśmy na emeryturę i czas najwyższy dostawać ją bez podatku, którym to my podatnicy finansujemy 500+.

- żali się jedna z czytelniczek.

Od naszych emerytur już podatki płaciliśmy....a 3-4 złotowe waloryzacje to kpina z seniorów....podobnie jak darmowe leki... PiS nie lubi starych ludzi.

- pyta retorycznie druga. 

Część komentujących zarzuca PSL, że partia miała dużo czasu, aby swój pomysł wprowadzić. Stronnictwo było bowiem koalicjantem PO. 

Ja uważam , że w państwie wszyscy powinni płacić podatki, bez względu na to, czy dostaje zasiłek socjalny, od wszystkiego, każdego dochodu należny płacić podatki. Niestety nie mam pojęcia, jak to się ma z 500 plus, czy od tego zasiłku ludzie odprowadzają podatek? Jeśli nie, to według mnie powinni.

- pisze z kolei inna użytkowniczka Facebooka. 

Przypomnijmy, że świadczenie wypłacane w ramach programu 500+ nie jest opodatkowane. 

Niektórzy czytelnicy pomysłowi PSL są przeciwni, albo nie wątpią w możliwość sfinansowania projektu. 

Super pomysł ale trochę puste słowa PSL. "PSL twierdzi, że wie w jaki sposób finansować swój pomysł. Projekt może pochłonąć nawet 17 mld zł".....więc ja się pytam skoro wie to słucham wyjaśnień?

- zauważa czytelnik. 

Po co pisać takie głupoty. Wiadomo że i PSL chce zyskać elektorat więc podpuszcza Polaków, jak to oni dbają o emerytów. PiS ma większość w parlamencie i wiadomo z góry że ta ustawa nie przejdzie.

- pisze inny.

Nie brakuje też głosów wedle których emeryci z najniższymi świadczeniami na propozycji PSL zyskają niewiele.

To wydaje się być bardzo sprawiedliwe, ale najwięcej skorzystają ci z wysokimi emeryturami, dla tych z niskimi to będzie kilkaset złotych rocznie. Emeryci w tym kraju i tak mają najstabilniejszą sytuację finansową, mają najwięcej oszczędności. Oczywiście, że są wśród nich też bardzo ubodzy i im potrzebne jest wsparcie, ale nie wiem, czy rozwiązaniem jest likwidacja podatku, bo to kilkaset złotych rocznie nie zmieni ich sytuacji, a budżet na tym bardzo ucierpi. Chyba sensowniej byłoby poszukać sposobów na wspieranie ubogich emerytów.

Czytaj też: 500 plus nie dla samotnych rodziców? Ministerstwo Pracy: Przypominamy tylko jakie jest prawo

Projekt złożony przez PSL, nad którym Sejm debatować będzie w piątek, ma nikłe szansę na przyjęcie. Już podczas wcześniejszych prób przeforsowania pomysłu Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej twierdziła, że rozwiązanie jest "niesprawiedliwe społecznie" i "narusza zasady równości".

---

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o:
Komentarze (175)
PSL chce zlikwidować podatek od emerytur. Czytelnicy zachwyceni pomysłem: "Najwyższy czas"
Zaloguj się
 • trener44

  Oceniono 31 razy 23

  Wystarczy podniesc kwote wolna od opodatkowania i juz wiekszosc emerytow podatku nie zaplaci a przy okazji polepszy sie biednym pracujacym.

  TReneR

  PS pieniądze składane na emerytury nie były opodatkowane, są opodatkowanie dopiero w momencie pobieranie tejże.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 25 razy 19

  Emeryci powinni wziąć przykład z Beaty Szydło i po prostu przyznać sobie samemu premię!
  Czujecie się teraz jak frajerzy? To dobrze, bo sami głosowaliście na tych złodziei.

 • zzz098

  Oceniono 16 razy 16

  Trzeba podnieść kwotę wolną od podatku dla wszystkich, a nie zwalniać z podatku różne grupy. Kwota wolna od podatku jest w Polsce śmiesznie niska. TRZY TYSIĄCE! To oznacza, że zaledwie 250 złotych miesięcznie jest zwolnione od podatku w naszym dziadowskim kraju. We Francji do 3500 złotych miesięcznie nie płaci się podatku! A w innych krajach jeszcze więcej. Tam państwo zostawia zarobione pieniądze obywatelom. U nas rząd łupi podatkiem każdego, kto ma pensję wyższą niż 250 złotych miesięcznie. A potem rząd te złupione pieniądze rozdaje różnym nierobom i dzieciorobom wedle własnego uznania. Zarabiającemu pensję minimalną (1500 zł na rękę) nasz rząd zabiera ok. 1000 złotych w postaci podatków! Francuzi by na coś takiego nie pozwolili.

 • warszawa1967

  Oceniono 12 razy 10

  Pomijając wszystkie pozostałe kwestie...
  Co ta Rafal ska pierdzielę, że to "niesprawiedliwe społecznie"? A 500+ jest "sprawiedliwe społecznie" *skoro dostają je ci którzy mają minimum 2 dzieci a samotne matki nie? Rafalska, a sprawiedliwe społecznie jest tuczenie Rydzyka publicznym groszem?

 • zzz098

  Oceniono 18 razy 10

  Zlikwidowanie podatku od emerytur to idiotyzm. Dlaczego ktoś kto ma 10-20 tysięcy emerytury ma nie płacić podatku??? Należy podnieść KWOTĘ WOLNĄ od podatku, tak aby wszyscy, którzy mają małą emeryturę lub pensję minimalną, nie płacili podatku. Kwota wolna od podatku w Polsce jest śmieszna i wynosi zaledwie 3 tysiące złotych. We Francji jest to 40 tysięcy złotych, w Skandynawii nawet 70 tysięcy. Kombinowanie przy zwalnianiu od podatku różnych grup JEST BEZ SENSU. Choć do wysokości połowy tego co we Francji. Przy kwocie wolnej od podatku w wysokości 20 tysięcy nie zapłaci podatku nikt do wysokości dochodu ok. 1700 złotych miesięcznie.

 • eva01

  Oceniono 9 razy 9

  Nie sądzę, żeby to przeszło. Od składek emerytalnych nie płaci się podatku. Podatek jest liczony po odliczeniu wszystkich składek ZUS, a więc składki emerytalne nie były opodatkowane. tylko pozostałe wypłacane wynagrodzenie jest po odliczeniu podatku. Wystarczy podnieść dla wszystkich kwotę wolną od podatku tak jak obiecywał Prezydent Duda.

 • Piotr Adamczyk

  Oceniono 15 razy 7

  Od kwoty 17mld która to ma kosztować zniesienie podatku od emerytów należy odjąć koszt pracy urzędów skarbowych sprawdzających zeznania podatkowe emerytów - bo już ich po prostu nie będzie.

 • 1-wolne

  Oceniono 8 razy 6

  "Już podczas wcześniejszych prób przeforsowania pomysłu Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej twierdziła, że rozwiązanie jest "niesprawiedliwe społecznie" i "narusza zasady równości".
  A jak wygląda sprawiedliwość społeczna w grupie kleru- mają dochody nie tylko ze składanych ofiar lecz z wynajmu pomieszczeń,(anteny ,przekażniki na kościołach)często działalność gospodarcza (prowadzenie sklepów). Przez całe swoje życie nie odprowadzają podatków nawet od pensji którą otrzymują,nie płacą składek zdrowotnych ani ubezpieczeniowych a otrzymują emeryturę. GDZIE TU JEST SPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNA ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX