Francuzi płacą najwyższe podatki spośród krajów OECD. A co z Polską? Są nowe dane

Najwięcej podatków płacą Francuzi. Polska, na tle krajów OECD nie wypada wcale najlepiej. Płacimy więcej podatków niż w USA, ale mniej niż w Szwecji, Danii czy Czechach.

OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) opublikowało statystyki udziału wpływów podatkowych w relacji do PKB za 2017 rok. Najwyższy wynik osiągnięto we Francji - nad Sekwaną wskaźnik ten wynosi 46,2 proc. (rok temu było to 45,5) - średnia OECD wyniosła 34,2 proc. W Polsce wpływy podatkowe w relacji do PKB wyniosły 33,9 proc., a więc poniżej średniej. 

.. OECD

Wzrost wpływów podatkowych w Polsce

Wynik naszego kraju to jednak najwyższy poziom wpływów podatkowych w relacji do PKB od 2008 rok (wtedy wskaźnik ten był na poziomie 34,6 punktu). W stosunku do 2016 roku poziom dochodów podatkowych wzrósł w naszym kraju o 0,5 punktu procentowego. Nadal jednak dochody podatkowe Polski są niższe (w relacji do PKB) niż w latach dziewięćdziesiątych, w których nie spadały poniżej 34 proc., a w 1993 roku sięgnęły nawet 39,2 proc. Polska aktualnie zajmuje 18. pozycję wśród krajów OECD i należy do tej części, w której podatki są mniejsze niż średnia. 

Mniejsze wpływy podatkowe, w relacji do PKB, od Polski mają - Zjednoczone Królestwo (33,3 proc. PKB), Japonia (30,6 proc.) czy USA (27,1 proc.). Najniższe wpływy podatkowe w relacji do PKB ma zmagający się z przestępczością narkotykową Meksyk, który zbiera w podatkach raptem 16,2 proc. PKB. 

Głównym źródłem dochodów podatkowych państw OECD są, statystycznie, podatki od konsumpcji (VAT i inne). Jednak w wielu krajach za znaczną część dochodów podatkowych odpowiadają też składki na ubezpieczenia społeczne - w Polsce VAT i pozostałe podatki od konsumpcji odpowiadały za 36,4 proc. wpływów podatkowych, a składki na ubezpieczenia społeczne za 38,1 proc. 

Rośnie rola podatków korporacyjnych

Z danych OECD wynika też, że udział podatków CIT w dochodach budżetowych jest obecnie najwyższy w historii - w 2016 roku (nowszych danych szczegółowych nie ma) osiągnął w krajach OECD 9 proc. wpływów podatkowych. 

Więcej o:
Komentarze (63)
Francuzi płacą najwyższe podatki spośród krajów OECD. A co z Polską? Są nowe dane
Zaloguj się
 • saves

  Oceniono 27 razy 13

  Właśnie Francuzi pokazali swój entuzjazm w sprawie płacenia coraz wyższych podatków. Nawet miłośnik starszych pań się wystraszył i odpuścił.

 • hens

  Oceniono 14 razy 8

  Jeżeli będę zarabiał w przeliczeniu, tak jak przeciętny Francuz na średnio dobrze płatnym stanowisku 3tys Euro/mc (ok.12 tys zł) i płacił 35% podatku to OK.
  Lecz gdy zarabiam 3600zł i płacę 35% podatku to już nie jest to takie wesołe !
  A w PISlandii np. pOseł z dodatkami funkcyjnymi i za komisje kasuje 18 tysi,
  i jego żonie to ledwie starcza na waciki. Toż to katorga.

 • asperamanka

  Oceniono 19 razy 5

  Rzecz w tym, że we Francji za te wysokie podatki zapewniano społeczeństwu bezpłatną skuzbę zdrowia na poziomie najwyższym w OECD, doskonałą komunikację publiczną nawet w najbardziej zapadłej dziurze, wysoką jakość innych usług publicznych, i rozsądne emerytury.

  W Polsce natomiast my z naszych podatków pokrywamy koszty ‚dzieł’ pewnego wuja z Torunia, koszty ochrony szeregowego posła, rożne apanaże które rządzącym ‚się po prostu należą’, itp. A w zamian chorujemy za własne, jeździmy za własne, a na emeryturze mamy jeść szczaw i mirabelki.

  I druga kwestia, we Francji tę doskonałą sieć zabezpieczeń socjalnych ostatni prezydenci, w tym zwłaszcza Macron, zaczęli rozmontowywać, bo w kasie zaczęło brakować pieniędzy na utrzymanie nowoprzybylych inżynierów atomistów i lekarzy, i do tego zaczęto jeszcze podatki podnosić. Nic dziwnego, że ruch żółtych kamizelek popiera 80% Francuzów. A my w Polsce dajemy sobie wmawiać, że dobrze jest jak jest.

 • qawsedrftg

  Oceniono 9 razy 5

  We Francji obowiązuje dawne hasło SLD - "Lepsze jutro było wczoraj" :) Tam nie ma dobrego wyjścia. Socjalu nie można obciąć bo "inżynierowie" zrobią takie demo że to sobotnie to będzie w porównaniu jak nasz Marsz Niepodległości. A podatków podnieść też się nie da bo suweren już na maksa przyciśnięty.

  Na szczęście Macroleon jest wytworny, wszechmądry i na pewno coś wymyśli!

 • an1005

  Oceniono 9 razy 5

  Jak ktos nie odróżnia 'wpływów' z podatków od wysokosci podatków płaconych przez obywateli danego kraju niech sie nie zabiera za pisanie nawet i do 'gazety'

 • justas32

  Oceniono 4 razy 4

  Zaraz zaczną się biadolenia oszołomów - ale oni więcej zarabiają. To prawda. Ale oni przez 400 ostatnich lat nie niszczyli swojej gospodarki. U nich nie myśli się że pracodawca albo biznesmen to złodziej. Oni nie mają wydatków budżetowych wyższych niż przychody. Oni nie zadłużają się co roku na wypłatę rent i emerytur. U nich nie rządzą Polacy ...

 • justas32

  Oceniono 4 razy 4

  Jak to możliwe skoro PO niby nie zbierało podatków ...

 • xegar

  Oceniono 6 razy 4

  Spokojnie, Jarosuaf z Matołuszkiem nadrobią i będziemy powyżej kreski.

 • taunus68

  Oceniono 5 razy 3

  To jasny sygnał dla pisowskich głąbów,że można jeszcze trochę dokręcić śrubę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX