Ministerstwo Finansów: Nie będzie podwyżki akcyzy na samochody. Będzie uszczelnienie

- Nie będzie podwyższenia stawek akcyzy na auta z silnikami o dużych pojemnościach - informuje Ministerstwo Finansów w komunikacie. Wczoraj podczas szczytu COP24 w Katowicach Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w systemie podatkowym.

Regulacje przygotowywane przez Ministerstwo Finansów mają zniechęcić Polaków do kupowania samochodów o dużych pojemnościach silnika. Prace resortu, według informacji ministerstwa, mają uszczelnić obecny system opodatkowania samochodów z dużymi silnikami. Rozwiązanie ma też promować produkcję "czystych" samochodów.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, prace są na etapie uzgodnień między ministerstwami. Po ich zakończeniu rozwiązania trafią do konsultacji społecznych. 

Ministerstwo wyjaśnia, że obecnie zdarzają się przypadki, że sprowadzane zza granicy samochody z silnikami powyżej dwóch litrów pojemności, są zgłaszane jako auta ciężarowe, a następnie odsprzedawane jako osobowe. Jest tak dlatego, że auto osobowe z dużymi silnikami opodatkowane są wyższą stawką akcyzy. W przypadku aut ciężarowych akcyza nie obowiązuje. 

Według premiera Morawieckiego, zmiany trzeba przeprowadzić z poszanowaniem ambicji Polaków, którzy chcieliby jeździć lepszymi samochodami
Premier zastrzegł, że zmiany nie nastąpią od razu.

Więcej o:
Komentarze (7)
Ministerstwo Finansów: Nie będzie podwyżki akcyzy na samochody. Będzie uszczelnienie
Zaloguj się
 • fakekonto9

  Oceniono 6 razy 6

  Premier mówi, że będzie zwiększenie akcyzy. MF mówi, że nie będzie.
  Premier mówi, że będziemy eko, elektrownie wiatrowe i ogólnie czysto. Duda mówi, że nie zabije górnictwa.

 • wgrego

  Oceniono 5 razy 5

  osobiście nie miałem prywatnie ani służbowo auta powyżej 2l, (1,9 max), ale duże pojemności to dla mnie więcej niż 3l, a nie 2.

 • jimbeam

  Oceniono 5 razy 3

  Czyli zajechany opel diesel 1.9 jest bardziej ekologiczny niż 3-letni mercedes 3,2 benzyna? Brawo morawiecki.

 • bitel5ik

  Oceniono 3 razy 3

  Mazda6 GH 2.5 litra pali mniej niż Golf VI 1.6

 • grma

  Oceniono 2 razy 2

  A Zalewska mówiła, że przecież gimnazja nie będą likwidowane, tylko wygaszane. Nowomowa ponad wszystko!

 • barrt21

  0

  ambicje Polaków kończą z reguły kilkudziesięcioma trupami na drogach co weekend, trzeba to w końcu uszanować i chronić jako dobro narodowe

 • udet11

  0

  Zobaczycie teraz wiele wyższych podatków motywowanych waszym dobrem np. VAT na napoje czyli prawie na wszystko w płynie bo napój to np woda o smaku cytrynowym, piwo smakowe, sok mniej niż 100% czyli praktycznie każdy. Akcyza podobnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX