Kilku dziennikarzy nie wpuszczono na konferencję w NBP. Glapiński: Ja lubię, jak coś się dzieje

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" nie zostali dziś wpuszczeni na konferencję prasową Rady Polityki Pieniężnej w Narodowym Banku Polskim. Oficjalnym powodem było zbyt późne złożenie wniosku o akredytację.

Troje dziennikarzy "Gazety Wyborczej" nie zostało dziś wpuszczonych na konferencję Narodowego Banku Polskiego dotyczącą stóp procentowych. O czym informował na Twitterze Wojciech Czuchnowski. 

Przedstawiciele polskiego banku centralnego twierdzą, że Wojciech Czuchnowski, Agnieszka Kublik i dziennikarz działu gospodarczego gazety nie dopełnili formalności związanych z akredytacją. NBP ze względów bezpieczeństwa wymaga złożenia wniosku o akredytację z wyprzedzeniem minimum dwóch dni. 

Jednak Patrycja Maciejewska, dziennikarka "Wyborczej" twierdzi, że formalności zostały dopięte. 

Z kolei RMF FM napisało, że "Żaden z dziennikarzy stale relacjonujących wydarzenia w NBP o żadnych akredytacjach nie słyszał."

O odmowę wpuszczenia przedstawicieli mediów (na konferencję nie weszli też redaktorzy money.pl) zapytał prezesa NBP profesora nauk ekonomicznych Adama Glapińskiego dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. 

Ja lubię jak coś się dzieje 

- miał odpowiedzieć dziennikarzowi radia prezes NBP. 

Zyskał on wsparcie członkini Rady Polityki Pieniężnej doktor habilitowanej nauk ekonomicznych Grażyny Ancyparowicz, która powołała się na przejścia z mediami z przeszłości. 

Mamy bardzo złe doświadczenia z prasą, napaści jakieś personalne na nas

- mówiła Grażyna Ancyparowicz cytowana przez RMF FM. 

Dziennikarze wielu mediów (i nie tylko) skrytykowali decyzję NBP o niewpuszczeniu dziennikarzy  na konferencję. Adam Czerniak, który jest głównym ekonomistą Polityka Insigh napisał, że "to zaprzeczenie przejrzystości prowadzenia polityki pieniężnej". 

Glapiński o żądaniu wycofania publikacji ws. NBP

Tymczasem prezes Narodowego Banku Polskiego podkreślał, że bank centralny ma prawo bronić swojego dobrego imienia. Profesor Adam Glapiński podczas konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej odniósł się do pytania o złożone do warszawskiego sądu okręgowego wnioski, w których NBP domaga się zablokowania publikacji dziennikarskich łączących bank centralny ze sprawą byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Profesor Adam Glapiński podkreślił, że NBP jest instytucją wymienioną w Konstytucji, a pozycja organu ma znaczenie ustrojowe. Dodał, że prestiż tej instytucji jest sprawą "niezwykle cenną". Prezes NBP dodał, że pierwszym etapem był zwrócenie się o wycofanie publikacji. W razie niespełnienia żądania, po upływie określonego czasu, zostaną przygotowane pozwy sądowe.

 

Przypomnijmy, że do Sądu Okręgowego w Warszawie NBP skierował niedawno sześć wniosków, w których bank centralny domaga się, między innymi, tymczasowego usunięcia dziewięciu artykułów prasowych o związkach banku z aferą KNF.

Stopy procentowe bez zmian

W cieniu awantury o cenzurę i niedopuszczanie dziennikarzy do kontaktów z instytucją państwa, umocowaną w dodatku w konstytucji, uciekła gdzieś informacja o najważniejszej decyzji, którą zakomunikowano na konferencji prasowej. A jest to informacja interesująca miliony osób mających kredyty na karku i jest dla nich optymistyczna - Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz postanowiła nie podnosić stóp procentowych. Oznacza to, że raty kredytów, póki co, nie wzrosną. 

Więcej o:
Komentarze (127)
Szef NBP na wojnie z dziennikarzami? Kilku nie wpuszczono na konferencję prasową
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 59 razy 57

  Pali się krzesło pod tyłkiem Glapińskiego, więc chce zastraszyć dziennikarzy. Myśli że jak odetnie dziennikarzy od informacji to się przestraszą. A tu nici - już niedługo afera Glapińskiego przyćmi wszystkie dotychczasowe afery 3 RP. Facet straci pozycję, twarz, wpływy, honor i wolność. Więc nic dziwnego ze próbuje zaczarować rzeczywistość żeby do tego nie dopuścić ...

 • justas32

  Oceniono 49 razy 47

  Uczciwy jak Glapiński - bua ha ha ha ha ha ha ...

 • justas32

  Oceniono 47 razy 45

  Każdy aferzysta który popełni przestępstwo powinien za karę przespać się z pewną posłanką. I afery by się skończyły ...

 • thegosc

  Oceniono 45 razy 43

  Złodzieje nie lubią pytań o swoje SKOKI. Szczególnie o te które się nie udały.

 • dornjuan

  Oceniono 34 razy 32

  Glapiński , jak mówi Ziobro uczciwy nie ma się czego bać czyli jest coś na rzeczy ? Wpierw Przyłębska wyrzuciła media z TK, teraz ten. Coś mi to przypomina PRL a podobno to wielcy opozycjoniści są.

 • gj61

  Oceniono 29 razy 27

  Coooooo??? PROFESOR Glapcio? Chyba taki sam jak Pawłowicz/ A może on jest "profesor od tureckich swetrów"? No to ja juz się nie dziwię że, ten kraj tak wygląda jak wygląda: dołóżmy jeszcze doktora Kaczyńskiego i tego jego Kartofla, no i wszystko jasne! Jakie profesory, taka ekonomia.

 • justas32

  Oceniono 25 razy 25

  W Japonii ludzie którzy stracili twarz popełniali sepuku. W Polsce nie mają tyle honoru ...

 • rascal76

  Oceniono 24 razy 24

  Chyba mu się już wydaje, że jest ważniejszy od Kaczora? Uuuuuu będzie bolało.

 • john doe

  Oceniono 26 razy 24

  cały zakon PC i pół redemptorystów skończy w pierdlu, za pospolite malwersacje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX