Zatrzymanie byłego szefa KNF. "Klasyczne działanie odwetowe"? - pierwsze komentarze

Prokuratura Krajowa i Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowały w czwartek o zatrzymaniu siedmiu osób związanych z Komisją Nadzoru Finansowego, w tym jej byłego szefa Andrzeja J. W sieci pojawiły się pierwsze komentarze na ten temat.

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, pełniący obowiązki w latach 2011-2016, powołany na stanowisko przez premiera Donalda Tuska, został zatrzymany. Jak już informowaliśmy, akcja CBA przeprowadzona na zlecenie Prokuratury Krajowej miała miejsce w czwartek nad ranem. Wraz z byłym przewodniczącym Komisji zatrzymano sześć innych osób. 

Zarzuty dotyczą niedopełnienia obowiązków w sprawie SKOK Wołomin.

"To akcja polityczna, zemsta za ujawnioną ostatnią aferę #KNF"

Najwięcej kontrowersji wzbudza fakt, że wśród zatrzymanych jest Wojciech Kwaśniak, były wiceszef KNF. Media donosiły o jego pobiciu, które rzekomo miało związek właśnie z kontrolami w SKOK Wołomin. Tymczasem dzisiejsze zatrzymania, zdaniem prokuratury, mają związek z niedopełnieniem obowiązków w sprawie SKOK. 

Wśród dziś zatrzymanych jest Wojciech Kwaśniak. Były wiceszef KNF. Ten sam, który został bardzo dotkliwie pobity za kontrolowanie SKOK Wołomin.

pisze Krzysztof Berenda, dziennikarz RMF FM. 

Sprawę zatrzymania Kwaśniaka w ostrych słowach skomentował jego pełnomocnik.

To akcja polityczna, zemsta za ujawnioną ostatnią aferę #KNF - tak zatrzymania byłych wysokich urzędników Komisji Nadzoru Finansowego komentuje mecenas Jerzy Naumann, pełnomocnik jednego z nich, Wojciecha Kwaśniaka.

Tragiczny incydent przypomniała wczoraj "Gazeta Wyborcza". 

16 kwietnia 2014 roku brutalnie pobity został Wojciech Kwaśniak, który w tym czasie był wiceprzewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego. Do napadu doszło przed domem, w którym mieszkał, w Wilanowie. Bandyci bili ofiarę pałką po głowie, tak by ciężko okaleczyć albo zabić. Kwaśniak wiele tygodni spędził w szpitalu.

- pisze Gazeta.

Informacja o zatrzymaniu osób związanych z poprzednią Komisją zbiega się w czasie z nową publikacją "Gazety Wyborczej". Dotyczy ona wynajmowania biurowca KNF. Miało do tego dojść, jak twierdzi "Wyborcza", pomimo wątpliwości działu prawnego.

Sprawę skomentował też Leszek Balcerowicz, w przeszłości m.in. szef NBP.

PiS opóźniał objęcie SKOK nadzorem KNF. Gdy to nastąpiło, ujawniono straty rzędu 5 mld zł. Prokuratorzy w Szczecinie zlecili zatrzymanie W. Kwaśniaka i 6 innych b. urzędników KNF za rzekome opóźnienia ws SKOK Wołomin! Twórca SKOK- G. Bierecki jest senatorem PiS.

- napisał na Twitterze. 

Z kolei Marcin Zaborowski, analityk finansowy, były szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, pisze o "działaniach odwetowych". 

Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, zatrzymanie byłego szefa KNF widzi w zupełnie innym świetle.

Wątków w tej sprawie jest więcej. W 2017 roku złożyliśmy zawiadomienie na poprzednie władze KNF.

- pisze. 

Tomasz Lis, znany dziennikarz, nie wierzy, że akcja służb jest przypadkiem.

Tak się zastanawiałem od kilku dni kogo PIS wsadzi do więzienia żeby przykryć aferę PIS - KNF. To już wiemy. Ale może wsadzą jeszcze innych, by swe brudy przykryć- stwierdził za pośrednictwem Twittera.

Łukasz Wilkowicz z "Dziennika Gazety Prawnej" również wyraził swoją opinię o zatrzymaniach.

Żeby tylko nie aresztowano nikogo, kto nadzorował SKOK Wołomin zanim dostał się on pod nadzór KNF

- stwierdził na Twitterze. 

Adam Ozga, dziennikarz TOK FM, zauważa, że zatrzymanie byłego szefa KNF może być dla obecnych władz nieco ryzykowne.

Skoro zatrzymanie Andrzeja J. dotyczy nadzoru nad SKOK Wołomin, to ryzyko procesowe nakazuje wspomnieć, że SKOKI nie mają nic, ale to nic wspólnego z senatorem PIS Grzegorzem Biereckim, tak jak Afera KNF nie ma nic, ale to nic wspólnego z szefem NBP Adamem Glapińskim.

- stwierdza. 

Roman Imielski z "Gazety Wyborczej" stwierdza, że "CBA zatrzymało urzędników, którzy tropili SKOK-i".

Andrzej J. w latach 1991-2006 był związany z Narodowym Bankiem Polskim. KNF kierował od roku 2011. Na funkcję tę wyznaczył go ówczesny premier Donald Tusk. Po odejściu ze stanowiska przeszedł do sektora bankowego. 

Marek Ch., były przewodniczący KNF powołany na stanowisko przez premier Beatę Szydło, został aresztowany na dwa miesiące pod koniec listopada. W tym wypadku chodziło o podejrzenie przekroczenia uprawnień. Sprawa ma związek z publikacją "Gazety Wyborczej", która opublikowała relację Ryszarda Czarneckiego, właściciela Getin Banku i Idea Banku, z ówczesnym szefem KNF Markiem Ch. Miał on, według bankiera, składać korupcyjne propozycje. Za zatrudnienie wskazanego pracownika, który miał otrzymać 40 mln zł wynagrodzenia, Marek Ch. miał obiecywać Czarneckiemu przychylność Komisji. 

Więcej o:
Komentarze (268)
Zatrzymanie byłego szefa KNF. "Klasyczne działanie odwetowe"? - pierwsze komentarze
Zaloguj się
 • wernyh

  Oceniono 112 razy 106

  Droga Platformo. Miałaś 8 lat na to, żeby powsadzać do więzień bandziorów i ruskich agentów z PiS-u? Miałaś. Zrobiłaś to? Nie! Bo się leniłaś. No to teraz bandziory i ruscy agenci z PiS-u wsadzają do więzień was.

 • miets1

  Oceniono 92 razy 88

  Kwaśniaka za to, że się czepiał SKOK najpierw pobili a teraz chcą wsadzić.

 • alicjads

  Oceniono 79 razy 71

  Ciekawam, na ile w różne historie zamieszany jest Pan Premier, prezes jednego z największych polskich banków w latach 2007-2015...

 • agenciputinawon

  Oceniono 67 razy 61

  To działanie żeby rzucić jakąś ofiarę motłochowi głosującemu na PiS, żeby przykryć sprawę pana Ch. I oczywiście będzie to wina Tuska. Powoła się komisję sejmową i będą go ciągać na przesłuchania, tak jak w sprawie Amber Gold. Kanalie z pisowskich szczekaczek będą o tym trąbić tygodniami przez całą dobę. Ot - sitwa PO, wielu aresztowanych, wina Tuska. A pan Ch. przecież sam jeden był, poszedł we własnym imieniu do Czarneckiego, państwo zadziałało wspaniale (dając mu sześc godzin na wyczyszczenie biur i cztery dni na zniszczenie dowodów w domu), a jak powiedział tow. Karczewski, każdy, kto powie, że to afera PiS powinien dostać pozew sądowy.
  A potem po cichu się zwolni zatrzymanych, jeszcze może dostaną odszkodowania.

 • frogman

  Oceniono 47 razy 47

  to jest kara za to , że chcieli nadzoru nad pi$owskimi skokami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX