Polacy boją się podwyżek cen prądu. Zwolennicy rządu mniej. Najnowszy sondaż

Podwyżki cen prądu, które niemal na pewno obejmą w przyszłym roku odbiorców indywidualnych, budzą niepokój wśród Polaków. Co ciekawe, stopień zaniepokojenia ma wyraźny związek z poglądami politycznymi.

45 proc. ankietowanych obawia się podwyżek cen energii, "zdecydowanie obawia się" 31 proc. badanych - informuje "Rzeczpospolita".

Wyniki analizy przeprowadzonej na zlecenie gazety przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS, są o wiele bardziej zaskakujące, kiedy weźmiemy pod uwagę polityczne sympatie ankietowanych.

Podwyżki najwięcej obaw budzą bowiem u wyborców SLD - 96. proc. Wśród zwolenników PO wyższe rachunki za prąd budzą obawy u 86 proc. osób, PSL-u - 82 proc., Nowoczesnej - 73 proc. Wśród wyborców PiS-u obawy są mniejsze, ale również wyraźne - w tym wypadku chodzi o 59 proc. respondentów. 

Według sondażu dla "Rzeczpospolitej", podwyżek cen energii zdecydowanie obawia się 45 proc. respondentów. Raczej obawia się ich 31 proc.

Zdecydowanie obaw przed podwyżkami nie wyraża 4 proc. uczestników badania, a 17 proc. raczej się ich nie obawia.

Firmy energetyczne chcą 30 proc. więcej

O tym, jaka będzie skala podwyżek cen prądu, zdecyduje Urząd Regulacji Energetyki. Akceptuje on bowiem taryfy dla odbiorców indywidualnych. Jak informował w połowie listopada serwis PAP Biznes, do Urzędu Regulacji Energetyki trafiły wnioski od czterech największych sprzedawców. PGE, Energa, Tauron i Enea chcą podwyżek o ponad 30 procent. 

URE decyzje podejmie w połowie grudnia

Dwa miliardy złotych na rekompensaty

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, na COP24 w Katowicach stwierdził, że ustawa o rekompensatach cen prądu dla gospodarstw domowych powinna być przygotowana w tym tygodniu. W przyszłym na trafić do Sejmu. Refundacje będą kosztowały państwo dwa miliardy złotych.

***

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o:
Komentarze (133)
Polacy boją się podwyżek cen prądu. Zwolennicy rządu mniej. Najnowszy sondaż
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 45 razy 43

  "Refundacje będą kosztowały państwo około 2 miliardów złotych."
  KŁAMSTWO! Refundacje nie będą kosztowało państwo, ale NAS, PODATNIKÓW! W ramach refundacji dostaniemy miliardy, które wcześniej "państwo" od nas zabierze!

 • aktyntasza

  Oceniono 39 razy 35

  Prąd drożeje bo górnicy muszą mieć przywileje, barbórki, 13, 14, ...

 • andrew1507

  Oceniono 31 razy 29

  Krótki plan wyborczy.
  1.Karczujemy PiS w każdych wyborach do dna, aby zdobyć większość konstytucyjną.
  2.Natychmiast po wyborach przeprowadzamy de-pisyzacje włącznie z delegalizacja PiS, ONR ma, rozgłośni i telewizji agenturalnych (Radio Maryja, Telewizja Trwam, PR, TVPiS)
  3. Powołujemy natychmiast tymczasową konstytuantę, aby zapobiec jakimkolwiek próbom obalenia ustroju demokratycznego państwa prawa.
  4. Powodujemy pilny rozdział państwa i KK z wyprowadzeniem religii ze szkol i wypowiedzeniem konkordatu z Watykanem
  5. Nowa Konstytucja z referendum
  6. Wprowadzenie Euro z referendum

 • 4ted

  Oceniono 30 razy 28

  Co za bzdury...W efekcie m.in. działań "rządu" drożeje prąd(likwidacja wiatraków, płacenie za limity CO2) i ten pseudo rząd proponuje w zamian dopłaty do prądu. Czy oni totalnie zidiocieli? Banda nieudaczników, cwaniaków i kombinatorów.

 • herbat

  Oceniono 21 razy 21

  Każdy zapłaci za podwyżkę prądu pomimo rekompensat. W produktach, podatkach... tyle że w Wiadomościach to będzie kolejny sukces rządu.

 • rattus-rattus

  Oceniono 20 razy 20

  Czyli będą dwie podwyżki:
  - podwyżka cen prądu
  - podwyżka podatków, żeby suwerenowi skompensować podwyżkę cen prądu

  Za wszystko zapłacą ci, którzy jeszcze uczciwie pracują i płacą podatki.
  Bo dla pisiego ludu już przygotowują pakiet „energia plus”.

 • the_xy

  Oceniono 17 razy 17

  To potwierdza fakt, że zwolennicy PiS nie rozumieją, co się wokół nich dzieje. Nie kumają więc się nie boją, proste.

 • jakima1

  Oceniono 17 razy 17

  Tytuł mówi sam za siebie. To jest prawdziwy podział społeczeństwa...!

 • ubrana_prawda

  Oceniono 18 razy 16

  Elektorat PiS jest głównie "wierzący", więc wierzy, że go ta podwyżka nie ubodzie. Ewentualnie będzie program prąd+ i dobre wujki oraz ciocie z PiS-u dopłacą do rachunków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX