Morawiecki zawiedziony tempem prac nad Mieszkaniem Plus. "Próba sabotowania programu"

Premier Mateusz Morawiecki ma być zawiedziony tempem niektórych prac związanych z programem Mieszkanie Plus. Chodzi m.in. o tempo przekazywania gruntów i budowy nowych lokali.

Premier Mateusz Morawiecki interweniuje w sprawie programu Mieszkanie Plus. Jak informuje RMF FM szef rządu miał wysłać pisma do prezesa PKP, w którym wyraża swoje obawy, co do tempa przekazywania gruntów pod nowe inwestycje. 

Problemy występują m.in. w Poznaniu, gdzie może dojść do kolejnego, blisko rocznego opóźnienia budowy na terenach kolejowych. PLK planują bowiem wybudowanie nowych torów - częściowo na działce przeznaczonej dla projektu Mieszkanie Plus. Kolejarze uspokajają, że w grę wchodzi obszar o powierzchni pół hektara, gdy na cele rządowego programu przekazanych ma być 30 hektarów. 

Szef rządu napisał wprost: Ta sytuacja wskazuje wyraźnie na próbę sabotowania realizacji inwestycji. 

- donosi stacja. 

Miało być 100 tys. mieszkań, jest 480

Premier Morawiecki ma też nie być zadowolony z tempa prac PFR Nieruchomości, który nadzoruje projekt Mieszkanie Plus. Dla przykładu na 1400 decyzji inwestycyjnych,  budowa nie ruszyła w żadnym przypadku. Cały projekt zakłada wybudowanie 100 tys. mieszkań. Do tej pory oddano ich jednak zaledwie 480. 

Projekt ma przyspieszyć

PFR Nieruchomości, który od stycznia tego roku odpowiada za realizację programu, zapewnia, że prace przyspieszą. W pierwszym kwartale 2019 r. do użytku trafić mają kolejne 172 lokale w Gdyni i 215 w Wałbrzychu. W drugim kwartale planowane jest oddanie ponad 40 mieszkań w Kępicach. 400 projektów jest w analizie.

PFR twierdzi, że "do końca 2019 roku planuje mieć w przygotowaniu około 100 tys. mieszkań na łączną kwotę ponad 30 mld zł".

Nowy impuls od rządu

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiedziało nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, czyli tzw. banku ziemi po program Mieszkanie Plus. Zmiany mają wprowadzić zachęty dla instytucji przekazujących tereny pod budowę lokali. 

Pomóc ma też uwolnienie czynszów. Do tej pory część inwestorów obawiała się zaangażowania w projekt przez niskie stawki, które można pobierać od mieszkańców. Rząd zmienił w tym zakresie koncepcję - ceny za czynsz będą rynkowe, a najbardziej potrzebujący mają otrzymać odpowiednie dopłaty. 

Więcej o:
Komentarze (150)
Morawiecki zawiedziony tempem prac nad Mieszkaniem Plus. "Próba sabotowania programu"
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 58 razy 58

  3 miliony aut + 1 milion autobusów - wszystkie o napędzie elektrycznym, flotylle promów morskich budowane w Szczecinie, Centralny Port Lotniczy Baranów, 100.000 mieszkań, polsko - ukraiński helikopter dla wojska, 1000 +, 200+ dla seniora, darmowe leki, przekop mierzei, morskie farmy wiatrowe od Wolina po Kąty Rybackie, polsko - hollywoodzkie super produkcje filmowe, okręty nawodne i podwodne budowane w rzeszowskiej stoczni MW...... zaprawdę słuszna linie ma partia PiS.
  Mam nadzieję i czekam niecierpliwie na darmowe działki na księżycu i pisemne referencje (odpłatne ale refundowane przez państwo) gwarancje od prezesa - dyrektora Rydzyka gwarantujące miejsce w niebie po gwałtownym zejściu...... ze śmiechu.

 • evergreen111

  Oceniono 44 razy 44

  Ten cholerny kłamca mówi o SABOTAŻU?
  Czyim sabotażem, jeśli łaska, skoro macie TOTALNĄ WŁADZĘ?

 • zdzich02

  Oceniono 42 razy 42

  Mogę podać winnych:
  - zaplute karły reakcji,
  - odwetowcy z Bonn,
  -zachodnioniemieccy Krzyżacy wspierani przez imperialistyczne Stany Zjednoczone,
  - wina Tuska.

 • punter

  Oceniono 35 razy 35

  Przechodzimy do kolejnego etapu: Szukanie Wrogów Ludu We Własnych Szeregach

  wkrótce kolejny etap: Procesy Pokazowe i podetap: Wymazywanie Ze Zdjęć Z Wodzem

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 32 razy 32

  Panie Tusku, proszę nam tu nie sabotować dojnej zmiany.
  Matce boskiej Pan takie kuku robi, no wstyd... premierek łojcyznę zawierzył a tu lipa....

 • andrew1507

  Oceniono 33 razy 31

  Zamiast polemiki z bełkotem przestraszonych heroldów "dojnej zmiany" proponuje:
  Krótki plan wyborczy.
  1.Karczujemy PiS w każdych wyborach do dna, aby zdobyć większość konstytucyjną.
  2.Natychmiast po wyborach przeprowadzamy de-pisyzacje włącznie z delegalizacja PiS, ONR MW, rozgłośni i telewizji agenturalnych (Radio Maryja, Telewizja Trwam, PR, TVPiS)
  3. Powołujemy natychmiast tymczasową konstytuantę, aby zapobiec jakimkolwiek próbom obalenia ustroju demokratycznego państwa prawa.
  4. Powodujemy pilny rozdział państwa i KK z wyprowadzeniem religii ze szkol i wypowiedzeniem konkordatu z Watykanem
  5. Nowa Konstytucja z referendum
  6. Wprowadzenie Euro z referendum

 • terazjakinick

  Oceniono 28 razy 28

  Życie to nie power point Drogi Pinokio. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX