Autostrada A2 będzie szersza. Powstanie trzeci pas między Warszawą a Łodzią

Na autostradzie A2 między Warszawą a Łodzią będzie trzeci pas. Budowa ma ruszyć za dwa - dwa i pół roku, a szerszą drogą będzie można pojechać na przełomie 2023/24 roku.

Dziś podpisana została decyzja pod planem inwestycyjnym i za dwa, dwa i pół roku ruszy budowa dodatkowego pasa ruchu na autostradzie A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią. Poszerzoną trasą będzie można pojechać prawdopodobnie na przełomie lat 2023 i 2024. Podpisem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka pod decyzją pochwalił się resort na Twitterze. 

Rzecznik resortu, Szymon Huptyś, uchwycił także moment podpisania decyzji. 

Kierowcy nie muszą się jednak obawiać zamknięcia trasy. Minister Adamczyk poinformował, że najgorsze czego mogą się obawiać, to ograniczenia ruchu. A2 będzie jednak bez przerwy dostępna dla podróżnych. 

Długi czas potrzebny na budowę i pracę przygotowawcze wynika z faktu, że należy ponownie uzyskać decyzję środowiskową, co jest skomplikowaną procedurą. Fakt, że przy budowie A2 pozostawiono pas rezerwowy na ewentualne poszerzenie tego nie zmienia. W planie rozbudowy przewidziano także od razu analizę stanu technicznego i, w zależności do jej wyników, możliwą naprawę podbudowy i wymianę warstwy ścieralnej. 

Chodzi m.in. o nowe lotnisko CPK

Realizacja pozwoli na dostosowanie parametrów technicznych autostrady A2 do istniejącego i prognozowanego natężenia ruchu, zwiększenie przepustowości i usprawnienie połączenia drogowego pomiędzy Warszawą a Łodzią w kontekście planowanego do realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Istniejące natężenie ruchu zbliża się do wartości odpowiednich dla obecnego przekroju a w najbliższych latach spodziewany jest dalszy stopniowy wzrost natężenia ruchu na tym odcinku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w komunikacie o inwestycji, poinformowała także, że przy okazji zostanie zlikwidowany punkt poboru opłat (PPO) w Pruszkowie. Gotowy punkt miał służyć do pobierania opłat za korzystanie z autostrady i ma 17 wysp do poboru opłat. Na tym odcinku prędkość jest ograniczona do 40 km/h, co zmniejsza przepustowość i płynność ruchu. Prace przygotowawcze do likwidacji punktu mają zacząć się "niezwłocznie"

Szacowany koszt poszerzenia A2 to 700 milionów złotych lub więcej, jeżeli konieczne będą naprawy. 

Więcej o:
Komentarze (85)
Autostrada A2 - będzie trzeci pas między Warszawą a Łodzią
Zaloguj się
 • feelek

  Oceniono 13 razy 5

  to dobrze, choć ruch na tej autostradzie spadnie mniej więcej o 40-50% po tym jak przestanie pełnić rolę zastępczej drogi do: Gdańska (2021), Wrocławia (2025?), Krakowa (2023), Katowic (2019).
  Żenujące to nie jest to poszerzanie, rzekomo spóźnione, żenujące są komentarze jak to jest źle z tą 4 pasmową autostradą. Autostradą co jest od 2012.
  A żenada to kretyni co jeżdżą tam 170/h i strasznie im źle, że droga do Łodzi zajmuje im 1 h, miast, jak kiedyś: 3.

 • szejski

  Oceniono 6 razy 2

  Dlaczego tylko PPO w Pruszkowie ma być zlikwidowany? Może wreszcie czas rozebrać wszystkie te relikty? Wtedy będzie sens gadać o "dobrej zmianie".
  Bo na razie to niby mamy Schengen, ale zamiast tego bariery w poprzek autostrad.

 • 1mark7

  Oceniono 1 raz 1

  To mniejszy koszt niż polin i teatru idisz.

 • fakekonto9

  Oceniono 1 raz 1

  Trzy pasy to jest minimum konieczne "na dziś", a oni mówią, że to z uwagi na centralny port lotniczy. Przecież jak on powstanie, to i 6 pasów będzie za mało.

 • ja.szela

  Oceniono 1 raz 1

  A z jakiego to powodu akurat ta autostrada ma być bezpłatna? Wszystkie inne są płatne z wyjątkiem obwodnic miast.

 • qlll

  0

  a czy najpierw zrobią s10 od Torunia do Warszawy ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX