Sukces studentów. Czekaliśmy na to 40 lat. Jest polskie zdjęcie z kosmosu

Na ten moment musieliśmy czekać czterdzieści lat. Pierwsze polskie zdjęcie z kosmosu zostało właśnie odebrane z pokładu PW-Sat2. To czwarty polski satelita stworzony przez studentów Politechniki Warszawskiej.

Zdjęcie zostało wykonane, kiedy satelita znajdował się już nad holenderskim wybrzeżem, a widać na nim południową Szwecję, gęste chmury nad Norwegią, spory fragment Morza Północnego oraz Bałtyku.

Zdjęcie z kosmosu wykonane przez satelię PW-Sat2Zdjęcie z kosmosu wykonane przez satelię PW-Sat2 PW-Sat2

- Zdjęcie odebrane zostało za pomocą stacji naziemnych w Warszawie, na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, i w Gliwicach w siedzibie naszego partnera Future Processing oraz przez radioamatorów  - powiedział Dominik Roszkowski, wicekoordynator projektu PW-Sat2.  

Wysyłka przez łącze radiowe

Polski satelita ma wbudowane kamery, które służą obserwacji Ziemi. Ich głównym zadaniem jest weryfikacja otwarcia żagla deorbitacyjnego na koniec misji. Przy okazji jednak udało się wysłać na Ziemię pierwsze po czterdziestu latach polskie kosmiczne zdjęcie. Wymagało to sporo pracy.

Fotografię wykonano 5 grudnia około 10:40 UTC  podczas przelotu nad Polską. Dopiero następnego dnia udało się je wysłać na Ziemię. Pobieranie zdjęcia w rozdzielczości 640×480 pikseli, czyli najwyższej, jaką oferują kamery na pokładzie satelity PW-Sat2 wymagało aż kilku sesji komunikacyjnych. W warunkach ziemskich wysłanie takiego zdjęcia zajmuje mniej niż sekundę.

Polski satelita ma ograniczoną przepustowość łącza radiowego, dlatego przesłanie zdjęcia nawet w tak niskiej, jak na ziemskie warunki jakości, wymagało kilku kontaktów ze stacją naziemną, które trwają maksymalnie 10 minut.

Pierwszy był gen. Hermaszewski

Polacy czekali na kosmiczne zdjęcie aż cztery dekady. To dlatego, że nasz przemysł kosmiczny dopiero raczkuje. PW-Sat 2 jest dopiero czwartym polskim satelitą na orbicie. To co dla Amerykanów, Rosjan i Chińczyków jest codziennością, dla polskich naukowców jest historycznym wydarzeniem. Przypomnijmy, że pierwsze polskie zdjęcie Ziemi z orbity zrobił aparatem ręcznym w 1978 r. generał Mirosław Hermaszewski. 

Czytaj też: Polski satelita poleciał rakietą Elona Muska. Ma pomóc posprzątać kosmiczne śmieci

Jak działa polski żagiel?

PW-Sat 2 to satelita wykonany przez studentów z Politechniki Warszawskiej. Jego zadaniem jest przetestowanie rozwiązania, które ma sprawić, że śmieci kosmicznych na orbitach Ziemi będzie mniej. Istotną część tych śmieci stanowią właśnie satelity, które skończyły swoje misje i bardzo powoli opadają w atmosferę - może to trwać wiele lat. W tym czasie stanowią zagrożenie dla innych satelitów, a także na przykład na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polscy studenci opracowali specjalny żagiel, który ma znacznie przyspieszać opadanie takich niepotrzebnych już satelitów, co sprawi, że będą zaśmiecać przestrzeń krócej i robić miejsce dla kolejnych.

Czytaj też: Odprysk farby może uszkodzić okno statku kosmicznego. Śmieci wokół Ziemi to coraz większy problem

Więcej o:
Komentarze (200)
Sukces studentów. Czekaliśmy na to 40 lat. Jest polskie zdjęcie z kosmosu
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 37 razy 31

  Wydrukowałem sobie to zdjęcie i widać jak byk, że Ziemia jest płaska. Szach-mat, lewaki!

 • bacowa

  Oceniono 45 razy 25

  Hermaszewskiego zdjęcie wg IPN nie jest ważne

  bo to był komuch, zdradziecka morda i kanalia

  nawet nie uwiarygodni tego to że jest teściem Obatela Czarneckiego

  istotne tylko to co z ,,jedynie słuszną'' linią partii PiS, matki Narodu

  jak za Komuny

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 22 razy 20

  Ale 40 lat temu państwa nie było. Dopiero teraz w współpracy z radiem zaczyna się coś dziać. Elektryczne auta są już produkowane. słupek postawiono...

 • berek-oberek

  Oceniono 19 razy 17

  Zapowiedziano wystąpienie Kaczyńskiego o godz. 17. Już wiemy skąd będzie przemawiał on do ludzkości..... z kosmosu.

 • wesslingharald

  Oceniono 28 razy 14

  Wiesz co robi to zdjęcie? Ono odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest zdjęcie na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym zdjęciem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo ... ! :)

 • Cyryl Pawel

  Oceniono 14 razy 10

  Dwa lata po zrobieniu zdjęć przez Hermaszewskiego władza zaczęła się chwiać, a trzy lata później ogłosiła stan wojenny (i zapomniała internować Jarosława Kaczyńskiego). Powtórka z rozrywki?

 • tello57

  Oceniono 8 razy 8

  "Pierwszą polską fotografią Ziemi zrobiona z orbity, bo taką, ręcznym aparatem, w 1978 r. wykonał kosmonauta generał Mirosław Hermaszewski."

  Proponuję dać to zadanie w szkole do rozbioru gramatycznego.

 • sumosi

  Oceniono 9 razy 7

  To jest jednak poniżanie nas przez samych siebie, przez gazetę i jej wielki tytuł wg którego zrobienie zdjęcia to dla nas wielki sukces i kwestia długiego czekania 40 lat na następny statek który zabierze nasz aparat foto, statek zagraniczny oczywiście. To jest kpina to zdjecie = sukces wielki. Mamy o wiele większe SUKCESY!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX