Sylwester 2019 w Warszawie bez fajerwerków. Kto i kiedy może odpalać petardy i sztuczne ognie?

Sylwester 2019 w Warszawie odbędzie się bez pokazu sztucznych ogni - oświadczył Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy nie mogą ich używać. Muszą jednak pamiętać o przepisach.

Sylwester 2019 w Warszawie będzie inny, niż niemal wszystkie poprzednie. Rafał Trzaskowski, który objął urząd prezydenta w listopadzie, oficjalnie ogłosił, że tym razem przywitanie roku odbędzie się bez pokazu sztucznych ogni. 

Czy używanie sztucznych ogni będzie zabronione?

Nie. Decyzja prezydenta Warszawy nie zmienia prawa. W noc sylwestrową używanie fajerwerków, sztucznych ogni i petard w miejscach publicznych będzie dozwolone.

Czy inne pokazy sztucznych ogni będą mogły się odbyć?

I w tym względzie przepisy się nie zmieniają. Pokazu fajerwerków nie będzie tylko na imprezie sylwestrowej organizowanej przez miasto. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, by organizatorzy innych imprez pokazy organizowali.

Kiedy można używać materiałów pirotechnicznych?

Według przepisów można to robić - bez odpowiedniego zezwolenia - tylko dwa dni w roku - 31 grudnia i 1 stycznia. Ograniczenie dotyczy miejsc publicznych.

Czy fajerwerki można odpalać na własnym terenie?

Tu nie ma ograniczeń - fajerwerki, petardy możemy odpalać w inne dni roku. Musimy tylko pamiętać, by nie naruszyć tym przepisów m.in. o zakłócanie spokoju. 

Co grozi za odpalenie fajerwerków w innym terminie?

Straż miejska może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł. W grę wchodzi naruszenie kilku przepisów - m.in. art. 51. kodeksu wykroczeń. Czytamy w nim, że "kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Kto decyduje o zakazie używania fajerwerków?

Władze lokalne. Sprawę regulują odpowiednie rozporządzenia wydawane przez wojewodów oraz ustawy miejskie. 

Więcej o:
Komentarze (22)
Sylwester 2019 w Warszawie bez fajerwerków. Kto i kiedy może odpalać petardy i sztuczne ognie?
Zaloguj się
 • anielskie_oczka

  Oceniono 2 razy 2

  Skoro wszyscy naokoło będą strzelać, to nie zmniejszy znacząco hałasu, ale za to ile miejskich pieniędzy nie pójdzie z dymem!

 • siwywaldi

  Oceniono 10 razy 2

  Z karaniem za fajerwerki jest tak samo jak ze srającym psem. jak Straż Miejska nie złapie "na gorącym uczynku", to może takiego "pirotechnika" czy psiarza, uroczyście pocałować w dupę.

 • eti.gda

  0

  Ciekawe, czy u nas też zabronią fajerwerków? To mój piesek będzie zmartwiony, bo ta bestia zamiast bać się i uciekać, z lubością ogląda race i fajerwerki a nawet domaga się, aby wyjść przed dom, żeby mógł to sobie obejrzeć z bliska.

 • Orry Main

  Oceniono 17 razy -1

  Nasza dzielna starż miejska powinna kilka dni przed sylwestrem zrobić obchody między blokami . W końcu byłby z nich jakiś pożytek i kilka punktów u przełożonych by zarobili. Mam nadzieję że za rok Trzaskowski zabroni handlu petardami . Dlaczego zwierzęta mają cierpieć przez durne zachcianki hołoty która musi się dowartościować

 • dust-in-the-wind

  Oceniono 8 razy -2

  brawo! Sylwester bez fajerwerków! Wigilia z karpiem z soi i sandaczem z tofu! Wielkanoc z szynką z otrąb z pokrzywami! Brawo!!!!! Czy ktoś widział wesołe osły karmione obrokiem, sojowym g..nem i poprawnościowa papką?

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 14 razy -2

  Przestanę strzelać w sylwestra wtedy, gdy psy sąsiadów przestaną ujadać za ścianą przez okrągły rok o raz zasrywać chodniki i trawniki.

 • etykieta.zastepcza

  Oceniono 19 razy -5

  HAHAHA, wobec tego zgodnie z prawem będę napiredalal fajerwerkami ile tylko zdołam kupić. W dupie głęboko mam was kundlarze zafajdani, niech wam się psy po chatach posiurają i posrają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX