Koniec ery Angeli Merkel. Jest nowa szefowa partii CDU. To Annegret Kramp-Karrenbauer

Annegret Kramp-Karrenbauer została nową przewodniczącą Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Partii przez ostatnich 18 lat szefowała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

O stanowisko szefa CDU podczas zjazdu 1001 delegatów w Hamburgu walczyli Annegret Kramp-Karrenbauer, Friedrich Merz oraz Jens Spahn. Do rozstrzygnięcia głosowania potrzeba było dwóch tur.

W pierwszej turze Kramp-Karrenbauer otrzymała 450 głosów, Merz 392, a Spahn 157. W drugiej turze zmierzyli się więc Kramp-Karrenbauer i Merz. Kramp-Karrenbauer wygrała 35 głosami - 517 do 482.

Angela Merkel szefowała Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej przez 18 lat. Teraz nie stanęła już do wyścigu o kolejne lata na czele CDU. Merkel pozostaje kanclerzem Niemiec, ale wyłącznie do końca obecnej kadencji, czyli do jesieni 2021 r. Już wcześniej zapowiedziała, że po 2021 r. nie będzie starać się o żadne polityczne funkcje.

Annegret Kramp-Karrenbauer od 2011 do końca lutego 2018 r. była premierem landu Saara (jednego z najmniejszych landów w Niemczech). W ostatnich miesiącach pełniła z kolei funkcję sekretarza generalnego CDU. Kramp-Karrenbauer nie ma liberalnych poglądów - głosowała m.in. przeciw legalizacji małżeństw homoseksualnych, ale wspierała projekt kanclerz Angeli Merkel, który miał na celu ułatwienie kobietom łączenie macierzyństwa z pracą zawodową.

Więcej o:
Komentarze (107)
Koniec ery Angeli Merkel. Jest nowa szefowa partii CDU. To Annegret Kramp-Karrenbauer
Zaloguj się
 • janunia6

  Oceniono 60 razy 22

  Szkoda !
  Nie ma większej klasy polityka niż Merkel. Ta Pani powinna być WZORCEM dla wszystkich
  politycznych NIEDOŁĘG. NIKT nie ma większego politycznego doświadczenia niż ona, bez wątpliwości PRZYJACIÓKA Polaków, niestety opluwana przez polską HOŁOTĘ.
  Tutaj widać różnicę między polskim pozbawionym kultury BADZIEWIIEM a ludzmi, którzy
  cywilizację budowali setki lat temu .
  Dziękuję Merkela za wszystko.

 • obeznany

  Oceniono 18 razy 10

  Dobra wiadomość dla Polski. Ta Kramp-Kar coś tam… będzie raczej kontynuatorką proeuropejskiej i w miarę socjalnej polityki Merkel.
  Putin nie ma za to z czego się cieszyć bo Kramp-Kar coś tam proponowamknięcie portów zachodnich dla rosyjskich statków z Morza Azowskiego..

 • kzet69

  Oceniono 12 razy 8

  I bardzo dobrze, gwarancja stabilnych, europejskich Niemiec po 2021... Gratulacje.

 • kruk1210

  Oceniono 25 razy 7

  "Kramp-Karrenbauer nie ma liberalnych poglądów - głosowała m.in. przeciw legalizacji małżeństw homoseksualnych, ale wspierała projekt kanclerz Angeli Merkel, który miał na celu ułatwienie kobietom łączenie macierzyństwa z pracą zawodową."

  Myślę że Niemców bardziej ciekawi stosunek nowej szefowej CDU do innej decyzji pani Merkel. Do pewnej decyzji podjętej w 2015 roku.

 • dobrylos

  Oceniono 40 razy 6

  Merkel odpowiada za sprowadzenie milionów dzikich muzułmanów do cywilizowanej Europy.

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 15 razy 3

  Annegret Kramp-Karrenbauer? Czy ona czasem nie była w .Nowoczesnej?

 • lubicz56

  Oceniono 7 razy 3

  Przy calej sympatii dla AKK, wygrana wiekszościa zaledwie 35 glosów (na 1001 uprawnionych) oznacza ogromna polaryzacje CDU i raczej poczatek duzych klopotów i konfliktów z frakcja
  Wolfganga Schäuble.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX