Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Będzie połączenie "Night Jet"

W niedzielę wejdzie w życie nowy rozkład jazdy na kolei. Pojawią się nowe połączenia, niektóre zostaną wzmocnione przez dodatkowe pociągi. Nadal na wielu szlakach prowadzone będą prace remontowe, co oznacza utrudnienia w kursowaniu pociągów.

12 pociągów ze stolicy do Krakowa

Największy dalekobieżny przewoźnik PKP Intercity zapowiada, że na najbardziej uczęszczanych trasach pojawi się więcej pociągów. Dotyczy to relacji z Warszawy do Krakowa, Trójmiasta i Wrocławia. Z Warszawy do Krakowa w ciągu jednego dnia pojedzie 12 pociągów, a nie jak obecnie - 9. Ze stolicy do Trójmiasta pojedzie 14 składów. Teraz jeździ 12. Liczba połączeń zwiększy się także na trasie Warszawa - Poznań.

Na kilku trasach pojawi się nowy tabor. Chodzi między innymi o relacje Szczecin - Białystok przez Trójmiasto i Olsztyn. Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity przyznał, że wagony, które teraz wożą pasażerów są wysłużone. Dlatego od nowego rozkładu będą cyklicznie wprowadzone nowe składy.

Połączenie Night Jet

Prezes PKP Intercity zapowiedział też nowe, międzynarodowe połączenie o nazwie Night Jet. Połączy ono Wiedeń, Budapeszt i Berlin. Część trasy będzie przebiegać przez terytorium Polski i Czech. Trasy niektórych, krajowych pociągów zostaną wydłużone. Chodzi między innymi o dwa pociągi - "Słowacki" i "Karkonosze", których trasy zostaną wydłużone do Szklarskiej Poręby. Pojawią się również dodatkowe połączenia w czasie ferii zimowych i letnich wakacji.

Remonty i utrudnienia

Od kilku lat prowadzone są remonty na kilku ważnych szlakach kolejowych. Jak mówi Mirosław Skubiszyński z Polskich Linii Kolejowych, pasażerowie nadal będą musieli się liczyć z utrudnieniami na tych odcinkach. Chodzi o trasy z Warszawy do Białegostoku, Lublina i Poznania. Prace remontowe będą też prowadzone na odcinku z Krakowa do Zakopanego. Jednak w czasie ferii i wakacji ruch na tej trasie zostanie czasowo przywrócony.

Lokalne utrudnienia dotyczą między innymi największego samorządowego przewoźnika - Kolei Mazowieckich. Remont linii radomskiej i lubelskiej spowodował konieczność ograniczenia liczby kursujących pociągów, wytyczenia objazdów, a także organizacji zastępczej komunikacji autobusowej.

Nowe trasy krajowe

Wiceprezes spółki Dariusz Grajda zapowiada jednak, że przewoźnik planuje otwarcie nowych tras. Nowy, popołudniowy pociąg zacznie kursować między Warszawą a Skierniewicami. Dodatkowe składy będą też kursować na trasie z Warszawy do Łukowa i Łowicza oraz ze stolicy do Wyszkowa.
Nowy rozkład jazdy będzie obowiązywał przez rok, jednak z powodu remontów i prac modernizacyjnych, co kilka miesięcy będą wprowadzane korekty do rozkładu. Pełna wersja rozkładu jest dostępna na stronach internetowych przewoźników, na portalu pasażera PKP Polskich Linii Kolejowych oraz na dworcach.

Więcej o:
Komentarze (56)
Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Będzie połączenie "Night Jet"
Zaloguj się
 • tomek_ef

  Oceniono 16 razy 16

  Pociąg z Zabrza do Wrocławia (korzystam podczas powrotów z koncertów w Z.). PRZED zmianą odjeżdżał o 0:12, przyjazd do Wrocławia o 2:15 (podróż 2 godz.). PO zmianie odjazd 0:34, przyjazd 5:05 (podróż 4,5 godz. !). Na pocieszenie w rozkładzie napisali, że to Nightjet. Dzięki, PKP.

 • 4head

  Oceniono 16 razy 16

  Szczecin - Łódź było już 5:25h i 4 połączenia bezpośrednie na dobę teraz jest tylko JEDNO i podróż trwa 6:30h..

 • gio0102

  Oceniono 17 razy 15

  Została 1/3 połączeń sprzed 2 lat. Gdzie podziały się te wszystkie pociągi i połączenia które były jeszcze ze 2 lata temu? Gdzie te nowe wagony, które jeździły jeszcze 2 lata temu? Qwa, wylizingowali to do innego kraju?
  Zmieniają rozkład co pół roku a potem i tak spóźnienia pociągów tłumaczą remontami. Jakby remonty na kolei robiło się z dnia na dzień bez planowania. Sami do niczego, więc jeszcze konkurencji - kolejom samorządowym brużdżą, tych tez coraz mniej (bo "remonty" opłaty za tory itd). Takie "mózgi" tym zarządzają - pisowscy dewastatorzy. Wszystko, wszystko są w stanie roz.pis.dzić.

 • haslotrzy

  Oceniono 13 razy 13

  Warszawa-Kraków - zniknęły prawie wszystkie TLK i IC; te co zostały jeżdżą jakimiś dłuższymi, pokrętnymi trasami, nie przez CMK.

 • telewy2

  Oceniono 12 razy 12

  Dla mnie hitem byłoby, kiedy mój pociąg, którym codziennie dojeżdżam do pracy, przyjeżdżał punktualnie

 • vafello65

  Oceniono 12 razy 10

  Mnie interesuje tylko czy będzie jakiś w miarę szybki pociąg z Warszawy w stronę 3City pomiędzy 21:00 a 23:00. Jak ładuje w Warszawie po 19:30 to jestem już uziemiony do rana.

 • flyer

  Oceniono 7 razy 7

  Nie chcę być złośliwy, ale "Karkonosze" kiedyś już docierały do Szklarskiej Poręby. Więc albo poprzednicy, którzy zlikwidowali to połączenie, się mylili [można było dojechać lokalnymi elektrycznymi], albo obecna ekipa doszła do wniosku, że pouczy się na własnych błędach i w następnym rozkładzie zlikwiduje to przedłużenie. ;>

 • piotrzulawy2

  Oceniono 8 razy 6

  Może by wreszcie dziennikarze zadali sensowne pytania dyrekcji PKP IC?
  Na przykład takie
  - o ile zwiększy się sieć TANICH połączeń a więc zwykłych pociągów pospiesznych w godzinach największego potoku podróżnych na danej trasie? Oczywiście podpowiadam dziennikarzom, że takie połączenia są likwidowane, że są w niekorzystnych dla podróżnych godzinach, jak można wyczytać
  - PKP IC chwali się zwiększonym zainteresowaniem podróżnych miejscami w wagonach sypialnych i kuszetach. Więc pytanie - ile więcej nowych lub wyremontowanych wagonów sypialnych będzie kursować w 2019 roku? Podpowiedź - najprawdopodobniej nie dojdzie żaden nowy ani wyremontowany wagon a tabor sypialnych i kuszetek oraz trasy pociągów z takimi wagonami systematycznie się zmniejsza!
  - Dlaczego do dalekobieżnych połączeń włączane są składy Dart przypominające bardziej wygodne pociągi podmiejskie, gdzie komfort długiej podróży jest żaden, zamiast wagonów przedziałowych w których wygoda podróżowania jest bez porównania większa
  I wiele wiele innych podobnych pytań

 • aleatoria

  Oceniono 10 razy 6

  Ja myślę, że pasażerowie byliby bardziej zadowoleni, gdyby część z tych pociągów była tańsza, nawet jeśli tabor jest wysłużony...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX