Zakaz handlu w niedzielę. Grudzień jest wyjątkowy. Sprawdź kalendarz

Dziś ostatni dzień w tym roku z niedzielnym zakazem handlu. W następne weekendy grudnia będzie można robić zakupy już bez ograniczeń. Wszystko dzięki wyjątkom zapisanym w ustawie. Od stycznia wchodzą jednak nowe zasady.

Wyjątkowy grudzień

W tym miesiącu zakaz handlu obowiązuje tylko w niedzielę 9 grudnia. Zakupy w dyskontach, supermarketach i innych sklepach wielkopowierzchniowych zrobimy natomiast w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia. Ostatnia niedziela grudnia będzie także handlowa. 

Niedziele z zakazem handluNiedziele z zakazem handlu gazeta.pl

Dlaczego grudzień różni się od pozostałych miesięcy? W artykule 7 ustawy czytamy, że zakaz handlu nie obowiązuje w "kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia". W tym roku tymi dniami będzie właśnie 16 i 23 grudnia, z czego z pewnością ucieszą się wszystkie osoby, które świąteczne zakupy odkładają na ostatnią chwilę.

Zakaz handluZakaz handlu fot. DM

Zmiany w 2019 roku

W 2018 roku zakazem handlu objęte były 23 spośród 52 niedziel. W przyszłym roku zakaz będzie obowiązywał przez 37 niedziel. W tym roku ograniczenia nie obowiązywały bowiem w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od stycznia sklepy będą mogły swobodnie handlować tylko w ostatnią niedzielę miesiąca oprócz wyjątków przed Wielkanocą (jedna niedziela) i przed Bożym Narodzeniem (dwie niedziele).

Nowelizacja ustawy?

Pod koniec listopada do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Nie wiadomo jednak, czy zmiany uda się szybko wprowadzić, bo marszałek Sejmu Marek Kuchciński chce, aby przed ich uchwaleniem dokonano oceny skutków regulacji.

Jeśli jednak przepisy wejdą w życie sklepy mające status placówki pocztowej będą musiały być zamknięte. Pracować będą mogły tylko te punkty, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych. 

Czytaj też: PiS zaostrza zakaz handlu. ZPP: Niedopuszczalna praktyka, powodująca psucie prawa

Nowelizacja precyzuje też kto może pomóc właścicielowi sklepu w prowadzeniu działalności w niedzielę. W myśl przepisów przedsiębiorca "może korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma". Jednocześnie osoby te nie mogą być pracownikami przedsiębiorcy. 

Czytaj też: Zakaz handlu w niedziele. Sklepy przestaną udawać poczty. Znamy projekt nowelizacji ustawy

W uzasadnieniu do nowelizacji podano, że część zmian ma na celu uszczegółowienie i doprecyzowanie przepisów w taki sposób, aby te nie budziły zgłaszanych wątpliwości interpretacyjnych i tym samym służyły lepszemu stosowaniu ustawy w praktyce.

Więcej o:
Komentarze (57)
Zakaz handlu w niedzielę. Grudzień jest wyjątkowy. Sprawdź kalendarz
Zaloguj się
 • lord_of_the_ducks

  Oceniono 23 razy 21

  Zakaz handlu w niedzielę nie jest dla mnie tragedią choć nie lubię gdy grupka oszolomow planuje mi niedzielę.

  Po prostu zaczyna być jak w PRL. Spełniają się marzenia byłych towarzyszy PZPR z Nowogrodzkiej by było jak dawniej gdy władza myślała za obywatela i trzymała za mordę.

 • malarysa

  Oceniono 24 razy 16

  Ta ustawa zabiła małe sklepy. Kupuję w dniach poprzedzających niedzielę o wiele więcej artykułów. Raz z obawy, że mi czegoś zabraknie. Dwa bo sieci handlowe dają przed tymi niedziedzielami duże obniżki cen. Nie mam tylko czasu obejrzeć mebli, które chcę kupić. Ale co się odwlecze to nie uciecze.

 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 15 razy 13

  jaki jest problem prawdziwy czy wyimaginowany, żeby zrobić dla wszystkich dwie wolne niedziele w miesiącu dla wszystkich? bez zakazu handlu...

 • grajag

  Oceniono 26 razy 12

  Miejmy nadzieję, że wybory zmiotą ten rząd i będzie koniec tych absurdów. Pierwsza i ostatnia niedziela niehandlowa w zupełności wystarczą. Małe osiedlowe sklepiki powinny być otwarte, jeśli pracownicy tego chcą. Nie wszyscy mają rodziny i dzieci i często wolą dzień wolny w tygodniu niż w weekend.

 • kleha

  Oceniono 15 razy 11

  Pasożyty z związków zawodowych + pisowskie debile + pedofile w sutannach = zakaz handlu. Ciekawe co ta banda jeszcze wymyśli zanim ich usuniemy.

 • js08836

  Oceniono 11 razy 9

  1 niedziela bez handlu to, jak obliczono brak wpływu do budżetu w wys. 1.8 -2 mld. zł. W 2019 r takich niedziel ma być 37 , jak więc łatwo policzyć straty do budżetu przekroczą w skali roku 65 mld. złotych. Zaiste bogaty to kraj , który pozwala sobie na taką rozrzutność. Te podłe idiotyczne rządy muszą iść won. Suweren z pewnością nie życzy sobie by był uszczęśliwiany na siłę, ale podła zmiana wie lepiej. Zagłosuję nawet na osmolonego diabła , który po 1. Wywali złodziejski konkordat do ogniska. Po 2. całkowicie oderwanych o rzeczywistości działaczy i przewodniczącego Solidarności zdelegalizuje. Po 3. Zniesie idiotyczne zakazy w handlu. Która partia się zgłasza ma mój głos.

 • jerry.atric

  Oceniono 7 razy 7

  Czyli, jeśli pierwszy dzień Świąt wypada w poniedziałek, to niedzielna Wigilia jest handlowa. Geniusze

 • romikus

  Oceniono 22 razy 6

  Żądam żeby wszystkie święta były handlowe!!! Ja ciężko pracuję i nie mam kiedy zrobić zakupów. Więc chciałbym zakupy zrobić w święta!!! To moja sprawa czy ja będę święta spędzał na zakupach w centrach handlowych czy nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX