Zaskakujące orzeczenie trybunału UE. Wielka Brytania może sama zrezygnować z brexitu

Unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nie ma przeszkód prawnych, by Wielka Brytania jednostronnie wycofała wniosek o wyjściu z UE, nie czekając na jednomyślną decyzję wszystkich państw Wspólnoty.

"Państwo członkowskie nie może być zmuszone do wyjścia z Unii Europejskiej wbrew swojej woli" - takimi słowami kończy się komunikat Trybunału.

Dzisiejsze orzeczenie podziela niewiążącą opinię rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE z ubiegłego tygodnia. Pytanie w tej sprawie skierował do Luksemburga szkocki sąd, do którego zwrócili się obywatele przeciwni brexitowi. To zaskoczenie o tyle, że orzeczenie jest sprzeczne z wcześniejszymi analizami prawników Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Rozpatrywaniu tej sprawy sprzeciwiał się też brytyjski rząd, argumentując, że to "polityczna amunicja", która ma na celu wywieranie nacisku na parlamentarzystów.

Trybunał Sprawiedliwości UE w poniedziałkowym orzeczeniu pisze, że odwołanie brexitu przez Wielką Brytanię musi odbyć się w wyniku "demokratycznego procesu", co oznaczałoby konieczność zatwierdzenia go przez brytyjski parlament. Zaznacza też, że decyzja o odwołaniu Artykułu 50 powinna być "jednoznaczna i bezwarunkowa". Jak wyjaśnia "Financial Times" sugeruje to, że nie może być ona wykorzystywana jako taktyka negocjacyjna.

Taki scenariusz na razie jest mało prawdopodobny. Orzeczenie wzmacnia wprawdzie przeciwników wyjścia z Unii, ale nie ma wśród parlamentarzystów tylu, by mogli mieć decydujący głos. Ci, którzy sprzeciwiają się umowie wynegocjowanej przez premier Theresę May, podkreślają przede wszystkim, że nie podobają im się warunki brexitu.

Brexit. Dzień przed ważnym głosowaniem w Izbie Gmin

Orzeczenie Trybunału to tylko wykładnia prawna, ale może mieć wpływ na brytyjskich polityków. Z jednej strony wzmacnia przeciwników brexitu. Jak podaje BBC, zwolennicy pozostania w UE, którzy stoją za wnioskiem do Trybunału, mają nadzieję, że orzeczenie zwiększa szanse na przykład na kolejne referendum. Wierzą też, że wysyła parlamentarzystom sygnał, że mają więcej wyjść niż wybór pomiędzy przyjęciem umowy Theresy May i wyjściem ze Wspólnoty bez żadnego porozumienia (co byłoby dla Wielkiej Brytanii najgorszym możliwym rozwiązaniem). Na razie brytyjscy politycy wykluczają możliwość zorganizowania ponownego referendum. 

Jutro parlament w Londynie ma głosować w sprawie zatwierdzenia bądź nie umowy brexitowej. Theresa May ma teraz niewielkie szanse na to, by odnieść sukces. Wynegocjowanej niedawno umowie między Londynem a Brukselą sprzeciwia się opozycyjna Partia Pracy, liberalni demokraci, szkoccy nacjonaliści, a nawet przynajmniej kilkudziesięciu członków Partii Konserwatywnej i popierająca dotąd May partia irlandzkich unionistów. Według szacunków BBC, do poparcia brexitowej umowy brakuje około 90 głosów.

Wcześniej pojawiały się głosy, że May może chcieć opóźniać głosowanie w parlamencie, by mieć więcej czasu na przekonanie polityków do zatwierdzenia umowy. Jak na razie wydaje się, że głosowanie się odbędzie.

Więcej o:
Komentarze (245)
Brexit. Zaskakujące orzeczenie trybunału UE. Wielka Brytania może jednostronnie zrezygnować z brexitu
Zaloguj się
 • walek7003

  Oceniono 33 razy 29

  Należy zadać pytanie kto wyciągnie korzyści z ew Brexitu - czyli osłabienia unii..?
  Ostatnio gość mieszkający w UK mówił mi, że po tym jak liderzy protestów przeciwko EU wycofali się po swojej wygranej w referendum ludzie zaczęli się zastanawiać o co chodzi..? Miało być tak pięknie a okazuje się, że idą kłopoty. Liderzy tego zamieszania zniknęli i pewnie znajdą się gdzieś w Moskwie w Chinach albo w jakimś drogim hotelu amerykańskim.

 • jtby

  Oceniono 15 razy 13

  Ten brexit przypomina mi wiejską zabawę w remizie w czasach dawno minionych. Jak się skończyła bójka, kurz opadł to przyszedł czas na opatrywanie ran i zastanawianie się o co poszło i kto zaczął.

 • strange_email

  Oceniono 16 razy 12

  Czyli kolejna przeszkoda na drodze exitu z Brexitu zostala obalona. Doskonale.
  Problem w tym ze premier May ma wszystkich, oprocz siebie i swojej kariery, centralnie w czterech literach wiec i tak nic to nie da.
  Podobno May ma pojechac do Brukseli negocjowac nastepna wersje umowy hahaha

 • matylda1001

  Oceniono 14 razy 10

  Już tu pisałam kilka razy, że moim zdaniem nie bedzie żadnego brexitu. Brytyjczycy ulegli jakiemuś chwilowemu zaćmieniu umysłu ale teraz widzą, że na opuszczeniu UE tylko stracą.

 • starblast

  Oceniono 11 razy 9

  Trzymam kciuki, żeby zostali. Wyjście WB, wzrost znaczenia skrajnej prawicy w wielu krajach jest niebezpieczne dla całej wspólnoty. Prawo prawem, ale trochę żal ludzi, którzy zostali okłamanie przez populistów, którzy dziś już nie szkodzą, bo już cel osiągnęli.

 • poppers68

  Oceniono 16 razy 8

  Uważnie czytam posty porównujące ZSRR do Unii Europejskiej.
  No, wolne żarty ;)
  Ktoś kto chociażby odrobinę nie jest ignorantem i co ważne ŻYŁ jako świadomy, dorosły ( lub prawie dorosły ) Polak w PRL wie, że takie porównania są karkołomne.
  Zapraszam do poradzieckich republik związkowych. Proszę sobie zrobić wycieczkę aby zobaczyć jakie to podobieństwa musiały być pomiędzy UE a ZSRR, skoro DO DZIŚ te dawne republiki, pomimo kapitalizmu - nie otarły się nawet o standard życia w Polsce, Estonii czy Czechach.
  ZAPRASZAM TEŻ MĄDRALI DO ZWIEDZENIA KISZYNIOWA ( MOŁDAWIA ).
  Albo na Youtube wynaleźć sobie ciekawe amatorskie filmiki młodych ludzi z Nadniestrza zwiedzające Rzeszów i Kraków i komentujących w niemal uwielbieniu dla Polski to co widzą w naszym kraju.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 9 razy 7

  @slade1972
  cyt.:
  "Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich został utworzony 30 grudnia 1922 na mocy Traktatu założycielskiego ZSRR zawartego przez rządzone wspólnie przez bolszewików, lecz formalnie niepodległe: Rosyjską FSRR, Ukraińską SRR, Białoruską SRR i Zakaukaską FSRR. Spośród 18 republik związkowych wchodzących w różnych okresach w skład ZSRR jedynie Białoruska SRR i Ukraińska SRR posiadały (obok samego ZSRR) podmiotowość międzynarodową i były założycielami Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także członkami większości organizacji wyspecjalizowanych ONZ. Rosyjska FSRR odgrywała rolę dominującą w przeciągu sześćdziesięciodziewięcioletniej historii ZSRR. W Rosyjskiej Federacyjnej SRR, jako największej republice związkowej, żyła ponad połowa populacji ZSRR.
  =======
  korepetycje dla niedouczonego historycznie slade`a:

  pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_Socjalistycznych_Republik_Radzieckich

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX