Najpierw dostaniemy paragon, potem zapłacimy - rząd zafunduje nam chaos w handlu?

Resort finansów pracuje nad rozporządzeniem, które zmienia sposób wystawiania paragonów. Sprzedawcy będą je wydawać przed otrzymaniem zapłaty. Według ekspertów zmiana może spowodować chaos w handlu.

Ministerstwo Finansów chce już od stycznia przyszłego roku zrewolucjonizować handel. W imię uszczelniania luki VAT paragony będą musiały być wystawiane i wydawane nabywcy "bez jego żądania" i "przed przyjęciem należności, bez względu na formę płatności" - czytamy w rozporządzeniu, którego projekt jest w Sejmie

Projekt rozporządzenia dotyczącego paragonówProjekt rozporządzenia dotyczącego paragonów https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//502/12317958/12548930/12548931/dokument367302.pdf

Możliwy chaos w handlu

W praktyce wprowadzona zmiana może wywołać chaos w handlu, na co zwraca uwagę m.in. Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby handlu.

Jeżeli rozporządzenie miałoby wejść w życie 1 stycznia trzeba przeprogramować trzeba wszystkie kasy w Polsce. To w praktyce niewykonalne.

- mówi w rozmowie z Next.gazeta.pl Ptaszyński.

Nowe przepisy budzą szereg wątpliwości. Co się stanie, kiedy klientowi, który już paragon otrzymał nie zadziała karta? Albo nie będzie miał gotówki? Od paragonu trzeba zapłacić VAT i CIT, inwentaryzacja się przestaje zgadzać. Handel będzie miał poważny problem. Dojdzie bowiem do sytuacji, w których kasa zaraportuje transakcję, z której z przyczyn obiektywnych nie doszło. To budzi niepokój

- dodał. 

Wątpliwości te podzielają również inni eksperci. Wojciech Zajączkowski, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, cytowany przez "Rzeczpospolitą",  tłumaczy, że proponowane przepisy są niezgodne z prawem unijnym.  Ekspert wyjaśnia, że zgodnie z ustawą o VAT warunkiem wydania paragonu jest dokonanie sprzedaży.

Zmiana może również doprowadzić do większych kolejek w samych sklepach. W sytuacji, w której kupujący jednak za towar nie zapłaci - bo okaże się, że nie ma gotówki, albo ma problem z kartą - paragon trzeba będzie wycofać. A to może potrwać.

Sprzedawca musi podpisać kwitek

Nowe przepisy jasno wskazują też, że sprzedawca obsługujący kasę musi oświadczyć, że zna zasady ewidencji i rozumie, co grozi za ich nieprzestrzeganie. Może to ukrócić sytuacje, w których osoby przyłapane na niewystawieniu paragonu tłumaczą się tym, że nie wiedziały o takiej konieczności. 

Projekt rozporządzenia dotyczącego paragonówProjekt rozporządzenia dotyczącego paragonów Źródło: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//502/12317958/12548930/12548931/dokument367302.pdf

Ministerstwo Finansów uspokaja

Resort zapewnia, że nowe regulacje wciąż są w konsultacjach i dotyczą głównie kas online. Termin wejścia w życie przepisów też nie jest jeszcze przesądzony. Możliwe więc, że rewolucji nie unikniemy, ale przesunie się ona w czasie. 

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o:
Komentarze (301)
Ministerstwo Finansów planuje rewolucję w paragonach. Od stycznia 2019 r
Zaloguj się
 • roman_

  Oceniono 64 razy 56

  Zakaz handlu w niedzielę mia uderzyć w supermarkety a zlikwidował już ponad 4 tyś małych sklepów.
  Podobnie bedzie i teraz. We wszystkich dużych sklepach wszystko jest ewidencjonowane i opodatkowane. Tylko w tych mniejszych mozna coś zakombinować . Czasami jest to być albo nie być takiego sklepiku czyli następne kilka tyś sklepików upadnie.
  Zyskają duże sieci handlowe .
  Następnym krokiem bedzie oskarżenie tych sieci o jakieś skomplikowane malwersacje oraz wykorzystywanie parowników i za karę ich upaństwowienie. Komuna wróci.
  PIS to kretyni .

 • precz_z_komunia

  Oceniono 45 razy 37

  A mafia VATykańska dalej bez kas fiskalnych i bez podatków od swoich usług :-)

 • kemor234

  Oceniono 34 razy 34

  PARAGON JEST POTWIERDZENIEM TRANSAKCJI !!!!!!!!!!!!
  I ŻADEN PIS TEGO NIE ZMIENI !!!!!!

 • Władysław Hajduga

  Oceniono 25 razy 25

  Te pisiaki zamoczone w afery robią wszystko żeby przykryć swoje szwindle na grube miliony.

 • yenk

  Oceniono 23 razy 23

  W kraju katolików, katolicki rząd nie wierzy w uczciwość obywateli? :D

 • susdomestica

  Oceniono 19 razy 19

  Ta zmiana niczego nie uszczelni, a wręcz przeciwnie. Wzrośnie ilość korekt, które będzie trzeba robić, a w dużej ilość uzasadnionych korekt łatwiej będzie ukryć "lewe" korekty.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 25 razy 19

  Proponuję płacić VAT imiennie. Za tydzien zaplacic za towar netto jak Cię sprawdza. Odebrać towar.
  Albo lepiej. Niech spółka Morawieckiego zabierze rodakom 23% uposazen, emerytur, rent i wszelkich dochodów jak w PIT. Będziemy wtedy wszystko kupować netto. Zniknie mafia vatowska. Później talony na dobra konsumpcyjne i komunizm gotowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX