Prezes Urzędu Regulacji Energetyki chce, by firmy energetyczne skorygowały taryfy

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał przedsiębiorstwa energetyczne do wyjaśnień i korekty złożonych wniosków taryfowych na prąd.

W komunikacie przesłanym do Polskiej Agencji Radiowej czytamy, że "w ramach trwających postępowań taryfowych prezes URE wzywa dystrybutorów oraz sprzedawców energii do przedstawienia szczegółowych informacji na temat możliwych oszczędności, o których powiadomił wczoraj - na podstawie informacji od tychże przedsiębiorstw - minister energii".

Przypomnijmy -  prezesi największych spółek energetycznych w Polsce pojawili się wczoraj na konferencji Ministerstwa Energii. Tam w ich imieniu szef resortu oznajmił, że w spółkach znalazły się oszczędności na poziomie ok. 1 mld zł. Te środki trafią do specjalnego funduszu na rekompensaty za droższy prąd. 

Urząd zwróci się też do szefa resortu energii o przekazanie danych, które pozwoliły na oszacowanie oszczędności w spółkach energetycznych na blisko miliard złotych.
URE oczekuje do 18 grudnia, czyli do przyszłego wtorku odpowiedzi od przedsiębiorstw.

Ministerstwo obiecuje: prąd dla odbiorców indywidualnych nie zdrożeje

Urząd przypomina, że zgodnie z ustawą Prawo energetyczne nowe ceny mogą wejść w życie najwcześniej 14 dni od dnia opublikowania zatwierdzonej przez URE taryfy.
Na wczorajszej konferencji w Ministerstwie Energii zapewniono, że w przyszłym roku nie wzrosną ceny za prąd dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorców.

Resort przedstawił szczegóły projektu systemu rekompensat, które mają zapobiec wyższym rachunkom.

Zgodnie z przewidywaniami spółek energetycznych, w związku z sytuacją na rynku, ceny prądu powinny od stycznia wzrosnąć o ponad jedną piątą. Wyższe koszty dostawy energii mają jednak zostać pokryte nie przez odbiorców, ale przez budżet. Jednym z głównych źródeł finansowania mają być wpływy ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2: - Ustawa jest przygotowana i w stosownym czasie zostanie przekazana pod obrady Sejmu i Senatu - mówił na konferencji prasowej wiceminister energii, Tadeusz Skobel.

Czytaj też: Kilka miliardów na rekompensaty za droższy prąd. "To nie są do końca pieniądze ministra"

Rekompensaty za wyższe koszty dostaw energii otrzymają przedsiębiorstwa obrotu, a więc w praktyce dla prywatnych gospodarstw nic nie powinno się w przyszłym roku zmienić. Małe i średnie firmy będą jednak musiały od kwietnia złożyć wniosek o rekompensatę. Wypłaty planowane są raz na kwartał. Rekompensaty otrzymają również między innymi domy pomocy społecznej, akademiki czy hospicja.

Więcej o:
Komentarze (13)
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki chce, by firmy energetyczne skorygowały taryfy
Zaloguj się
 • za_miske_ryzu

  Oceniono 12 razy 10

  PiS zachowuje sie jak klient w barze, ktory wszystkim stawia kolejki, zamawia najdrozsze drinki, a jak przychodzi kelner z rachunkiem, mowi: "Sorry, za duzo, zaplace tylko polowe".

  Srednio rozgarniety Student ekonomii rozumie, ze jak sie zmusza spolki energetyczne do zakupu nierentownych kopaln, finansowania PiSowskiej prasy i TV oraz kampanii wyborczych, do wyplat odpraw dla zmieniajacych sie co miesiac czlonkow zarzadu, do rezygnacji z energii ze zrodel odnawialnych (aktualnie produkujacych prad dwukrotnie taniej niz elektrownie weglowe) to musi to doprowadzic do wzrostu kosztow, ktory spolki te beda chcialy zrownowazyc poprzez podniesienie cen energii. Jesli teraz URE zablokuje podwyzki, spolki energetyczne zaczna ponosic straty, co zrekompensuja sobie zmniejszeniem inwestycji m.in. w rozwoj sieci energetycznych oraz w modernizacje elektrowni. W dluzszej perspektywie moze to doprowadzic do blackoutow, co w socjalizmie eufemicznie nazywane bylo "20 stopniem zasilania". No, ale moze to jest wlasnie sposob rzadzacych na pobudzenie przyrostu naturalnego?

 • ant777

  Oceniono 10 razy 8

  A co z innymi firmami, które kupują prąd na giełdzie i sprzedają po cenach rynkowych? Rząd też im dołoży do droższego prądu? Jeśli nie, to mamy problem z faworyzowaniem jednych firm kosztem innych przy użyciu publicznych pieniędzy.

 • remo29

  Oceniono 7 razy 7

  W Rosji przyjechałby Putin, położył przed dyrektorem kartkę z decyzją o obniżce ceny i powiedział "podpiszcie". Oczywiście na żywo w rządowej telewizji. U nas kto będzie jeździł?

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 8 razy 6

  Od początku wolnej Polski mamy problem z jasnym określenie ile co kosztuje. Górnicy zarabiają mało, ale milczą, że do każdej ich złotówki płaconej do ZUS wszyscy dopłacamy drugą. Sędziowie i prokuratorzy, mundurowi, policjanci także nie odkładają realnych składek do ZUS. Teraz socjalizm zaczyna wkraczać do (teoretycznie) prywatnych firm. Skoro państwo będzie dopłacać do prądu (jakim prawem zresztą), to tak naprawdę koszty produkcji prądu będą nieznane.
  Centralne sterowanie gospodarką wraca na całego. Szkoda, że coraz mniej osób pamięta, jak skończyły się czasy "prosperity" za Gierka.

 • Hannes Kvartz

  Oceniono 7 razy 5

  Tak tak: prąd nie zdrożeje, tylko będzie wiecej kosztował, co K?rwizja sprzeda jako.kolejny sukces PiSu

 • krzychzy

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli Prezesi firm energetycznych bez słowa komentarza dali miliard to zamknąć ich na cztery dni o chlebie i wodzie (po ciemku bo prąd drogi ) i znajdą się następne cztery miliardy.

  A tak na poważnie : ktoś chce nas zrobić w ch...a !!!!! Zrobią podwyżkę tak żeby nie zrobić podwyżki... To jakiś absurd.

 • Jacek Pietrzak

  Oceniono 2 razy 2

  chyba nie rozumiem?
  Firmy energetyczne kupią od rządu prawa do emisji CO2 a te pieniądze zasilą fundusz z którego środki wrócą do firm energetycznych jako rekompensata? Sprytne ciekawe ile po drodze zginie na tzw koszty administracyjne.

 • tesia44

  Oceniono 1 raz 1

  nie moglyby te firmy przeznaczyć tego miliarda na konieczne inwestycje w infrastrukturę? zamiast sięgać do kieszeni użytkowników? ups; zapomniałam, to spółki państwowe, one nie mogą ;)

 • bezkasy

  0

  tego miliarda nie ma Ure musi obnizyc taryfy tzn obnizyc koszty o ten miliard przy rozpatrywaniu wnioskow taryfpowych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX