Minister Emilewicz: Od stycznia rozpoczynamy termomodernizację w zanieczyszczonych miastach

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że od stycznia rząd rozpocznie termomodernizację w najbardziej zanieczyszczonych miastach w Polsce. Szefowa resortu uczestniczy w debatach o działaniach na rzecz czystego powietrza w Polskim Pawilonie podczas COP24 w Katowicach.

Jak powiedziała, w czwartek jest pierwsze spotkanie z samorządami w tej sprawie, a wnioski o dofinansowanie termomodernizacji prawdopodobnie będzie przyjmowało ministerstwo przedsiębiorczości. 

Minister Jadwiga Emilewicz powiedziała, że uruchomienie funduszu termomodernizacyjnego jest możliwe dzięki ustawie przyjętej przez Sejm. W pierwszej kolejności środki z funduszu trafią do najbardziej zanieczyszczonych miast. Na pilotaż termomodernizacyjny rząd przeznaczy 180 milionów złotych.

W pierwszych dwóch latach funkcjonowania ustawy, rząd chciałby wykorzystać tę kwotę na wsparcie w miejscowościach z listy 36 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich. Chodzi o miejscowości, w których mieszka poniżej 100 tysięcy ludzi. 

Pieniądze m. in. na ocieplenie domów i wymianę okien

Minister powiedziała też, że pieniądze z funduszu termomodernizacyjnego będą  przeznaczane na ocieplenie domów, wymianę okien i drzwi oraz źródeł ciepła u najuboższych Polaków. "W Polsce jakość powietrza jest związana bezpośrednio z problemem ubóstwa energetycznego, z którym mamy nadzieję zmierzyć się za pomocą ustawy o termomodernizacji, funduszu termomodernizacyjnego i w ścisłej współpracy z samorządami" - wyjaśniła Jadwiga Emilewicz.

Samorząd ma otrzymać środki pokrywające 70 procent kosztów termomodernizacji z funduszu. O pieniądze będą się starały władze samorządów. Muszą one przygotować plan określony w ustawie, audyt termomodernizacyjny oraz wskazać liczbę nieruchomości, które mają być ocieplone.

Więcej o:
Komentarze (37)
Minister Emilewicz: Od stycznia rozpoczynamy termomodernizację w zanieczyszczonych miastach
Zaloguj się
 • jan.go

  Oceniono 17 razy 15

  Styropian który nie trzyma normy ,okna które nie trzymają normy ekipy budowlane które nie potrafią tego robić i jeszcze czas w którym nie można tego robić Co jeszcze potrzeba by wywalić pieniądze w błoto

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 13 razy 11

  Tylko nowoczesne elektrociepłownie i sieć C/O może uratować powietrze w Polsce, według zasady: jedno miasto - jeden komin...

 • jan-ru

  Oceniono 8 razy 8

  Tak będzie jak z kolektorami słonecznymi,zdrożały jak były dopłaty o100%.

 • miszasty

  Oceniono 6 razy 6

  Czy Państwo w końcu zajmiecie się tematem i po prostu napiszecie ludziom, że te "dotacje" to nie są żadne dotacje? JAK rodzina z kilkorgiem dzieci i dochodem na osobę poniżej 600 zł/m-c ma WPIERW (bo takie są przepisy, to nie fikcja!) wydać ok. 47 tysięcy złotych (kwota 90% z max. ok. 52 tys. zł), a POTEM ubiegać się o ewentualny(!) zwrot z programu Czyste Powietrze!?? Przecież to fikcja! Fikcja - a rzeczywistość tylko dla bogatych, którzy mają pieniądze i tak czy siak np. ocieplą dom (lub wymienią okna itp.), a potem "może się uda wyciągnąć kasę". Ludzie wychodzą - a byłem na kilku - ze spotkań z Funduszem (pomijając, że na większości z nich uprawiana jest agitacja, aż się ludzie słusznie burzą, bo przydługawy wstęp wygłasza zawsze ktoś z PiSu), jak tylko dowiadują się, że to NIE jest dotacja, jak np. na rozpoczęcie działalność gospodarczej z Urzędu Pracy, gdzie WPIERW dostaje się pieniądze, potem wydaje, a później rozlicza. Tutaj WPIERW trzeba wydać pieniądze! A skąd biedna rodzina - bo wszak do nich PiS (niby) kieruje ten program, prawda? - ma wziąć 47 tys. złotych? Skąd...??? O tym nikt nie mówi.

 • berek-oberek

  Oceniono 6 razy 6

  Samorząd ma pokryć 30 procent, które zabierze z funduszu edukacyjnego czy innego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX