Nowy system rządowych ostrzeżeń SMS będzie bardziej precyzyjny. Alerty dostaniemy też za granicą

12 grudnia kończy się pilotaż systemu Alertu RCB. Powiadomienia o zagrożeniach, które będą otrzymywać użytkownicy telefonów, będą teraz bardziej precyzyjne.

Ministerstwo Cyfryzacji i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowały, że po pół roku zakończył się pilotaż systemu ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami.

System Alert RCB, ostrzegający przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi i innymi zagrożeniami, jak terroryzm, będzie od teraz wysyłał bardziej precyzyjne informacje.

Od 12 grudnia zmniejszamy obszar na który będzie wysyłany Alert RCB, żeby był bardziej precyzyjny. Do tej pory  mogliśmy wysyłać SMS-y do ludzi na terenie całego województwa, a teraz możemy wysyłać nawet na teren jednego zagrożonego powiatu

- powiedział wicedyrektor RCB Grzegorz Świszcz.

embed

Marek Kubiak, dyrektor centrum bezpieczeństwa, podkreślił, żeby wiadomości pochodzących z systemu nie ignorować.

Alert RCB należy potraktować poważnie i zastosować się do zaleceń przekazanych w komunikacie

- stwierdził i przypomniał, że nowy system powstał po tragicznych wydarzeniach w Suszku. W zeszłym roku podczas nawałnicy zginęły dwie dziewczynki, uczestniczki obozu harcerskiego.

Większość zdarzeń, przy których będzie wykorzystywany Alert RCB, dotyczy zjawisk meteorologicznych. Jednak Teresa Zawiślak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaznaczyła, że SMS-y będą wysyłane tylko przy zjawiskach bardzo niebezpiecznych i bardzo gwałtownych, takich jak takich jak: burze, intensywne deszcze, wezbrania powodziowe oraz nagłe ochłodzenie czy intensywne opady śniegu - czytamy w komunikacie RCB.

Ostrzeżenia dla Polaków przebywających za granicą

SMS-y będą wysyłane również za granicę, informując naszych rodaków o zagrożeniu na terenie kraju, na którym się znajdują.

Czytaj też: Dni SMS-ów są policzone. Pierwsza sieć wprowadzi nowy standard. Początek rewolucji

Kolejna zmiana, jaką wprowadzono to SMS do obcokrajowców, znajdujących się na terenie naszego kraju. Będzie on wysyłany w języku angielskim. Według RCB, wkrótce SMS-y do obcokrajowców mają być wysyłane także w innych językach. 

Jak działa system Alert RCB?

Użytkownicy nie muszą instalować żadnych aplikacji, wystarczy, że mają włączony telefon komórkowy. Wiadomość przychodzi w postaci klasycznego SMS-a. 

W ramach testów, w ciągu minionego półrocza mieszkańcy Polski otrzymali cztery ostrzeżenia SMS. Trzy dotyczyły informacji o zbliżających się niebezpiecznych zjawiskach pogodowych. - Jeden był SMS-em dementującym fałszywe informacje, dotyczące rzekomej konieczności stawienia się mężczyzn w urzędach gmin - mówi Wanda Buk. Chodzi o sytuację, gdy pod koniec listopada mieszkańcy powiatu krośnieńskiego na Podkarpaciu otrzymali wiadomość, by stawili się w urzędach w związku z kryzysową sytuacją na Ukrainie.

Wyjaśnieniem tej sprawy zajmuje się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policja.

Rusza kampania edukacyjna

Działanie systemu będzie przedmiotem kampanii edukacyjnej. Zostaną w niej wykorzystane plakaty, filmiki, przewidziane są też szkolenia dla nauczycieli, którzy później będą przekazywać dzieciom informacje. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie też chciało zorganizować podobną kampanię, skierowaną do seniorów.

Więcej o:
Komentarze (10)
Nowy system rządowych ostrzeżeń SMS będzie bardziej precyzyjny. Alerty dostaniemy też za granicą
Zaloguj się
 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 5 razy 5

  Wyjatkowo wku.rwiajace jest
  uszczesliwianie na sile.
  Dostalem do tej pory dwa sms-y od RCB.
  Oba nie niosly zadnych sensownych tresci.
  Nie moge sie oprzec wrazeniu,
  ze cala dzialnlosc RCB
  jest obliczona na rozdanie posad
  krewnym i znajomym krolika...

 • kaktus-2

  Oceniono 4 razy 4

  Alerty które są teraz to zaprzeczenie systemu i czysta głupota. Wysyłane niemal na ślepo do setek tysięcy telefonów tylko uodparnia ludzi na takie ostrzeżenia. Zamiast wysyłać alert do ludzi na małym obszarze ale TYLKO wtedy kiedy to jest niezbędne to uodparnia się na nie ludzi. To jak w bajce w której owca codziennie krzyczała że idzie wilk. Kiedy wilk już przyszedł na prawdę to nikt nie słuchał wołania i wilk zeżarł wołająca owcę

 • xandx

  Oceniono 2 razy 2

  czy jak mam jakąś umowę z faszystowskim rcb ????? a co z ochroną danych????? jak do tego ma się RODO ????? nie życzę sobie żeby jakaś faszystowska organizacja przysyłała mi smsy.....

 • cezaryk

  Oceniono 2 razy 2

  Niech zaczną ostrzegać przed przejazdem kolumn samochodów rządowych.

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 2 razy 2

  Co do kuwry nedzy musialoby sie stac,
  zebym odniosl jakis pozytek z tego ostrzezenia??

 • tmk123

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem z małopolskiego.Jeden sms otrzymałam po burzy, która była całkiem niegroźna, drugi dzień przed wystapieniem silnego wiatru. Właściwie zdązyłam zapomnieć.
  Takie ostrzeżenia powinny być wysyłane tylko jeśli zagrożenie jest wyjatkowo groźne. W sumie kazda burza moze być niebezpieczna, czy silny wiatr. I ma dostawać dwa ostrzeżenia dziennie? zastanawiam się nad zablokowaniem.

 • dr_bloger

  Oceniono 2 razy 2

  Powinna to być niezobowiązująca propozycja, a nie takie spamowanie.

 • pavb

  Oceniono 3 razy 1

  Jako posiadacz PRYWATNEGO telefonu działającego w PRYWATNEJ sieci komórkowej nie mogę się wypisać z otrzymywania SPAMu od Państwa!. Dla przypomnienia. Sytuacja w której Państwu wszystko wolno nazywa się FASZYZM.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX