Rząd nie wyklucza zmian w programie 500 plus. Ludzie podzieleni. "Wniosek? Lepiej nie pracować"

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej nie wyklucza podwyższenia kryterium dochodowego na pierwsze dziecko w programie 500 plus. Słowa Elżbiety Rafalskiej wywołały lawinę komentarzy.

Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, w rozmowie z dziennikarzami stwierdziła, że być może w przyszłym roku rząd zaproponuje podwyższone kryterium dochodowe na pierwsze dziecko w programie 500 plus. Podkreśliła jednocześnie, że nie ma planów głębszych zmian w programie.

Czytaj też: Płaca minimalna może namieszać w 500 plus. Kryterium dochodowe na pierwsze dziecko też w górę?

Słowa minister wywołały lawinę komentarzy. 

Kryterium dochodowe powinno dotyczyć tych o wysokim dochodzie i wysokiej średniej na osobę tak jak i zasiłki rodzinne.

- twierdzi w komentarzu na Facebooku jeden z czytelników. 

Większość komentarzy dotyczy samego programu, a nie proponowanych zmian. Czytelnicy wciąż są mocno podzieleni tematem. Niektórzy chcieliby, by środki z programu nie były wypłacane w gotówce.

Ja się ogólnie zastanawiam, co stało na przeszkodzie wydawania 500 plus w bonach, które blokują zakup używek, a jednocześnie można nimi opłacać rachunki. Wiem, że wymaga to zmian w strukturach systemowych dostawców prądu, gazu, wody i tak dalej. Ale z drugiej strony czy byłby to, aż tak duży problem?

- pyta jeden z czytelników. 

Inni zwracają uwagę na to, że pieniądze powinny trafić tylko do osób pracujących. 

500 plus tylko dla tych rodzin, w których przynajmniej jeden z rodziców pracuje płacąc wszelkie podatki i ZUS.

Część czytelników twierdzi, że program jest niesprawiedliwie skonstruowany. 

Zastanawia mnie to - po co komuś. kto np. miesięcznie - powtarzam miesięcznie zarabia np. 60 tysięcy i dostanie na drugie dziecko 500 zł, a jakaś matka mająca 1700 zł i jedno dziecko nie ma nic bo jest 'bogata' w oczach naszego państwa

Według wielu opinii pieniądze nie powinny trafiać do wszystkich rodzin bez wyjątku. 

Ten program powinien być skierowany do takich rodzin, gdzie rodzice się starają zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki, ale z powodów od nich niezależnych nie jest to możliwe. Powinniśmy promować i nagradzać ludzi zaradnych obrotnych i takich, którzy walczą o przyszłość swoją i swoich dzieci. A nie ludzi, który uważają, że im się należy - i że państwo ma im wszystko dać

- stwierdza czytelniczka.

W komentarzach wyczuwalne jest też rozżalenie osób, które mają jedno dziecko. Takie dzieci są z programu 500 plus wykluczone. 

Dwoje rodziców pracujących na najniższych dochodach są za bogaci, żeby dostać pomoc! Śmieszne, ale prawdziwe niestety! I wychodzi na to, że jedynak jest gorszy i nie ma potrzeb typu zajęcia dodatkowe, ubrania itp. Wniosek jest taki, że lepiej nie pracować, robić dzieci jedno po drugim i wtedy wszystko się należy

- czytelniczka.

Wśród komentujących znajdują się osoby zwracające uwagę na to, że program 500 plus rozwiązał problem skrajnej biedy.  

Wiele dzieci ma co jeść dzięki 500 plus... tysiące dzieci dzięki temu nie chodzi głodne spać... a tak się działo... Nieważne, że w rodzinach niezaradnych życiowo. Znam rodzinę gdzie około ośmiu lat temu butelkę mleka grzano i rozdzielano na troje dzieci. Z płaczem chodziły głodne spać [...] Takie horrory były we wielu domach.

Część osób program 500 plus próbuje ocenić pod względem ekonomicznym.

Problem w tym, że PiS nikomu nic nie dał tak na prawdę. te pieniądze, które idą na 500 plus, wyprawki i tak dalej wcześniej zostały nam ukradzione [...] lub pochodzą z pożyczek, które zaciąga państwo.

- twierdzi czytelnik. W sukurs przychodzi mu kolejny, podając inne wyliczenia. 

Deficyt budżetowy Polski za ostatnie 12 miesięcy to 21,5 mld zł. O tyle więcej nasze państwo wydaje aniżeli zarabia. Różnica pokrywana jest dzięki zaciąganiu nowych długów. Roczne wydatki na program 500 plus to obecnie ok. 23 mld zł. Gwoli statystycznej precyzji należy zatem odnotować, że gdyby nie wydatki związane z 500 plus, to Polska osiągnęłaby w tym roku (pierwszy raz w historii) całoroczną nadwyżkę budżetową. Tym samym dołączyłaby do elitarnego grona państw, które więcej zarabiają aniżeli wydają

- pisze jeden z czytelników. 

Temat 500 plus jest też powodem do radykalnych komentarzy politycznych.

Lepiej dawać na dzieci i rodziny niż na: mafię VAT i paliwowe, budowę kamieni kupy, esbeckie emerytury, całą prawdę 24 i poinstruowanych zza Odry!

- krzyczy komentujący. 

Czytelnicy Gazeta.pl nie chcą, by program 500 plus zniknął. Z komentarzy wynika jednak, że zdaniem komentujących rządowy projekt wymaga zmian - pieniądze nie powinny trafiać do wszystkich, środki powinny otrzymywać również rodziny z jednym dzieckiem, część rodzin nie powinna otrzymywać gotówki. Czy ministerstwo weźmie te opinie pod uwagę pracując nad zmianą w programie? Czas pokaże.

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o:
Komentarze (122)
Rząd nie wyklucza zmian w programie 500 plus. Ludzie podzieleni. "Wniosek? Lepiej nie pracować"
Zaloguj się
 • udibidi03

  Oceniono 50 razy 42

  NIC MNIE NIE PRZEKONA DO +500, a szczególnie w tej formie!!!!! Nie powinno się rozdawać pieniędzy!!! Te tabuny bezmózgich kobiet porzucających pracę, to coś obrzydliwego!! Tworzenie armii roszczeniowych darmozjadów jest niemoralne! Kiedyś mieszkałem na ulicy, gdzie przez wiele lat pracowało tylko kilka osób, reszta pobierała różne zasiłki. Zmienił to Cameron i kryzys. Nieroby wróciły do pracy. Oczywiście należy stworzyć programy wspomagające ludzi w trudnych sytuacjach ale nie wolno rozdawać pieniędzy, to droga donikąd!

 • zlotto

  Oceniono 42 razy 36

  jak to czytelnicy sa przeciwko likwodiwacji? ja popieram likwidację 500plus w obecnym ksztalcie w pelnej rozciaglosci, podobnie moi znajomi, prosze nie wypowiadac sie w moim imieniu

 • terazjakinick

  Oceniono 38 razy 34

  Oczywiście prościej byłoby zmniejszyć stawki podatków. Ale wtedy nie można byłoby się bawić w Janosików.

 • kolesio2

  Oceniono 34 razy 28

  Pis promuje nierobów i meneli ,czyli swój elektorat

 • ona_ona_80

  Oceniono 31 razy 25

  Tak, na plakaty pis powinien sobie wpisać motto "ojca" dziesięciorga dzieci, dzięki którym dostawał 10 tys. miesięcznie z różnych zasiłków. A dzieci zamiast mówić-szczekały. Za to ojciec zawsze narąbany chodził. Mianowicie we wsi rozgłaszał: "Ja pracować nie muszę, fabrykę mam w spodniach" Brawo!

 • walek7003

  Oceniono 27 razy 23

  Tylko jedna reforma 500 + mnie przekona:
  wypłata świadczenia na każde dziecko przy wypłacie wynagrodzenia.
  Druga reforma kodeksu wyborczego :
  Prawo głosu mają tylko osoby płacące w Polsce podatki.

 • nitro2012

  Oceniono 22 razy 20

  "Lepiej dawać na dzieci i rodziny niż na: mafię VAT i paliwowe, budowę kamieni kupy, esbeckie emerytury, całą prawdę 24 i poinstruowanych zza Odry!"

  a co mnie obchodzą cudze dzieci, mają swoich rodziców, skoro sobie zrobili bachory to niech na nie zapracują WŁASNYMI rękami a nie moimi... matole

 • corvelinho

  Oceniono 29 razy 19

  500+ to trik/ kupowanie głosów w wyborach wśród leniwców którzy uważają że się "należy". A ja się pytam, za co się należy? Nie można go tłumaczyć wzrostem urodzeń ponieważ twarde dane mówią wyraźnie że ów program przynosił efekty przez rok a obecnie ilość urodzeń spada (rok do roku). Chodzi o to że program ten zmobilizował wyłącznie te rodziny które i tak planowały urodzenie dzieci- przyspieszył ich decyzje ale nie skłonił osób/ rodzin które tego nie chciały/ chcą do zmiany decyzji.
  Program po za tym miałby głębszy sens gdyby te pieniądze nie były pieniędzmi tylko bonami np. na zakup książek, zajęć dodatkowych, butów, zabawek edukacyjnych dla dzieci itd. (coś w rodzaju bonów Sodex-ho tylko ukierunkowanych na zakup konkretnyego towaru). Teraz to wygląda tak że po wprowadzeniu 500+ zwiększyła się ogromnie sprzedaż sprzętu RTV/AGD, nowych aut i alkoholu..
  Właśnie dlatego uważam że Pisowi nie zależy na innych celach które są wymienione w statucie programu a chodzi wyłącznie o kupowanie głosów. Gdyby było inaczej nie dawaliby ryby tylko wędkę.

 • zzz098

  Oceniono 19 razy 17

  500+ to jest bezczelne rozdawnictwo pieniędzy pochodzących z podatków ludzi pracujących i emerytów. Ten dodatek na dziecko powinno się zmniejszyć do 180-200 zł, za to dać na każde dziecko. Nie może być tak, ze zasiłek za trójkę dzieci to jest tyle ile wynosi w naszym kraju pensja! W innych krajach taki dodatek na dziecko to 1/10 pensji i u nas też tak powinno być. Tak wysoki zasiłek jak 500 zł demotywuje ludzi do pracy. Nie może być tak, że pracujący i emeryci utrzymują zdrowych dzieciatych nierobów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX