Resort pracy: podwyżka rent i emerytur dla 6 milionów Polaków. Koszt? Kilka miliardów złotych

Stanisław Szwed, wiceszef resortu rodziny i pracy zdradził komu będzie przysługiwała waloryzacja emerytur i rent. Wyliczył też, ile ta podwyżka będzie kosztować budżet.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed mówił w Sejmie o planowanej od 1 marca 2019 roku waloryzacji rent i emerytur. Wiceszef resortu odpowiadał na pytania posłów w sprawach bieżących.

Stanisław Szwed wyjaśnił, że w myśl propozycji rządu, przyszłoroczna waloryzacja świadczeń będzie waloryzacją kwotowo-procentową. Wyliczył, że najniższa emerytura ma wzrosnąć do 1100 złotych, a wszystkie świadczenia o co najmniej 70 złotych.

Ono będzie dotyczyło tych wszystkich świadczeń do kwoty 2147 złotych 30 groszy.

- mówił.

Wiceminister powiedział też, że w ramach ZUS-u skorzysta na tym 61 procent ubezpieczonych, a w ramach KRUS-u wszyscy, którzy pobierają te świadczenia.

Stanisław Szwed powiedział, że 70 złotych podwyżki będzie przysługiwało osobom, które pobierają renty socjalne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne. Dodał, że łączny koszt waloryzacji w 2019 roku to 8 miliardów 400 milionów złotych. Waloryzacją zostanie objętych ponad 6 milionów osób.

W parlamencie toczą się prace nad rządowym projektem ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pierwsze czytanie odbyło się w środę na posiedzeniu komisji polityki społecznej. W czwartek po południu zaplanowane jest drugie czytanie projektu.

Więcej o:
Komentarze (34)
Resort pracy: podwyżka rent i emerytur dla 6 milionów Polaków. Koszt? Kilka miliardów złotych
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 10 razy 10

  No nie, znowu będę dopłacał ??? Tym razem do emerytów ???
  BARDZO WĄTPIĘ, ŻEBY ZUS MIAŁ TYLE DODATKOWEJ KASY.
  Przecież na nagrody muszą mieć. I dla Rydzyka ...

 • kemor234

  Oceniono 8 razy 8

  Jak "słupki" lecą w dół, to nagle znajduje się kasa na wszystko ...
  JEDNAK, CZY ABY NA PEWNO ????
  Chyba z Piątnicy. No bo skąd ?

 • wolf01

  Oceniono 14 razy 8

  Czas NAJWYŻSZY zlikwidować KRUS. I przenieść rolników WSZYSTKICH do ZUS tak żeby płacili składki takie same jak każdy a nie okradali pracujących na etatach czu umowach śmieciowych którzy płacą składki i podatki uczciwie od swojej pracy
  Bo dotowanie KRUS to okradanie innych te pieniądze na dotowanie mogłyby iść chociażby na podwyżki rent i emerytur czy na cokolwiek innego a płacenie symbolicznych składek przez Oli Kowalczyk powinno być „nagrodzone” symboliczną waloryzacją proporcjonalną dowysokosci płaconych składek

 • laik404

  Oceniono 7 razy 5

  Festiwal Kiełbasy Wyborczej Dla Ciemnego Ludu ogłasza się za otwarty!

  PS. Na sztandarach kabanosy premium oczywiście! A na zapleczu pasztetowa a i to niewiele...

 • 25jakub03

  Oceniono 9 razy 5

  Co tam emeryci, dobrze że wystarczy dla Pana Rydzyka i Rządzących a ta reszta potrzebna jest tylko przy wyborach wtedy będą obiecywać gruszki na wierzbie

 • samira33

  Oceniono 4 razy 4

  Dadzą 70 złotych, a ile wcześniej zabiorą? Należy podnieść kwotę wolną od podatku. W Niemczech czy we Francji kwota wolna to ok. 40 tysięcy złotych, u nas ok. 3 tysiące. Gdyby podnieść kwotę wolną od podatku do ok. 25 tysięcy złotych, to każdy zarabiający ok. 2200 zł miesięcznie lub emeryt nie płaciłby podatku. A teraz płaci ok. 1000 złotych podatków!!!! Zabiera się ludziom 1000 złotych aby dać 70 zł?! Reszta idzie na niepracującą patologię 500+.

 • remo29

  Oceniono 4 razy 4

  > Dodał, że łączny koszt waloryzacji w 2019 roku to 8 miliardów 400 milionów złotych.

  Pfff, to luzik, Mati hydraulik uszczelnił VAT, chodzi i chwali się, że ma 42 mld, to sobie może pięć takich podwyżek zrobić.

 • jami88

  Oceniono 6 razy 4

  mam emeryturę wyższa niż średnia, wystarcza.
  I nie narzekałbym na zmniejszanie różnic w wysokościach emerytur - ale powiedzmy o zmianach zasad jasno, bez kluczenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX