Prezydent Duda podpisał "ustawę górniczą". Do 2023 r. pieniądze z kasy państwa na restrukturyzację kopalń

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą do końca 2023 r. finansowanie ze środków budżetowych restrukturyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego.

Ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę to następstwo decyzji Komisji Europejskiej, która w lutym br. dała zgodę na przedłużenie na kolejne 5 lat finansowania z budżetu państwa procesów restrukturyzacyjnych w górnictwie. Ustawa w dotychczasowym brzmieniu umożliwiała pomoc publiczną dla procesów restrukturyzacji wyłącznie do końca 2018 r.

Bez nowelizacji ustawy niemożliwe będzie finansowanie z budżetu państwa zarówno zadań wykonywanych w trakcie likwidacji kopalń, jak i działań polikwidacyjnych, naprawianie szkód górniczych oraz wypłacanie świadczeń osłonowych dla pracowników przebywających na urlopach górniczych oraz na urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla

- argumentowało jeszcze na etapie prac legislacyjnych Ministerstwo Energii.

Resort szacuje, że wydatki budżetu państwa w latach 2019-2023 r. na pomoc publiczną na restrukturyzację sektora górnictwa węgla kamiennego wyniosą blisko 4,2 mld zł. Zaznacza jednak, że te środki były już niejako "zablokowane" wcześniej, i wydłużenie możliwości finansowania procesów restrukturyzacyjnych nie wpłynie na zwiększenie obciążeń budżetowych. W ustawie z początku 2015 r. ustalono już limit wydatków na 7 mld zł, a w latach 2015–2017 wydatkowano z niego kwotę prawie 2 mld zł.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, możliwość udzielania pomocy publicznej z budżetu na procesy restrukturyzacyjne będzie dotyczyć wyłącznie majątku przekazanego do tzw. Spółki Restrukturyzacji Kopalń do końca 2018 r. Po tym czasie koszty likwidacji kopalń musiałyby ponosić już spółki węglowe. Dlatego w ostatnich dniach spółki Polska Grupa Górnicza i Węglokoks Kraj przekazały do SRK swoje kolejne aktywa.

Wydłużenie okresu finansowania restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego przewiduje także możliwość uznania za dopuszczalną pomoc publiczną udzielaną z budżetu państwa kopalniom soli w: Bochni i Wieliczce oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu na wspieranie kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego.

Więcej o:
Komentarze (126)
Prezydent Duda podpisał "ustawę górniczą". Do 2023 r. pieniądze z kasy państwa na restrukturyzację kopalń
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 115 razy 111

  Pochodze ze Śląska ale to jest ku... skandal. Ile ci złodzieje będą restrukturyzowac? Od 30 lat o tym się mówi, kasa leci, wpierw Kompania Węglowa, teraz kolejna spółka itp itd i nic się nie zmienia. Świnie przy korycie ciagna pensje, węgiel truje i wszyscy u władzy uważają, że jest super.

 • marocusso

  Oceniono 83 razy 79

  Żeby jeszcze Adrian wiedział co podpisuje - ja mam wrażenie, że on dostaje orgazmu na sam fakt kontaktu długopisu z papierem.

 • nutka7.17

  Oceniono 68 razy 66

  30 lat górnictwo restrukturyzują, coraz bardziej nas trują i finansowo maltretują:)))
  Końca nie widać tego pompowania środków budżetowych, górnictwo to studnia bez dna.

 • dziurowice

  Oceniono 61 razy 61

  1913 rok, Kopalnia Hrabia Renard: zatrudnienie 2095, wydobycie 662 tys t/rok (wydajność 315 ton/prac)
  2018 rok. Polska Grupa Górnicza: zatrudnienie 42 tys, wydobycie 30 mln t (wydajność 714 t/prac)
  w 1913 r pod ziemią pracowały konie....
  Gdyby uwzględnić sztuczne twory jak Spółka Restrukturyzacji Kopalń to wydajność była by podobna.
  ZŁODZIEJSTWO
  ( Raport Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych )
  Każdy Polak dokłada 1045 złotych rocznie do cwaniaków - górnictwa. I tak już od dwudziestu lat. Kolejni premierzy i kolejne ekipy tylko dosypują pieniędzy. Problemów jednak nie rozwiązują.
  86 zł -na dopłaty do rent i emerytur górniczych (z każej wpłaconej złotówki górniuk wyciąga 1,8 zł)
  99 zł -na restrukturyzację górnictwa.
  50 zł wsparcia wędruje z rachunków za energię elektryczną
  806 zł w ciągu roku płaci każdy podatnik za zniszczone przez branżę zdrowie i środowisko.
  W sumie 1045 zł.
  230 miliardów złotych od 1990 do 2016 = wybudowanie co rok 9 stadionów narodowych, = co rok 360 km autostrad = 5-6 elektrowni jadrowych o mocy 2GW
  Becia np. dołożyła 2,5% PKB, Tusk niewiele mniej.
  Efekty ? - brak.
  Tyle prawdy z dokumentów

 • 99makabra1977

  Oceniono 58 razy 54

  Będą trzynastki , siedemnastki , osiemnastki z kieszeni podatników i głosy dla PiS.

 • hellk

  Oceniono 44 razy 42

  Oj nie ma ten kraj szczescia do ludzi w czarnych strojach...

 • jego-wysokosc

  Oceniono 43 razy 39

  Z kasy państwa to taki ciekawy skrót myślowy. Pisim wyborcom tłumaczę, że jeśli pieniądze na coś idą z budżetu państwa to oznacza, że kazdy z nas robi na to zrzutkę. A rzecz w tym by robić zrzutkę na niepełnosprawnych, służbę zdrowia, policję itd. a nie na przedsiębiorstwa, które powinny na siebie zarobić. To po prostu nie ma sensu.

 • anzimonek

  Oceniono 39 razy 39

  No cóż, kolejny raz... a nam podwyżka składki na ZUS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX