Mieszkanie Plus ma być budowane z prefabrykatów. Chodzi m.in. o obniżenie kosztów

Rozstrzygnięto konkurs na projekt osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus. Głównym wymogiem było użycie prefabrykatów, czyli całych elementów konstrukcyjnych, które są produkowane w fabrykach.

Tego typu technologia była popularna w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Główną nagrodę otrzymała pracownia BBGK Architekci. Jak mówi współautor zwycięskiego projektu, Jan Belina-Brzozowski, dziś udało się wyeliminować wady tej technologii. Podkreślił, że system produkcji minimalizuje ryzyko przeciekania ścian, nierówności elementów konstrukcyjnych czy też "uciekanie" ciepła na zewnątrz budynku.

Obecny podczas rozstrzygnięcia konkursu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że budowa osiedli z prefabrykatów w ramach Mieszkania Plus pozwoli obniżyć koszty i skrócić czas budowy. Czas całej inwestycji domu mieszkalnego z elementów prefabrykowanych nie przekracza kilku miesięcy. Również liczba pracowników budowlanych zatrudnionych przy inwestycji może zostać zredukowana - podkreślił minister.

Zwycięzcy konkursu otrzymali 25 tysięcy złotych i tak zwane wskazanie do realizacji. Oznacza to, że inwestor osiedla bez przetargu może przystąpić do negocjacji z biurem projektowym.  W ramach programu Mieszkanie Plus oddano dotychczas do użytku 480 lokali w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz Kępnie. W pierwszym półroczu 2019 roku zostaną oddane mieszkania w Gdyni, Wałbrzychu oraz Kępicach.

Więcej o:
Komentarze (108)
Mieszkanie Plus ma być budowane z prefabrykatów. Chodzi m.in. o obniżenie kosztów
Zaloguj się
 • kiesier

  Oceniono 52 razy 44

  Pierwszy blok wyłonionej w konkursie technologii stanie przy ul. ALTERNATYWY 4A.
  Podobno jest już konkurs gospodarza domu.

 • szyderca_i_kpiarz

  Oceniono 38 razy 28

  Wielka Płyta - Gierkowski PRL coraz bardziej widoczny... kaczyński zbzikował i cofnął Polskę o 40 lat, a piSSowski motłoch się cieszy... kolejnym osiągnięciem były kartki na żywność, wódkę, paliwo, buty...

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 26 razy 26

  Wykopali już fundamenty pod fabrykę samochodów elektrycznych Pinokia?

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 21 razy 19

  Miały być rekompensaty za energię elektryczną, wznowili CPN-y, teraz będą budować fabryki domów z wielkiej płyty. No to kiedy kartki na mięso, masło,cukier i benzynę?

 • kruk6666

  Oceniono 23 razy 19

  Wykopanie dołu w ziemi i zadaszenie go wychodzi najtaniej , trzy lata PiSdokracji i 480 wybudowanych mieszkań z czgo 170 przejętych z TBS-u , a wolaki crebulaki aż skowyczą z zachwytu.

 • 2krzychok

  Oceniono 17 razy 17

  Może płyta eternit, papa i dykta. Ocieplane pisowskimi obietnicami.

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 20 razy 16

  Jak to szło w kabarecie (bodajże) Tey:
  Zbudujemy fabrykę domów, która będzie produkować gotowe elementy, pod kolejną fabrykę domów.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 13 razy 11

  Niech wezmą specjalistów z Afryki. Ślina glina i do przodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX