Komentarze (468)
Po Nowym Roku Ukraińcy pojadą do pracy do Niemiec. Polska na tym zbiednieje
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • jmma777

  Oceniono 13 razy 9

  Pole do popisu dla pisu . Zagonić do pracy klientów +500 i innych lenisławów .

 • ponury424

  Oceniono 12 razy 8

  "Wydaje się, że jesteśmy o krok od ponurego scenariusza, w którym nasz kraj opuszczą tysiące pracujących tutaj Ukraińców". Wypraszam sobie. Sprowadzić na stałe kilkadziesiąt tysięcy Repatriantów, zapłacić godziwie, a nie udawać że się płaci, wówczas powróci do kraju tysiące Polaków którzy wyjechali za chlebem do krajów Unii Europejskiej.

 • banan125

  Oceniono 12 razy 8

  skoro jedyną przewagą polskiej gospodarka była tania siła robocza - to Polska zacznie się zwijać za rządów PIS .... ha, ha, może polskie głupki się obudzą!

 • piotrus.zibi

  Oceniono 22 razy 8

  A najniższa krajowa ma się świetnie. Nawet Ukraińcy uciekają z tego kaczorowatego katolibanu. I słusznie. Putin nie ma tu co szukać, wystarczy parę lat poczekać i Polska sama się wykończy

 • kingstonny

  Oceniono 9 razy 7

  A jak Ukraincy beda mieszkac w Niemczech? Ano tak: typowy adres Ukrainca w Niemczech: miasto, ulica, numer domu, numer mieszkania, numer pokoju, numer lozka, numer zmiany.

 • stas_3151

  Oceniono 9 razy 7

  Najlepszym rozwiązaniem, które towarzysz Jaro wraz z kościółkiem już dawno dostrzegł, jest zabranie paszportów - jak za komuny! elektorat stabilny, pracownicy (niewolnicy) do fabryk zawsze są planowo przewidywalni, kościółki wypełnione po brzegi - planowana gospodarka - marzenie rządu! jak za dawnich czasów i bez wysiłku - a i suweren zadowolony bo czy się stoi czy się leży 2000pln się należy!

 • placentiusz

  Oceniono 13 razy 7

  Obecnie bym nie przeceniał znaczenia Ukraińców dla naszej gospodarki. Z rozmów jakie prowadziłem ze znajomymi wynika, że w wielu przypadkach zyskują na zatrudnieniu jednego Polaka niż trzech Ukraińców – sumarycznie koszty wychodzą podobnie a praca jest wykonana dobrze i nie trzeba poprawiać( rozmowa dotyczyła prac budowlanych i instalacyjnych pracownicy zatrudniani w okresie ostatnich kilku miesięcy ). Nie zaprzeczam wielu dobrych fachowców pochodzi z Ukrainy ale ostatnio przyjeżdża do nas dużo mało wykwalifikowanych pracowników liczących na zarobek bez rzetelnej pracy. Niemcy też mogą się na tym przejechać, przecież w okresie ostatnich kilku lat przyjęli do siebie tyle tysięcy ludzi i dalej nie mają rąk do pracy?

 • funkyshit

  Oceniono 7 razy 7

  Przesada. Jeśli nawet częś wyjedzie to sporo wróci. W badaniu nie ma dwóch aspektów. Bariera językowa która u nas jest dużo mniejsza i niechęć niemców do „auslendrów”. Rząd niemiecki chciałby żeby przyjechali, ale ulica już nie tak bardzo.

 • re_x

  Oceniono 6 razy 6

  "W Polsce pracuje i płaci podatki około 440 tys. obywateli Ukrainy."-a jest ich w Polsce ok 2 mln!czyli reszta pracuje na "czarno"...co więc Polska straci nawet na ubytku 440 tys?

 • marzenna56

  Oceniono 8 razy 6

  bo tutaj w DE jest wszystko za darmo,przestańcie bredzić,oni się obudzą jak zobaczą koszty utrzymania.

 • herbalworld

  Oceniono 6 razy 6

  Wystarczy powrócić do ustawy Wilczka, a setki tysięcy darmozjadów ze sfery budżetowej okaże się zbędnych i może się podjąć uczciwej pracy.

 • tlss

  Oceniono 12 razy 6

  Niech jadą. Oznacza to dla Polaków tylko jedno wzrost płac. Czesi ich nie wpuszczają, uzasadniając ochronę swojego rynku pracy tym, iż nie chcą zaniżania przez nich płac czeskich pracowników. Myśmy już dosyć im pomogliśmy, sponsorując ich wojnę z Rosją, drenując nasz rynek finansowy (odpływ gotówki z kraju) itd., blokady na naszą żywność. W zamian nie dostaliśmy nic. Już lepiej otworzyć się na Białoruś. Nie ma tam wyskoków antypolskich, i nie niszczy się naszych zabytków a Polacy tam mieszkający mogą uczyć się w polskim języku.

 • poppers68

  Oceniono 8 razy 6

  Nie jestem pewien, czy te dramatyczne dzwony pobrzmiewające w publikacjach naszych dziennikarzy nie są przedwczesne.
  Przede wszystkim język. W przypadku Ukraińców w Polsce jako tako ludzie ci prześlizgują się nie znając np. języka polskiego a i nauka polskiego przebiega prościej. Do tego dochodzi tolerancja polskich pracowników w obszarze poziomu znajomości języka.
  W Niemczech " jakoś to będzie " nie przejdzie.
  Niedawno w Berlinie w REAL spotkałem dziewczynę z Polski pracującą w dziale ze słodyczami.
  Miała plakietkę w języku niemieckim : " mówię po polsku i po niemiecku". Mówiła płynnie po niemieckiu czego byłem świadkiem.
  W Polskim sklepie sieci Intermarche szukałem czegoś w dziale z przyprawami. Podchodzę do dziewczyny wykładającej towar przy półce. Zapytałem, czy może pomóc, gdyź nie mogę znaleść czegoś tam. Ona mi odpowiada " Ja nie znaju, ja nie goworit po polsku, ja iz Ukraina".

  To w Niemczech nie przejdzie. Pomijam już fakt, że Niemcy mają serdecznie dosyć wpuszczonych arabskich emigrantów i nie jestem pewien, czy będą tolerować kolejne 3 miliony osób niemówiących w innym języku niż ukraiński. Wątpię.
  Co ciekawe, gdy rozmawiam z Niemcami to często słyszę, że wielką szkodą jest tak niewielu pracowników z Polski i podejrzewają problem z niemieckim u tych ludzi. I wcale Im nie chodzi o zbieraczy śliwek tylko ludzi w zawodach o naprawdę różnych kompetencjach, bo Ich młodzi albo studiują we Wiedniu albo przenoszą się do.....Szwajcarii.
  Zresztą, zobaczcie komentarze na YOUTUBE pod niemieckimi filikami o integracji polsko - niemieckiej na zachodzie naszego kraju. Naprawdę znajdziecie tam masę niewymuszonych miłych słów o naszych rodakach. Podkreśla się bliskość kulturową ( co ciekawe ) i podobną mentalność osób z zachodniej Polski. Nie wiem zatem skąd takie uwielbienie i tezy o podobieństwie kulturowym Polaków i Ukraińców. Mam inne doświadczenia i wiedzę.

 • byrcyn11

  Oceniono 12 razy 6

  Polska na tym zbiednieje, ale Niemcy się wzbogacą. Czemuś głupi - boś biedy, czemuś biedy - boś głupi. Za to do nas przybędzie więcej tak oczekiwanych Filipińczyków, z Nowej Gwinei i Bangladeszu - jeszcze tylko oni się godzą na polskie stawki.

 • panamerykan

  Oceniono 20 razy 6

  Nie Polska zbiednieje, tylko pracodawcy (zachodni), którzy zainwestowali w montownie na naszym terenie wykorzystując tanią siłę roboczą.
  Ja jako zwykły obywatel na pewno na tym nie stracę.

 • kevinjohnmalcolm

  Oceniono 5 razy 5

  Brakuje 500 tysięcy pracowników w Polsce? Przypominam, że 3 miliony Polaków wyjechały na zachód, bo nie było dla nich pracy w Polsce i większość z nich bardzo chętnie by wróciła, gdyby miała szansę na pracę w ludzkich warunkach. Problem w polskich przedsiębiorcach, dla których pracownik nie jest partnerem w biznesie, tylko niewolnikiem, który powinien najlepiej pracować za darmo, albo nawet dopłacać do pracy.

 • dziad60

  Oceniono 9 razy 5

  Ukraina za Polska 30 lat w rozwoju infrastruktury, ekonomii, dróg, komunikacji. Bylem dwa tygodnie w tym roku na Ukrainie.. straszny brud na dworcach, na bazarach mieso zawijane w gazety, drogi fatalne, zacofanie ogromne.
  W Polsce stykaja sie z kulturą europejska..
  Szok- większość Ukraińców nie mówi po ukrainsku w stolicy kraju Kijowie, nawet mer stolicy Kliczko slabo mowi po ukrainsku, dominujacym jezykiem jest rosyjski.. szok.

 • szczepionkipowodujaraka

  Oceniono 9 razy 5

  a co 7 milionow tepakow murzynskich i arabskich w tym tureckich juz nie starcza obsadzac mozgowe zawody ?

 • 1pytanie

  Oceniono 9 razy 5

  Jestem spokojny ... przynajmniej 40 % firm są firmami zagranicznymi czyli muszą podnieść pensje także Polakom -----π

 • banan125

  Oceniono 15 razy 5

  głupki w Polsce ze swoją zaściankową mentalnością nie rozumieją jak ważna była i jest imigracja dla gospodarki Niemiec od początku lat 60-tych zeszłego wieku, kiedy to Niemcy zaczęli sprowadzać ponad 200 tys. imigrantów rocznie, aby zapewnić rozwój kraju ... za późno na refleksje !

 • Konrad Nowak

  Oceniono 19 razy 5

  To chyba dobrze dla pracowników. Powinny wzrosnąć wynagrodzenia. Teraz można usłyszeć że jak coś się nie podoba to wypad bo znajdę sobie Ukraińca na twoje miejsce.

 • schneckenkorn

  Oceniono 4 razy 4

  To Ukraińcy wyjadą i polscy pracodawcy podniosą wynagrodzenia dla obywateli polskich. Taką mam nadzieję, no chyba, że przyjadą do nas z Bangladeszu.

 • piotrek_meteorolog

  Oceniono 6 razy 4

  Nie sądzę, żeby wyjechało 60% Ukraińców. Deklaracje a stan faktyczny to różne rzeczy. Barierą będzie język a Ukraińcy dobrze się czują w Polsce i łatwo uczą się języka. Wyjedzie maks. 20%.

 • wycietytoja

  Oceniono 6 razy 4

  To teraz, oprocz polakow i ukraincy beda robic na inzynierow i lekarzy.

 • lew_

  Oceniono 6 razy 4

  Kompletne bzdury.Wlasnie opublikowali projekt ustawy.Tylko ponizej 25 lat, i znajac niemiecki na poziomie B2 ,czyli perfekcyjnie no i majac poszukiwany zawod.Ani jeden z wasych ukriancow do niemiec nie wjedzie.Kompletne bzdury piszecie.

 • ankawwa

  Oceniono 4 razy 4

  Skąd te dane ? Niby w Polsce pracuje i płaci podatki oficjalnie tylko 440tyś z 3 mln ???? Tak rządzący dbają o nasze interesy, że większość Ukraińców na czarno pracuje. Dzisiaj rozmawiałam ze studentką z Ukrainy i mówiła, że większość jej znajomych pracuje bez umowy !!!

 • jerzytop

  Oceniono 4 razy 4

  Pytanie .DLACZEGO skoro u nas jest tak dobrze ? Dlaczego u nas pomimo upływu lat dalej wynagrodzenie to 1/3 max 1/2 tego na zachodzie chociaż wydajność pracy to już nawet 80% a może i więcej tej na zachodzi ? Gdzie są pieniądze zarobione na niskich płacach . Dlaczego jakakolwiek przyzwoita podwyżka powoduje straszny gniew u pracodawców ,lamenty i jęki . Jak to bedzie ,my upadniemy itd . Nie najwyżej dzieciom kupicie mniej apartamentów i zafundujecie mniej zagranicznych wojaży Panowie kapitaliści

 • pklimas

  Oceniono 12 razy 4

  Koszmar dla pracodawców - beða musieli zatrudnia Polaków po 50 którymi tak obecnie pogardzają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX