Theresa May odprawiona z kwitkiem w Brukseli ws. umowy brexitowej. Wyjeżdża na tarczy

Kolejne wyjaśnienia do umowy brexitowej są jeszcze możliwe, by później przekonać posłów do zaakceptowania porozumienia - mówiła premier Wielkiej Brytanii Theresa May po tym, jak została odprawiona z kwitkiem na szczycie w Brukseli.
To jest stanowczo w interesie wszystkich naszych obywateli, tych z Unii i Wielkiej Brytanii, by porozumieć się tak szybko, jak to możliwe. Jest praca do wykonania. Nigdy nie mówiłam, że to będzie łatwe

- mówiła Theresa May, premier Wielkiej Brytanii, po szczycie unijnym w Brukseli. Wygląda więc na to, że May nie odpuści Unii tak łatwo, i będzie dalej podejmowała dyskusje dotyczące umowy brexitowej.

W czwartek europejscy przywódcy odrzucili postulat brytyjskiej premier dotyczący prawnie wiążących gwarancji do porozumienia brexitowego. Nie chcieli, by Unia Europejska brała na siebie dodatkowe zobowiązania, i odmówili renegocjacji umowy. May liczyła, że dołączenie do umowy prawnie wiążących "deklaracji interpretującej" mogłaby sprzedawać w Izbie Gmin jako swój sukces. Ale te zabiegi skończyły się w Brukseli klapą.

Kontrowersyjny "backstop"

Gwarancje prawnie wiążące, o której prosiła Theresa May unijnych przywódców, miały dotyczyć przyszłej granicy między unijną Irlandią i brytyjską Irlandią Płn.

Umowa brexitowa zawiera zobowiązanie, że nie zostaną tam odtworzone żadne kontrole graniczne (m.in. celne, regulacyjne, VAT-owskie), a gwarancją jest irlandzki "bezpiecznik" ("backstop"). Oznacza to, że od 2021 r., jeśli Bruksela i Londyn nie znajdą innego rozwiązania, Brytyjczycy de facto pozostaną w unii celnej z Unią (i będą podporządkowani części reguł wspólnego rynku).

Ponadto, "bezpiecznik" przewiduje szczególny status Irlandii Płn. poprzez jeszcze ściślejsze związanie jej regułami rynku Unii Europejskiej i m.in. pozostawienie w rękach Brukseli wielu decyzji co do pomocy publicznej. To rozwściecza twardych brexitowców, którzy mówią o zamachu na swą suwerenność i w pewnym sensie "oderwaniu" Irlandii Płn. od reszty Wielkiej Brytanii.

Porozumienie zakłada, że Wielka Brytania pozostanie w granicach unii celnej do stycznia 2021 r. "Backstop" miałby zostać uruchomiony, jeśli do tego czasu nie uda się wypracować porozumienia handlowego między Londynem a Brukselą.

Theresa May chciała wywalczyć w Brukseli określone ramy czasowe dla "backstopu". Ale spotkała się z dosadnym "nie". - Dla irlandzkiego bezpiecznika nie może być żadnych dat granicznych - mówiła kanclerz Angela Merkel po zakończeniu obrad.

May uzyskała jedynie polityczne zobowiązanie o próbach zawarcia nowej unijno-brytyjskiej umowy handlowej do 2021 roku.

Fragmenty artykułu pochodzą z "Deutsche Welle"

Więcej o:
Komentarze (99)
Theresa May odprawiona z kwitkiem w Brukseli ws. umowy brexitowej. Wyjeżdża na tarczy
Zaloguj się
 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 50 razy 32

  Głupi babsztyl kilka dni temu podpisał umowę z UE, po czym wraca i chce zmienić jej treść. Fajnych przywódców Brytole sobie wybrali.

 • sailor2016

  Oceniono 46 razy 30

  Troszkę pocieszające jest, że Brytole mają równie głupi rząd jak my.

 • john_yossarian

  Oceniono 34 razy 26

  Przez wygłupy Camerona, Europa ma problemy. Chciał sobie podbić pozycję wewnątrz kraju i pozwolił idiotom działać. Efekty jego kretyńskiego referendum trzeba teraz sprzątać.

 • laik404

  Oceniono 35 razy 25

  Ty, Teresa to jeszcze głupsza niż ten barani łeb Cameron.
  Tamten to częściowo niechcący wyszedł na idiotę, a ty wskoczyłaś w jego buty jak pierwsza naiwna w teatrze.

  I pomyśleć, że mieliście kiedyś premiera klasy Churchila.
  Jak go zabrakło, to daliście się byłemu KGB-iście wprowadzić w maliny...

 • antoszek22

  Oceniono 36 razy 24

  Ostatnią deską ratunku dla Tereski jest teraz król Bonaparstek prezes Zwolski, który wyjdzie na środek wspólnego rynku, chrupnie kolankiem, wycofa Brexit, przekaże do ponownego rozpatrzenia i nie pozwoli Tuskowi na pomiatanie kobietami .

 • cozano

  Oceniono 25 razy 17

  Przy twardym brexicie każdy straci, tyle że UK najbardziej. UE poszła już na dalekie kompromisy, teraz niech się wysiłą przywódcy brytyjscy.

 • czechy11

  Oceniono 30 razy 16

  Tak to jest jak naród oddaje się w ręce rublowych sprzedawcxyków. Niestety Polacy zrobili to samo i nadchodzi gorzki czas zapłaty.

 • darend888

  Oceniono 19 razy 15

  Głupi naród , głupi przywódcy - wszystko według zasady '' jakoś to będzie '' .
  Oni w dalszym ciągu tkwią w epoce kolonialnej i myślą że każdy im chce dobrze zrobić . Otóż nie im prędzej durni brytole to zrozumieją tym lepiej dla wszystkich .
  Tylko kto ma im to wytłumaczyć jak tam mądrych jak na lekarstwo .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX