Emerytury mogą wzrosnąć dzięki imigrantom z Ukrainy i innych krajów. Zwłaszcza w 2019 roku

Ci, którzy przejdą na emeryturę od drugiej połowy 2019 r., mogą zyskać ok. 500 zł rocznie dzięki coraz większej grupie pracujących w Polsce imigrantów - twierdzi Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Napływający do Polski imigranci stanowią znaczne wsparcie dla krajowej gospodarki. W większości są to młode i chętne do pracy osoby, które zmniejszają negatywne ekonomiczne skutki starzenia się polskiego społeczeństwa.

Imigranci stanowią też pomoc dla pracodawców, którzy mają problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanych osób. Dość powiedzieć, że samych Ukraińców, którzy płacą u nas podatki i składki ZUS jest 440 tys. I dzięki temu, jak szacuje Lipka, ci, którzy przejdą na emeryturę od drugiej połowy 2019 r., mogą zyskać ok. 500 zł rocznie. - Wynika to wprost z ustawowej metody waloryzacji kapitału na nasze przyszłe świadczenie emerytalne – twierdzi główny analityk Cinkciarz.pl.

Więcej pieniędzy w ZUS

Według ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych waloryzacja kapitału początkowego (to, co zgromadziliśmy przed 1999 r.) oraz składki na ubezpieczenie emerytalne zależą bowiem od inflacji i realnego wzrostu sumy przypisu składek wszystkich ubezpieczonych.

- W latach 2016-2017 wskaźnik waloryzacji wyniósł odpowiednio 106,37 proc. i 108,68 proc.. To oznacza, że kapitał emerytalny (z wyłączeniem subkonta, które jednak w niewielkim stopniu zwiększa świadczenie odchodzących niedługo na emeryturę) został powiększony o 6,37 proc. oraz o 8,68 proc. Można się spodziewać, że podobny wynik do 2017 r. zostanie również osiągnięty w 2018 r. – tłumaczy dalej Lipka i pyta w jakim stopniu jednak do wzrostu wskaźnika waloryzacji przyczynili się imigranci.

Z danych NBP wynika, że Ukraińcy zwiększyli całkowitą liczbę pracujących o 0,8 proc. zarówno w 2016 r., jak i 2017 r. Podobny wzrost utrzymał się również w 2018 r.

Dzięki imigrantom liczba pracujących i płacących składkę emerytalną w Polsce w latach 2016-2018 zwiększy się o ok. 2,5 proc. – uważa Marcin Lipka . I z tego wynika również, że w trzy lata imigranci mogli zwiększyć fundusz emerytalny ZUS właśnie o ok. 2,5 proc. - Ponieważ waloryzacja konta emerytalnego zależy od wzrostu realnego sumy przypisu składek, to imigranci wyraźnie zwiększą emerytury dla tych, którzy przejdą na świadczenie ZUS od lipca 2019 r. – podsumowuje analityk.

O ile wzrośnie emerytura?

Jak duży będzie wzrost świadczeń emerytalnych dzięki pracy imigrantów? Zdaniem Marcina Lipki, dzięki napływowi Ukraińców czy Białorusinów w latach 2016-2018 kapitał przeciętnego emeryta przechodzącego na świadczenie ZUS od drugiej połowy 2019 r. zwiększy się o ok. 10 tys. zł.

- Ponieważ oczekiwana długość życia przeciętnego emeryta (od 62. roku życia) wynosi ok. 20 lat, to mniej więcej o 500 zł rocznie zwiększy się jego świadczenie dzięki napływowi imigrantów z ostatnich 3 lat – czytamy na końcu analizy.

Więcej o:
Komentarze (69)
Emerytury mogą wzrosnąć dzięki imigrantom z Ukrainy i innych krajów
Zaloguj się
 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 17 razy 17

  Ilu trzeba pracujących by zapłacić 50 letniemu górnikowi, 40 letniemu policjantowi, strażakowi, księdzu wojakowi, katechecie ten kraj brnie i nie widzi, że tonie.

 • domektomek

  Oceniono 16 razy 12

  Wygląda na to, ze moja przyszła emerytura to wyliczenie czysto hipotetyczne i bardziej zależne od imigrantów, niż ode mnie samego.

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 18 razy 10

  Cóż za krótkoterminowa analiza. Oczywiście będzie super. Do momentu w którym ci cudzoziemcy wyciąganą do Polski rękę po swoją emeryturę gdy osiągną właściwy wiek. Co wtedy? Oprócz emerytur dla Polaków, trzeba będzie na przykład płacić milion emerytur dla Ukraińców przebywających obecnie w Polsce. Bez uzależnienia emerytur od ZUS'u którego utrzymanie kosztuje nas krocie nie da się uratować systemu emerytalnego (SE) . Te wszystkie próby grabienia pieniędzy z OFE to gwóźdź do trumny SE. Owszem, OFE zarabiał zbyt mało ale ktoś też był tym zainteresowany i tak ustanowił prawo aby pieniądze nie do końca trafiały tam gdzie powinny. Tak, tak - znów ci politycy, którzy powinni robić coś dla społeczeństwa a robią jak zwykle coś odwrotnego. Wracając do ZUS... To moloch, który nie generuje żadnego zysku a utrzymanie kilku tysięcy posesji wyłożonych marmurem i zgrai urzędników, których rolę w dzisiejszych czasach powinien przejmować komputer, powoduje że o wiele mniejsze są emerytury w stosunku do tego jakie mogłyby być gdyby zarówno ZUS był zarządzany logicznie jak i fundusze generowały odpowiednio duży zysk odciażajac nierentowny (inny być w swej istocie nie może) ZUS. Ech... Polska... Aby sobie kieszenie napchać a reszta niech zdycha - takich polityków wybieramy, taką przyszłość sobie szykujemy.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 14 razy 10

  Boże co za brednie. Wzrost liczby pracujących o 2,5% to o 500zł rocznie większa emerytura?
  Jakim cudem dla kogoś, kto w przyszłym roku przechodzi na emeryturę kapitał zwiekszy się o 10000zł? Ktoś to czyta przed publikacją?

  Jak na razie jako przedsiębiorca łapię sie za kieszeń, bo jakimś innym cudem bez inflacji (ha ha) składka znowu będzie wyższa.

 • art_102

  Oceniono 9 razy 9

  "Emerytury mogą wzrosnąć dzięki imigrantom z Ukrainy i innych krajów. Zwłaszcza w 2019 roku"

  Jak można pisać takie bzdury?
  Od stycznia 2019 Niemcy otwierają rynek pracy dla Ukraińców, więc nawet ci, co u nas już pracują, szybko się teleportują do Niemiec, gdzie zarobią cztery razy tyle.

 • usmiech_nocy

  Oceniono 11 razy 9

  W jaki sposób emerytura może wzrosnąć od ilości Ukraińców skoro od 1998 każdy Polak odkłada (już nie kasę, bo ukradli, ale wirtualnie) na swoje indywidualne konto?

 • taunus68

  Oceniono 13 razy 9

  Emerytury mogą wzrosnąć,a składki od nowego roku wzrastają na pewno...

 • kka69

  Oceniono 6 razy 6

  Problem z upadkiem ZUS będzie na pewno za ~15 lat, jak milion Ukrainców wróci " na emeryturę" do Ukrainy , a będą pobierać tą emeryturę z ZUSu.
  I co miesiąc miliardy pln-ów będą wypływały z Polski do ukrainy.
  Czy PIS to przemyślał?

 • petruss_77

  Oceniono 14 razy 6

  Co za bzdury. Imigranci w tym Ukraincy porabiaja nas i to wielokrotnie... Po pierwsze zarabiaja, wydajac w Polsce jak najmniej pieniedzy - reszta idzie na Ukraine. Musza gdzies mieszkać tak wiec wynajmuja lokale podbjajac ceny zakupu i wynajmu mieszkan przez co po raz kolejny okradaja Pokakow -> statystyczny Polak musi sie zadluzac na wieksza kwote. Co wiecej wiekszosc z nich pracuje w budownictwie lub zawodach pokrewnych, a deweloperka oparata jest na spekulacji , lichwie i zadluzaniu -> ich wyplaty sa z naszych dlugow tak wiec utrzymujemy imigrantow zadulzajac sie na potege -> prawie 3mln Polakow nie splaca dlugow. Calkowity dlug Polakow wliczajac zobowiazania emerytalne to ponat 5bln zlotych czyli ponad 300% PKB. Idac dalej i cytujac: Wielkim problemem jest to, że jesteśmy kolonią gospodarczą innych Państw. Spoglądając strategicznie na Polską gospodarkę można stwierdzić, że prywatnie Polacy nie mają przedsiębiorstw, technologii, kapitału. Zyski mają zagraniczne firmy w Polsce, które transferują do krajów macierzystych lub Państwowe urzędnicze monopole zasilające budżet. Prywatnie nie mamy aktywów– żyjemy w Państwie, w którym już mało co jest nasze, więc i emerytur nie będziemy mieli. To zasługa naszych polityków i ich polityki podatkowo-prawnej od czasów powojennych, z małymi przerwami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX