Do końca roku wszystkie niedziele handlowe. Od stycznia będzie z tym dużo gorzej

W tym roku spokojnie zrobimy zakupy przed świętami i Sylwestrem. Trzy ostatnie niedziele grudnia będą handlowe. W nowym roku zakaz handlu w niedzielę zostanie jednak rozszerzony.

W grudniu zakaz handlu obowiązywał wyłącznie w niedzielę 9 grudnia. Miesiąc był tym samym wyjątkowy, co wynika z zapisów art. 7 ustawy o ograniczeniu handlu. Czytamy w nim, że zakaz nie obowiązuje w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy Dzień Bożego Narodzenia i dlatego 16 grudnia i 23 grudnia możemy pójść na zakupy.

30 grudnia będzie to natomiast możliwe, ponieważ jest to w tym roku tradycyjnie handlowa, ostatnia niedziela miesiąca. Podobnie jak dotąd można było kupować w pierwsze niedziele miesiąca.

Niedziele z zakazem handluNiedziele z zakazem handlu gazeta.pl

Poważna zmiana po Nowym Roku 

Niestety, dla ceniących zakupy w siódmym dniu tygodnia, to się zaraz zmieni. W przyszłym roku kupować będziemy mogli wyłącznie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Do tego dochodzą obowiązujące i w tym roku wyjątki, a więc wolne od zakazu będą w przyszłym roku dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedna przed Wielkanocą.

W sumie w tym roku zakazem handlu objęte były 23 spośród 52 niedziel. W przyszłym roku większość sklepów będzie zamknięta w 37 niedziel.

zakaz handlu w 2019 r.zakaz handlu w 2019 r. grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Mniej otwartych sklepów

Ale ograniczenie w nowym roku liczby handlowych niedziel to nie wszystko. Wiele wskazuje na to, że w czasie zakazu będzie otwartych mniej sklepów. W Sejmie jest już projekt ustawy, który zaostrza przepisy o zakazie handlu w niedziele. Nie będą mogły działać sklepy, dotąd otwarte dzięki temu, że twierdziły, że były agencjami pocztowymi – tak do tej pory funkcjonowało sporo Żabek.

Być może zamknięta zostanie w niedziele również część mniejszych sklepów, bowiem ustawa precyzuje też, kto może pomóc właścicielowi sklepu w prowadzeniu działalności w niedzielę. W myśl przepisów przedsiębiorca "może korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma". Jednocześnie osoby te nie mogą być pracownikami przedsiębiorcy.

No i "Solidarność" chce zakazać handlu w niedzielę jednoosobowym firmom, działające pod szyldem franczyzowymi. Jeżeli to przejdzie zamknięte zostaną tysiące małych sklepików dotąd otwartych w niedzielę.

Dla lubiących zakupy jeszcze mniej przyjemny stanie się 2020 rok. Wtedy zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele w roku z wyjątkiem trzech przedświątecznych.

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o:
Komentarze (77)
Do końca roku wszystkie niedziele handlowe. Od stycznia będzie z tym dużo gorzej
Zaloguj się
 • carlos_512

  Oceniono 36 razy 24

  a dlaczego w niedziele przedświąteczne sklepy mają być otwarte?
  czy według Moradzieckiego pracownicy sklepów nie obchodzą świąt? i nie muszą spędzać tego czasu z rodziną?

 • wolf01

  Oceniono 26 razy 14

  Partia , która wypowie konkordat , kopnie zad kościół i przywróci np niedziele handlowe czy przywróci normalność sprzed schizofrenicznych rządów PiS ma mój głos

 • pemu

  Oceniono 22 razy 12

  Bolszewia.

 • js08836

  Oceniono 17 razy 11

  Powinien być 1 dzień handlowy i najlepiej w środku tygodnia np. w środę w godz. od 11 -tej do 13 -tej. Skretynienie władzy postępuje do kwadratu ich czasu rządzenia.

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 13 razy 11

  A media? Dlaczego pracownicy telewizji, radia, gazet, portali internetowych nie mają wolnych miedziel? Przecież można się w niedzielę obejść bez oglądania tv, słuchania radia, przeglądania portali... zamiast tego można iść z dziećmi na spacer do parku.

 • zomzom

  Oceniono 18 razy 10

  " myśl przepisów przedsiębiorca "może korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma". Jednocześnie osoby te nie mogą być pracownikami przedsiębiorcy."

  Czyli w skrócie rodziny mogą pracować na czarno w niedziele?

 • onuce-precz

  Oceniono 9 razy 7

  wywalić pis na zbity pysk!

 • franclajn

  Oceniono 7 razy 7

  Wszystko poza kościołami powinno być nieczynne nie tylko w niedziele, ale także w inne święta oraz w niektóre dni jeszcze nieświąteczne - np. dzień urodzin wiadomo kogo. Mam nadzieję, że po kolejnych wygranych wyborach Partia nasza uchwali stosowne ustawy w trybie ekspresowym.

 • pan_wafel_wielki

  Oceniono 6 razy 6

  Tak w zasadzie, to można iść jeszcze o krok dalej i w ogóle zakazać handlu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX