Minister Emilewicz mówi, że ceny energii nie wzrosną od stycznia. "Mamy kilka elastyczności"

Prąd dla gospodarstw domowych nie podrożeje od początku przyszłego roku - zapewniła w TVN24 minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Na razie mają obowiązywać obecne taryfy.

- Najistotniejsza informacja dla wszystkich konsumentów jest taka: ceny energii nie podniosą się od stycznia przyszłego roku. Mamy kilka elastyczności, które może zastosować administracja bez ingerencji w spółki giełdowe w taki sposób, aby te spółki mogły nie wnioskować o tak duże podwyżki - powiedziała minister Emilewicz w wywiadzie dla TVN24.

Czytaj też: Minister Tchórzewski może stracić stanowisko. Firmy energetyczne wciąż chcą podwyżek cen prądu

Wskazała, że "cena prądu, jednej megawatogodziny, składa się z wielu elementów". - Między innymi z uprawnień do emisji CO2, z przesyłu, to jest skomplikowana struktura. Jest kilka opłat w strukturze ceny jednej megawatogodziny, których możemy się pozbyć. Nad tym dzisiaj pracuje minister Tchórzewski. Dajmy mu czas - powiedziała minister.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski w ostatnich tygodniach przedstawiał kilka różnych wersji tego, jak rząd zamierza poradzić sobie z planowanymi podwyżkami cen prądu.

O tym, jak to wyglądało dzień po dniu, pisaliśmy między innymi tutaj: Chaos z cenami prądu. Minister Tchórzewski zmienia zdanie ws. wniosków spółek i mówi o wariantach

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nie będzie podwyżek cen energii elektrycznej w 2019 r. Ministerstwo Energii zapowiedziało kilka dni wcześniej, że rekompensaty dla gospodarstw domowych oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw związane z planowanymi przez przedsiębiorstwa energetyczne wyniosą w przyszłym roku ok. 4-5 mld zł. Minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że część tej kwoty - ok. 1 mld zł - zostanie pokryte dzięki oszczędnościom w spółkach energetycznych.

W mediach pojawiły się też doniesienia, że wśród możliwych rozwiązań rozważana jest też obniżka akcyzy na energię.

Więcej o:
Komentarze (33)
Minister Emilewicz mówi, że ceny energii nie wzrosną od stycznia. "Mamy kilka elastyczności"
Zaloguj się
 • stan47.emeryt

  Oceniono 21 razy 21

  Ale za to po wyborach wam dołożymy.

 • kemor234

  Oceniono 16 razy 16

  CENA ENERGII WZROŚNIE DRASTYCZNIE I NIE MA SIĘ CO ŁUDZIĆ !!!!!
  Niestety, ale w konsekwencji polskie produkty staną się tym samym zdecydowanie droższe i pomimo niskich płac w nie wytrzymamy konkurencji z innymi.
  CZY COŚ JESZCZE TRZEBA DODAĆ ??????

 • michur51

  Oceniono 15 razy 13

  ceny prądu to może nie ale ceny towarów i usług to już tak. kłamstwo, kłamstwem pogania.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 14 razy 12

  Nie. Tylko od października, ale się odrobi straty bez problemu.

 • polak.podatnik

  Oceniono 10 razy 10

  Polaku zapłacisz za ten prąd tak czy tak, albo bezpośrednio do dostawcy energii, albo pośrednio poprzez podatki i budżet,

 • tedek1

  Oceniono 12 razy 10

  Bo podniosa sie od lutego/marca/itd.
  Jakby Polska zainwestowała 250 mld PLN (to co wlozyla w gornictwo) w OZE to dzis bysmy byli liderem tej technologii na swiecie.
  No, ale Polacy wola eksportowac plody rolne: cebule, buraki, kalafior i kapuste oraz surowce - wegiel/miedz. Jestesmy krajem, ktory nie eksportuje zadnej znaczacej w swiecie technologii...
  a polskim politykom (jak wegierskim) bez roznicy kto bedzie robil w fabrykach (nie dajacych zadnej wartosci dodanej) - czy Polak, czy Ukrainiec, a moze Kunta-Kinte z Afryki.

 • pix_d

  Oceniono 8 razy 8

  Mafia żoliborska aby utrzymać się u koryta będzie sztuczne utrzymywać ceny na niezmienionym poziomie. Do tego niedawna decyzja o otrzymaniu funduszu restrukturyzacyjnego dla górniczych darmozjadów. W kolejce po podwyżki po policjantach i pracownikach sądów czekają już następni. Aby to sfinansować trzeba będzie dokręcić śruby firmom przez tzw. dalsze uszczelnianie VAT-u i inne psedudopodatki. Znając jednak życie to przegną pałę. Wszystko powyższe spowoduje podniesienie cen i falę bankructw. Scenariusz na wielkie finansowe pier...dol...nięcie w 2020 roku jest gotowy.

 • mr0ka

  Oceniono 10 razy 8

  podniosą się... tylko rząd dopłaci z naszych pieniędzy dostawcom i w domowym budżecie nie będzie tego widać. A po wyborach się zobaczy...

 • fajkat

  Oceniono 8 razy 6

  Tako rzecze... Kaczyński?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX