Jaka choinka jest bardziej ekologiczna - naturalna czy sztuczna? Wyjaśniamy

Zbliżające się święta są dla wielu z nasz czasem ciężkiej decyzji: na jaką choinkę się zdecydować. Wybór może być łatwiejszy, jeśli spojrzymy na sprawę pod względem ekologii.

Jaka choinka jest bardziej ekologiczna? Sztuczna czy naturalna? To pytanie zadaje sobie zapewne wielu naszych czytelników. Do świąt pozostało bowiem ledwie kilka dni, dlatego najwyższy czas podjąć w tym względzie decyzję.

Czytaj także: Prezenty pod choinkę przez internet? Mało czasu

Nadleśnictwo Kolbudy przekonuje, że dla środowiska najlepsze są choinki naturalne. Ich zalety to:

 • brak używania środków chemicznych do produkcji,
 • pochłanianie dwutlenku węgla,
 • produkowanie tlenu,
 • możliwość przetworzenia. 

Sztuczna choinka ma mieć, zdaniem leśników, następujące wady

 • podczas procesu tworzenia zatruwane jest środowisko,
 • nie można jej recyklingować,
 • rozkłada się 500 lat.

Naturalne drzewko można po świętach na wiele sposobów przetworzyć. Choinki nadają się bowiem do kompostowania, może zostać rozdrobniona lub - po uprzednim zutylizowaniu  - spalona w specjalistycznym zakładzie. 

Kupujesz sztuczną? Używaj jej przez lata

Sztuczna choinka jest dla środowiska lepsza tylko w jednej sytuacji - kiedy korzystamy z jednego drzewka przez dekady. Jak wyjaśnił profesor nadzwyczajny z Katedry Ekologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ Piotr Skubała w rozmowie z PAP potrzeba co najmniej 12 lat, by choinka sztuczna dorównała ekologiczności tej naturalnej. 

Kupujesz naturalną? Wybierz mądrze

Eksperci podkreślają, że najlepsze dla środowiska jest wybieranie choinek, które po świętach mogą zostać przesadzone. Jeśli takie drzewko traktujemy z należytą ostrożnością, jest spora szansa, że będzie służyło środowisku znacznie dłużej. 

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o:
Komentarze (37)
Jaka choinka jest bardziej ekologiczna - naturalna czy sztuczna? Wyjaśniamy
Zaloguj się
 • dirk.gently

  Oceniono 8 razy 6

  Zdychające w salonie drzewo które za kilka dni wyląduje na śmietniku jakoś nie napawa mnie świątecznym nastrojem.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 7 razy 3

  ŻADNA.

 • furious07

  Oceniono 7 razy 3

  Moja sztuczna ma 16 lat i jeszcze z 10 posłuży. Na działce posadziłem ponad 30 i nie przyszło mi do głowy, żeby jakąś ściąć.

 • leov

  Oceniono 8 razy 2

  Moja sztuczna służy mi od 40 lat i wygląda znakomicie.

 • golec007

  Oceniono 5 razy 1

  po 10 latach poszukiwań świerzej i w miarę długo stojącej choinki (różne stoiska, plantacje, nadleśnictwo, w zeszłym roku nawet wyszukana we własnym lasie), w tym roku zamówiłem sztuczną... czy wytrzyma 12 lat, się okaże.

 • fred_die

  Oceniono 11 razy 1

  Mam sztuczną i pamiętam ją od urodzenia, będzie miała już 50 lat. Ojciec kiedyś dorobił bardzo ładną i stabilną podstawę służyć będzie jeszcze wiele lat.

 • 0

  Ja używam sztucznej - jednej od lat. Nikt mi nie powie, że plantowanie całych lasów co roku jest eko

 • telewy2

  Oceniono 2 razy 0

  Co roku jeżdżę na plantację i kupuję wybranego przeze mnie i przy mnie ściętego świerka. Igły nie opadają przez miesiąc, choinka pięknie wygląda i pachnie. Stawarza cudowny nastrój. Polecam każdemu. W tym roku zapłaciłem 50zł, wieś 30km od centrum Warszawy.

 • von-koza

  Oceniono 6 razy 0

  Rocznie na świecie produkuje się ponad 250 mln ton plastiku. Ponad połowa z tego to opakowania (często jednorazowe) i inne zbędne bzdety. Na wytworzenie 1 kg plastiku idzie kg ropy i 1600 kg wody. Do tego pomyślmy o czasie rozkładu - co najmniej kilkaset lat. Oczywiście można ten syf spalić (uwalniajac do atmosfery całą masę toksycznych substancji) lub też przetworzyć (z jakaś pewnie 30% sprawnością) z kolejnym użyciem mld ton wody i GW energii...
  Nie wiem skąd autor wymyślił sobie te 12 lat - ale prawda jest taka, że kazdy zbędny kg plastiku wokół nas nie moze być ekologiczny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX