Będzie rozbudowa A4 na odcinku 100 km. Trzy warianty do analizy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na rozbudowę 100-kilometrowego odcinka autostrady A4 między Wrocławiem a Krzyżową na Dolnym Śląsku.

Obecnie w wielu miejscach odcinek między Wrocławiem a Krzyżową to droga jednopasmowa z częstymi skrzyżowaniami jednopoziomowymi - zamiast węzłów drogowych jak na współczesnych autostradach.

Czytaj też: Karetka pędzi A4 na sygnale. Ma serce do przeszczepu dla dziecka. Ale ten kierowca nie ustępuje

W przetargu zostaną przeanalizowane co najmniej trzy warianty budowy drogi. Pierwszy z nich to dobudowanie drugiej jezdni do obecnej autostrady i poszerzenie funkcjonującej. Drugi to budowa nowej drogi na południe od obecnej A4 od Wrocławia do Legnicy i rozbudowa pozostałego odcinka. Trzeci wariant to budowa nowej drogi w całości na południe od obecnej A4.

.. GDDKiA

Oferty na prace projektowe można składać do 22 stycznia 2019 roku. Planowany termin podpisania umowy z wykonawcą drogi to druga połowa kwietnia przyszłego roku.

Autostrada A4 prowadzi z zachodu na wschód Europy przez południową Polskę. Od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach biegnie przez Dolny i Górny Śląsk oraz Małopolskę i Podkarpacie do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej.
Na razie nie wiadomo, ile potrwa budowa nowej A4. W czerwcu inwestycję zapowiadał podczas wizyty we Wrocławiu premier Mateusz Morawiecki.

Więcej o:
Komentarze (24)
Będzie rozbudowa A4 na odcinku 100 km. Trzy warianty do analizy
Zaloguj się
 • Oceniono 29 razy 29

  Jesteście pewni że autostrada A4 jest gdziekolwiek na tym odcinku jednopasmowa ? Brakuje pasa awaryjnego to prawda, ale w obu kierunkach jezdnia ma dwa pasy ruchu

 • nemo123

  Oceniono 25 razy 23

  "Obecnie w wielu miejscach odcinek między Wrocławiem a Krzyżową to droga jednopasmowa z częstymi skrzyżowaniami jednopoziomowymi - zamiast węzłów drogowych jak na współczesnych autostradach."

  niezrozumiały bełkot, w dodatku nieprawdziwy - nie przypominam sobie by był stały fragment na tym odcinku, gdzie A4 to droga jednojezdniowa

 • huragan70

  Oceniono 18 razy 14

  Autorze tego artykułu! Zmień proszę dilera bo to taki bełkot że najwyraźniej jakimś świństwem cię faszeruje

 • ks.krupinski

  Oceniono 8 razy 8

  Co to za bzdury? Gdzie A4 jest jednopasmowa ze skrzyżowaniami jednopoziomowymi?!?! Owszem, brakuje tam pasa awaryjnego, a być może wartoby dobudować trzeci pas. Węzły są też przestarzałe i niefunkcjonalne (geometria łuków). Ale cała jest bezkolizyjna. Ponadto, przydałby się trzeci pas na odcinku od Wrocławia do Krakowa, byłoby to lepsze spożytkowanie pieniędzy niż budowa nowej autostrady równoległej do istniejącej (tak jak w wariancie III - kompletnie absurdalnym). Jeśli już miałaby gdzieś być przełożenie A4 na nowy przebieg to ewentualnie na odcinku Kąty-Wrocław Wsch., z obejściem Bielan i Tyńca od południa.

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 13 razy 7

  "Obecnie w wielu miejscach odcinek między Wrocławiem a Krzyżową to droga jednopasmowa z częstymi skrzyżowaniami jednopoziomowymi "

  Kto wam takich bredni nagadał? A4 jest dwupasmowa. Jej problemem jest brak trzeciego pasa, no i pasa awaryjnego. Poza tym jest elegancka i betonowa.

  Tymczasem rząd zamiast tam, gdzie jest prawdziwy biznes, ruch i najwieksza potrzeba - wywala kasę na bezsensowną autostradę do Kłajpedy, dla mitycznego "trójmorza."

 • walek7003

  Oceniono 6 razy 6

  Pomijając okropny błąd autora co do aktualnego tanu A4, to sam temat rozwiązania problemu nadmiernego natężenia ruchu na tej drodze jest wart odnotowania. Mieszkam na jej przebiegu i przyznam, że wolałbym aby zbudowano nową drogę bliżej Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Nawet jest taki podobny projekt- Autostrada Sudecka. Odciążyło by to słynną "czarną" drogę nr 35.

 • europejczyk17

  Oceniono 4 razy 4

  "Oferty na prace projektowe można składać do 22 stycznia 2019 roku. Planowany termin podpisania umowy z wykonawcą drogi to druga połowa kwietnia przyszłego roku."
  Autor tych wypocin pomylił wykonawcę PROJEKTU, z wykonawcą drogi. Do wyłonienia tego ostatniego (wykonawcy robót) - to jeszcze baaardzo długa droga. No ale ten biedak takich niuansów nie rozumie.

 • gajowy3

  Oceniono 3 razy 3

  każdemu się wydaje, że może pisać o drogach. artykuł pokazuje, że może, ale nie powinien.

 • wujaszek_joe

  Oceniono 3 razy 3

  dziennikarstwo na najniższym możliwym poziomie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX