Strajk nauczycieli. ZUS przypomina rodzicom o dodatkowym zasiłku

W części szkół w Polsce, w czasie trwania akcji protestacyjnej, nauczyciele poszli na masowe zwolnienia L4 i nie pojawili się w pracy. ZUS przypomina, że jeżeli rodzic nie miał z kim zostawić dziecka, może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.

Akcja protestacyjna nauczycieli jest podobna do tej, jaką niedawno przeprowadzali policjanci. Rodzice części uczniów odebrali rano powiadomienia o tym, że lekcje nie odbędą się, bo grono pedagogiczne masowo poszło na zwolnienia lekarskie. Nauczyciele oczekują podwyżek zarobków.

Zajęcia nie odbywały się w niektórych szkołach i przedszkolach np. w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Międzyrzeczu, Drawsku, Rokitnicy. Nie wszędzie udało się zapewnić dzieciom opiekę, choćby w świetlicach. Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, na ponad 39 tys. publicznych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych 13 przedszkoli nie funkcjonowało z powodu nieobecności nauczycieli. W 17 placówkach odbyły się tylko zajęcia opiekuńcze dla uczniów. 

Tymczasem Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia np. żłobka, przedszkola czy szkoły, jeśli rodzic nie ma z kim zostawić dziecka, to może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy (podobno jak w przypadku np. choroby dziecka). Wynosi on 80 proc. wysokości wynagrodzenia.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje zarówno pracownikom - obowiązkowo objętym ubezpieczeniem chorobowym - jak i przedsiębiorcom, o ile uiszczają składkę zdrowotną. 

W celu wypłaty zasiłku, należy dostarczyć do pracodawcy (a w przypadku przedsiębiorców - samodzielnie do ZUS) oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki, a także wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej konieczny będzie też druk ZAS-36 i ZUS-3.

Zasiłek przysługuje za okres do 60 dni w roku kalendarzowym przy opiece nad dzieckiem w wieku do 14 lat, i 14 dni, gdy dziecko jest starsze (do 18 lat). 

Więcej o:
Komentarze (123)
Strajk nauczycieli. ZUS przypomina rodzicom o dodatkowym zasiłku
Zaloguj się
 • kazek100

  Oceniono 32 razy 24

  Dzisiaj słyszałem, jak ten nasz wzór arogancji i pychy, Zalewska, bredzi, że nauczycielom dano "znaczne podwyżki"... Większość znanych mi belfrów dostała na rękę podwyżkę ok. 100 zł. Niech cię chole-ra weźmie zalewska z tą twoją "znaczną podwyżką". Do tego utrudniłaś awans zawodowy, poniżyłaś nauczycieli procedurą oceny... Jesteś podła, zakłamana i wredna. Na rozwalenie systemu oświaty i skumulowanie dwóch roczników w jednym licealnym to były pieniądze...

 • keram2225

  Oceniono 13 razy 7

  Nauczyciele, trzymajcie sie! Jestesmy z wami!
  Pamietajcie, wszyscy porzadni ludzie popieraja wasz protest!

 • k_r_m

  Oceniono 15 razy 7

  Nie wiem skąd ten płacz drodzy rodzice. Powinniście nas poprzeć aby MEN się ugiął i to zamieszanie się szybko skończyło. To leży w interesie waszym i waszych dzieci aby nauczyciele przychodzili do pracy zadowoleni, przygotowani i wypoczęci a nie myślący tylko o tym, że do kolejnej pracy musi pędzić.
  Nie wiem czy wiecie ale to na proteście w tym tygodniu się nie skończy. Jeśli MEN się nie ugnie to planujcie już urlopy po Nowym Roku bo protest się będzie nasilał.

 • adam.gr

  Oceniono 21 razy 5

  ludzie skoro uważacie , że nauczyciele nie mają racji i jeszcze im zazdrościcie pracy i płacy, to mam jedno pytanie: dlaczego sami nie zostaliście nauczycielami? głupsi jesteście czy co?

 • mayta

  Oceniono 15 razy 5

  Szkoda że Gazeta, niby opozycyjna do tego rządu, niby skierowana do inteligencji, STRAJK NAUCZYCIELI traktuje jako wydarzenie trzeciej wagi, zamieszcza tylko krótką notkę gdzieś z boku i jeszcze w samej notce koncentruje się na przekazie rządowym. Nie sądzę, byśmy w ten sposób obalili PiS.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 11 razy 5

  Sprawa z przed miesiąca, listopad.
  Dlaczego ZUS nie powiadomił złodziei i bandziorów, że policjanci biorą masowo zwolnienia i nie będą ich ścigać.
  Złodzieje / oczywiście oskładkowani / powinni zgłosić się do miejscowego ZUSu z odszkodowaniem za stracone dni w ukrywaniu się przed wymiarem sprawiedliwości. Mogli spokojnie wtedy chodzić na wolności.

 • keram2225

  Oceniono 6 razy 4

  A PiS mowil „wystarczy nie krasc”
  I co?

 • fielmon

  Oceniono 7 razy 3

  Praca nauczyciela jaest tak wyczerpująca, że dla zdrowia psychicznego co jakiś czas powinni chodzić na krótkie zwolnienia lekarskie.,Mam nadzieję, że zachorują w kwietniu, kiedy nasze biedne dzieci miały zdawać egazamin ośmioklasisty. W ciągu kilku miesięcy zmienili program nauczania, bez skłądu i ładu, bo sia tak ubzdurało kaczorowi. teraz minister z roześmkiana gębną pojedzaie posłować do EP za 70 tys zl miesięcznie, a podwójny rocznik będzie się gnieżdził w szkołach średnich. Mam wnuka w ósmej klasie i wiem co oni zgotowali tym dzieciom a przy tym nauczycielom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX