Theresa May wyleci z hukiem przez zamieszanie z brexitem? Opozycja ma dość: "Straciła zaufanie"

Brytyjska lewica zgłasza projekt uchwały u utracie zaufania do Theresy May. Jeremy Corbyn chce, by posłowie ukarali w ten sposób premier za to, że - zdaniem opozycji - gra na czas, odwlekając głosowanie zatwierdzające brexit, które - jak pokazuje arytmetyka parlamentarna - premier przegra.

"Premier odmawia zorganizowania głosowania w tym tygodniu. Jak rozumiem, ma do tego dojść 14. stycznia, niemal za miesiąc. Tak nie może być" - stwierdził lider lewicy. I złożył wniosek uchwały mówiącej, że "izba straciła do premier zaufanie".

Czytaj też: Theresa May odprawiona z kwitkiem w Brukseli ws. umowy brexitowej. Wyjeżdża na tarczy

Uchwała nie jest wiążąca prawnie i różni się od formalnego wotum nieufności tym, ze skierowana jest nie przeciw rządowi, a osobiście przeciwko premier. Teoretycznie otwiera to drogę do poparcia uchwały przez konserwatywnych przeciwników May. Chodzi o wymiar symboliczny i sygnał polityczny, że przywódczyni Konserwatystów nie ma kontroli nad Izbą Gmin. Na razie nie wiadomo, kiedy dojdzie do debaty i głosowania.

Zamieszanie z brexitem trwa

W brytyjskim parlamencie trwa impas brexitowy. Wprawdzie May wynegocjowała z Unią Europejską porozumienie regulujące warunki rozstania, ale umowa ma przeciwników nawet w gronie jej własnej partii. W zeszłym tygodniu premier - w obliczu widma porażki - musiała odwołać głosowanie zatwierdzające brexit.

Potem, bezskutecznie, usiłowała uzyskać od UE ustępstwa, szczególnie w sprawie tzw. irlandzkiego mechanizmu awaryjnego. To mechanizm dopuszczający możliwość, że jeśli Unia i Londyn nie uzgodnią po brexicie i okresie przejściowym umowy handlowej, to Królestwo pozostanie tymczasowo powiązane ze Wspólnotą Unią Celną. Co więcej, w Irlandii Północnej będą obowiązywały inne przepisy niż w Anglii, Walii i Szkocji. Sprzeciw wobec takiego rozwiązania deklaruje też DUP - północnoirlandzki, nieformalny koalicjant Konserwatystów.

Więcej o:
Komentarze (56)
Theresa May wyleci z hukiem przez zamieszanie z brexitem? Opozycja ma dość: "Straciła zaufanie"
Zaloguj się
 • student_zebrak

  Oceniono 32 razy 24

  May nie ma kart do gry, robi to, na co pozwala przeciwnik. Nie trzeba bylo sluchac Farage i Johnsona, trzeba bylo glosowac z glowa, nie w d.....
  Brytoli niszczy ich wlasne przekonanie o ich niezwyklosci, niszczy ich bezczelna arogancja, przekonanie o wyzszosci.
  Uwazam Brexit za zle rozwiazanie, ale skoro juz tak chca, to nalezy im postawic twarde warunki. Oni nadal licza, ze jakos sie ulozy, nawet przy twardym rozwiazaniu. Oceny 4-8% spadku PKB na poczatek. Liczenie na kraje wspolnoty, ze im pomoga..... AUS i NZ doskonale pamietaja, jak zostaly potraktowane przez UK, gdy weszlo do EWG.
  Zakiwali sie na smierc. Dumny Albion - hahahaha!

 • snowbird1

  Oceniono 21 razy 13

  Wielka Brytania to nie Europa, jak mowi w filmie "The song remains the same" manager zespolu Led Zeppelin, Peter Grant. On tam wyraza opinie wielu. Brytyjczycy nie uwazaja sie za europejczykow. Ich zachowanie w UE tylko to potwierdzalo. Wiecznie niezadowoleni. Do bolu rozczeniowi. Tutaj narzuca sie pewna analogia: czy Polacy to europejczycy? Polowa narodu polskiego ma mentalnosc azjatycka, nie europejska, i wcale nie utozsamia sie z wartosciami europejskimi. Polacy tez sa wiecznie niezadowoleni, ile by nie dostali. Czy rzeczywiscie UE to dobre miejsce dla Polski i czy czlonkostwo Polski w Unii jest dobre dla Unii? Moim zdaniem (jako Europejczyka) Polska ani Unii nie wzmacnia ani jej nie ubogaca. Polska Unie ssie a te mityczne 80% poparcia nie jest wcale dla Unii tylko dla Unijnych Funduszy Strukturalnych. Polska nie wydaje sie byc szczesliwa w Unii ani Unia nie jest szczegolnie zachwycona czlonkostwem Polski w Unii. Tak to wyglada z boku i nie za bardzo dobrze rokuje na przyszlosc jako, ze niedlugo trzeba bedzie zaczac byc platnikiem netto a jak mowia juz niektorzy "po co nim byc"?

 • strange_email

  Oceniono 19 razy 13

  May wygląda z miesiąca na miesiąc coraz gorzej. Stres ja zjada, to widać. Nie żal mi jej jednak bo to zła i bezgranicznie uparta osoba.
  Za to co zrobiła w Home Office w temacie emigracji, za to jak pogrywa z przyszłością UK, za to, że jest przyspawana do stołka i swoich głupich pomysłów

 • cozano

  Oceniono 17 razy 13

  Wygląda na to, że May się nieco przekakulowała, albo już całkiem straciła kontrolę.

 • m.godwin

  Oceniono 16 razy 12

  Wyszło Szydło z worka.

 • cucurucu

  Oceniono 12 razy 8

  Ciekawe na jakich dopalaczach jedzie, wyglada strasznie.

 • single_malt

  Oceniono 6 razy 6

  W polowie stycznia bedzie juz po swietach w Rosji i w UE i wtedy bedzie decyzja o twardym Brexicie.
  Tak to chyba zaplanowal Wladimir Putin by odwrocic uwage sparalizowanej Brexitem Europy od szybkiej operacji Mariupol ktora jego armia rozpocznie w lutym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX