Celnicy zatrzymali 100 paczek z Chin. Czytelnicy kpią z rezultatów. "Państwo wstało z kolan"

Akcja celników, którzy zaczęli zatrzymywać paczki z Chin i naliczać VAT nie spotkała się z ciepłym przyjęciem naszych czytelników. Powodem do żartów stała się wydajność pracowników służb celnych.

Specjalnie powołany urząd w Lublinie i 22 celników zajmujących się kontrolowaniem przesyłek z Chin. Tak nasze państwo chce walczyć z olbrzymim, nieopodatkowanym importem z Państwa Środka, a dokładniej z tanimi (bo bez należnego VAT-u i ceł) zakupami na AliExpress i innych serwisach tego typu. W pierwszych trzech tygodniach celnicy zatrzymali ponad 100 przesyłek, których odbiorcy zostali wezwani do zapłacenia podatku VAT lub cła. Dalsze 150 przesyłek trafiło do depozytu i czeka na podobną decyzję. Przez urząd codziennie przepływa kilkanaście tysięcy przesyłek. 

"To daje jakieś pół paczki dziennie na jednego celnika"

Wydajność pracy celników stała się obiektem drwin naszych czytelników. 

Wow. W 2 tygodnie 22 celników zatrzymało 100 paczek. To daje jakieś pół paczki dziennie na jednego celnika. Tak trzymać!

- śmiała się pani Klaudia, komentująca artykuł na Facebooku Gazeta.pl, dodając w dalszej dyskusji, że "nie ma powodu do obaw o nasze paczuszki". 

22 celników, 3 tygodnie, 100 paczuszek z myszką czy kabelkiem USB zatrzymane! No, no... Skuteczność w ch***!
Państwo wstało z kolan i ściąga podatki, a przez ostatnie osiem lat Platforma nic w tym kierunku nie zrobiła...
100 paczuszek po pewnie 10 dolarów każda warta to przypomnijcie mi jaka to milionowa część promila przesyłek idących do Polski z Ali, Gearbest, Banggood? 
Ci celnicy nie zarobili nawet na kawę, która wypili...

- śmiał się pan Arek. 

100! W tym momencie czekam na 44. Ładnie lecą w kulki. Chyba się nie przepracowują

- śmiała się pani Katarzyna. 

Wątpliwości do wydajności celników miały także osoby, które wyraźnie popierają działalność specjalnej grupy kontrolującej przesyłki z Chin. 

22 celników, przez kilkanaście (powiedzmy 12) dni, wydało około 100 decyzji... Wychodzi mniej niż 0,4 decyzji dziennie na urzędnika... Inaczej: w grudniu naliczą podatki dla ca. 300 przesyłek. Powiedzmy, że ludzie je opłacą (co w przypadku mało wartościowych paczek jest wątpliwe), średnio po 50 zł/sztuka (pewnie mniej). Da to 15000 złotych. Urzędniczy etat kosztuje nie mniej niż 3000 zł (a gdzie koszty lokalowe etc.?), czyli 22 urzędników kosztuje 66000 złotych, ponad 4 razy więcej niż przychody... Nie, żebym się czepiał - krok w dobrym kierunku, tylko ktoś musi ich przycisnąć o WYDAJNOŚĆ!

- stwierdzał na forum gazeta.pl czytelnik o nicku wichura. 

Wśród naszych czytelników natychmiast pojawił się też kącik porad pt. jak nie zapłacić VAT, gdy celnicy zatrzymają paczkę. 

Nawet jak celnicy zatrzymają paczkę i wyślą pismo o zapłacie VAT czy cła, nic sie nie płaci tylko pisze do myfrienda o zwrot kasy (z tytułu choćby niedostarczenia przesyłki). My kasę dostajemy (zamówimy po raz kolejny z inną formą wysyłki), a pisowski urząd celny niech się buja z paczką

- twierdzi pan Dawid. "Myfriend" to częste określenie sprzedawców z Chin, którzy swoje wiadomości do kupców zaczynają właśnie od słów "my friend" (ang. mój przyjacielu).

Nieliczne głosy poparcia

Wśród naszych czytelników nieśmiało przebija się także postawa, która zakłada, że przepisy prawa powinny być przestrzegane. Jakby nie było - przepisy celne i podatkowe (oraz międzynarodowe porozumienia dotyczące handlu i opodatkowania) są obowiązującym prawem. 

Osoby, które zamawiają coś w zagranicznych sklepach, zawsze powinny płacić podatek od tego. Tak, żeby pieniądze zostawały w Polsce

- twierdził pan Marcin. 

Niemiecki Zoll kontroluje prawie każdą paczkę z Chin ;) Jeśli wartość zamówienia przekracza deklarowaną wartość bezcłowej przesyłki, to odbiorca jest zapraszany do urzędu w celu opłacenia cła

- zauważył pan Artur. Zoll, czy właściwie Bundeszollverwaltung to część niemieckiego ministerstwa finansów, w jej skład wchodzi służba celna.

Wśród naszych czytelników pojawiło się też sporo głosów, sugerujących, że rząd zabrał się za przesyłki z Chin, gdyż kończą mu się pieniądze. 

Więcej o:
Komentarze (187)
Celnicy zatrzymali 100 paczek z Chin. Czytelnicy kpią z rezultatów. "Państwo wstało z kolan"
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 87 razy 71

  "Wśród naszych czytelników pojawiło się też sporo głosów, sugerujących, że rząd zabrał się za przesyłki z Chin, gdyż kończą mu się pieniądze. "
  Też mi odkrycie. Niemal wszystkie działania tego rządu (oprócz tych, mających na celu jedynie utrudnienie życia Polakom) wynikają z faktu, że wszystko, co było w budżecie zostało rozdane pisowskiemu lumpenelektoratowi i rozkradzione przez wybrańców tegoż pisowskiego lumpenelektoratu.

 • ireksz

  Oceniono 45 razy 33

  wladza czyli 'rzad' kretynow dla idiotow co ich wybrali

 • dorotka3ci34

  Oceniono 38 razy 32

  Cała metodologia działania PiSu: mechanika za 10pln do skarbówki, babcię sprzedającą siatki po 1pln, ludzi kupujących za parę dolarów pierdoły.... ale juz kibola za wandalizm brońcie p.boże bo może przypier...ć Zamiast zamykać gości kradnących milaiardy lepiej ścigać tych którzy o tym poinformowali.... tak żeby juz nigdy więcej nikomu nie przyszło do głowy patrzeć władzuchni na ręce. Bolszewizm w czystej postaci

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 28 razy 26

  Małą ciekawostka - Morawiecki chce zrobić główny hub Jedwabnego Szlaku ....
  Estonia, ma w d. kontrolę i dlatego około 30% paczek idzie przez to małe Państwo, tam jest "clona" i rusza w dalszą podróż po europie. Nie zarabiają na cłach i vacie z paczuszek o wartości ~10usd - tylko na obrocie tym.
  Podobny manewr na mniejszą skalę stosuje ... Hiszpania. Mają gdzieś karać kowalskiego, wiedzą że wojny nie wygrają więc zarabiają na obsłudze.
  Co robi Państwo aspirujące do głównego stratego Jedwabnego Szlaku, zamiast budować infrastrukturę, zawiązywać strategiczne (polityczne) znajomości z Poczta Chińska to reklamują się "skutecznością" w postaci kontroli przesyłek dla klienta indywidualnego....
  a idź Pan w pi...du z taką myślą strategiczną ....

 • hens

  Oceniono 18 razy 16

  Jak ukarać polskiego celnika ? ? ?
  ................Dać mu roczny, pełno płatny urlop z zakazem przekraczania progu Urzędu Celnego.

 • ochujek

  Oceniono 20 razy 16

  Rydzyk potrzebuje coraz więcej pieniędzy (naszych). Nie dyskutować tylko płacić. Z bolszewikami ciężko wygrać.

 • kuba_wu

  Oceniono 24 razy 16

  A teraz będziemy wstawiać komentarze do artykułu na temat komentarzy do artykułu?

 • labeo

  Oceniono 23 razy 15

  W wyniku przemytu alkoholu, papierosów, paliwa budżet traci miliony zł a ci zajmują po paczkami po kilka $. Rzeczywiście koszty zatrudnienia tych celników wielokrotnie przekraczają zyski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX