Manipulacje cenami prądu? URE zawiadomił prokuraturę

Urząd Regulacji Energetyki złożył w środę zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością manipulacji cenami prądu na Towarowej Giełdzie Energii. Wszczął też kolejne postępowanie dotyczące handlu energią elektryczną na 2019 rok.

– Prezes Urzędu Regulacji Energetyki złożył zawiadomienie dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa polegające na manipulacji cenami energii elektrycznej na rynku hurtowym – poinformowała portal WysokieNapiecie.pl Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa URE. – To efekt postępowania wszczętego w lipcu i dotyczącego tegorocznych transakcji, które nas zaniepokoiły. Prezes rozpoczął też kolejne postępowanie dotyczące kształtowania się cen w kontraktach na 2019 rok – dodała.

Ceny prądu. URE bada transakcje na giełdzie

Regulator zaczął przyglądać się transakcjom już w czerwcu. Na spotkaniu z dziennikarzami Maciej Bando, prezes URE mówił wówczas, że rozumie obiektywne czynniki wpływające na wzrost cen, jak drożejące prawa do emisji CO2 oraz węgiel, ale nie wszystkie skoki cenowe, jego zdaniem, da się w ten sposób wytłumaczyć.

W piątek, 14 grudnia, podczas uroczystości 15-lecia Towarowej Giełdy Energii był już dużo ostrzejszy w swoich wypowiedziach. – Gdy rynek jest tak bardzo skoncentrowany, to przy tak płytkim rynku hurtowym, jaki mamy w Polsce, można pojedynczymi transakcjami zbudować takie indeksy, jakie się chce – ocenił Maciej Bando. – Przez lata widziałem, jak na giełdzie lekko były podbijane ceny w kontraktach, aby przedstawić to regulatorowi we wnioskach taryfowych – dodał.

Ceny prądu na TGECeny prądu na TGE WysokieNapiecie.pl

Do tej pory polskie prawo nie dawało jednak regulatorowi rynku energii większych możliwości działania. URE miał bowiem ograniczone możliwości wglądu w transakcje. Jednak po próbie wyjaśnienia transakcji o wartości blisko miliarda złotych z 2010 roku, zawiadomienie do prokuratury złożył siedem lat temu szef Komisji Nadzoru Finansowego. Prokuratura sprawę wówczas jednak umorzyła. Było to już drugie takie rozstrzygnięcie polskich organów ścigania.

Sytuacje zmieniło dopiero niedawne wejście w życia unijnego rozporządzenia REMIT, które regulator może stosować bez względu na polskie przepisy. – Prezes URE ma wgląd w każdą pojedynczą transakcję i może ją prześledzić. Tak też było w tym przypadku. Dlatego postępowanie trwało aż pół roku – wyjaśnia Agnieszka Głośniewska.

Minister Energii przekonany o spekulacyjnym wzroście cen prądu

O możliwych manipulacjach cenami energii już w czerwcu na posiedzeniu zespołu parlamentarnego mówił prezes Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu. Henryk Kaliś dowodził, że przyczyną wcale nie jest wzrost cen emisji i paliwa, ale muszą stać za tym inne siły. Po pierwsze – wskazywał – zanotowany wzrost, szczególnie widoczny jeśli chodzi o uprawnienia do emisji, nie przełożyłby się na aż taki skok cen. A po drugie, trudno wyjaśnić skoki cen z dnia na dzień. Z 31 grudnia 2018 na 1 stycznia 2019 cena spada o kilkadziesiąt złotych, bez żadnych fundamentalnych przyczyn. Kaliś zwrócił wówczas uwagę, że na giełdzie od marca mieliśmy do czynienia z dużą liczbą transakcji o niewielkim wolumenie, które stopniowo podbijały cenę kontraktów terminowych na drugą połowę tego roku. I dodał, że FOEEiG zwróciło się już w tej sprawie do URE, UOKiK i KNF, żeby wyjaśniły, jakie mechanizmy tutaj zadziałały.

Ceny prądu w EuropieCeny prądu w Europie WysokieNapiecie.pl

Co dalej? Jaki wpływ ewentualne spekulacje będą miały na wzrost rachunków za prąd? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

WysokieNapiecie.plWysokieNapiecie.pl WN

WysokieNapiecie.pl

Więcej o:
Komentarze (62)
Ceny prądu były manipulowane? URE zawiadomił prokuraturę
Zaloguj się
 • szyderca_i_kpiarz

  Oceniono 20 razy 16

  pissowski premier mateuszek-kłamczyszek potrzebuje pieniędzy z VAT, aby wpływy z VAT były większe to ceny muszą wzrosnąć... zapewne mateuszek-kłamczuszek nacisnął na piSSowskich prezesów firm energetycznych aby podnieśli ceny prądu, wszak jest okazja bo RUSKI węgiel podrożał, górnikom dali podwyżki i ta zła niedobra Unia każe płacić brudasom za zaśmiecanie... A najlepiej wywołać wzrost podnosząc ceny energii (w każdej postaci, wliczając w to paliwa, bo przecież ropa najtańsza od roku a ceny na stacjach nie spadają) one spowodują wzrost wszystkiego.
  No i piSSowscy prezesi wystąpili o zgodę na wzrost cen. Ciekawe, ze Daniel Obajtek to piSSowski pupilek, z Pcimia. I niby jego też będą oskarżać?
  Jak sie sóweren w.k.u.r.w.i.ł to nagle nie będzie podwyżki cen energii a prezesi będą szarpani przez piSSowska prokuraturę.
  Przecież to państewko piSSowskie to jakaś parodia Państwa.
  Dlatego trzeba dać piSSowi minimalne ZWYCIĘSTWO w następnych wyborach, niech rozpieprzą to państewko do końca. Ciekawi mnie reakcja sÓwerena, jak zaczną przymierać głodem za pół roku.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 17 razy 15

  Niniejszym składam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez:
  1) Mateusza Morawieckiego który kilka tygodni temu zorganizował spotkanie prezesów największych firm energetycznych w Polsce co mogło skutkować zmową cenową koncernów
  2) jako mniejszościowy udziałowiec Enei, Energi i Tauronu prezesów tychże firm iż działają na szkodę spółki podejmując działania na szkodę spółki a zgodne z intencjami politycznymi
  3) przez ministra Tchórzewskiego, premiera Mateusza Morawieckiego a dotyczącego podawania sprzecznych informacji nt podwyżek cen co wskazuję na próbę manipulowania kursem akcji przez w/w przedstawicieli większościowego udziałowca.

 • taroudant

  Oceniono 22 razy 14

  Za komuny wszelkie problemy rynkowe władza tłumaczyła niecną działalnością "spekulantów". Mamy więc kolejny dowód, że pisowcy są współczesnymi bolszewikami.

 • six_a

  Oceniono 10 razy 10

  a co na to matka boska prądotwórcza, której zawierzono polską energetykę?

 • bleifuss

  Oceniono 8 razy 8

  Czyli zmowa i oszukańcze praktyki spółek skarbu państwa i ich prezesów, - wszyscy oni to nominaci pis z lat 2017-2018, z karuzeli obajtków itp, nieraz trzech w jednej firmie w ciągu jednego roku , najoporniejsi na zdalne sterowanie wyprowadzaniem kasy spółek na różne inicjatywy rządu polecieli od razu, inni miękko lądowali, ale wszyscy to wierna gwardia solidarności, radia maryja i walczących o sektor energetyczny tajnych służb. I po co ta ściema z prokuraturą? Przecież głównymi graczami w tym mordobiciu o strategiczny sektor władzy nad Polską są premier i prokurator generalny

 • john_yossarian

  Oceniono 14 razy 8

  Tak wygląda "wolny" rynek, co to się niby sam reguluje. Jak widać, reguluje się, ale pod dyktando prezesów spółek energetycznych, powsadzanych na stołki przez Sami Wiecie Kogo.

 • six_a

  Oceniono 7 razy 7

  najbardziej cenami prądu i paliwa manipuluje rząd dokładając kolejne daniny. ceny prądu w prądzie to już zaraz w ogóle nie będzie. same dystrybucje, oze, handle i bukwico jeszcze w tej cenie się mieści. większość tego idzie na pensje dla przygłupów zajmujących stołki w rządzie i ssp.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 7 razy 7

  Glownymi uczestnikami GTE sa spolki, w ktorych wiekszosc udzialow ma Skarb Panstwa. W ich zarzadach i radach nadzorczych zasiadaja ludzie blisko zwiazani z szefem Prokuratury. Z utesknieniem czekam wiec na rozwoj sledztwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX