Ministerstwo Finansów wprowadza wielką zmianę. Małe firmy nie są gotowe. Chodzi o deklaracje PIT

Firmy od przyszłego roku będą musiały wysyłać do urzędów skarbowych roczne rozliczenia PIT pracowników o cały miesiąc wcześniej niż dotychczas. Ponadto mniejsze podmioty muszą to robić elektronicznie. Większość przedsiębiorców deklaruje, że na zmiany nie jest gotowa.

Od 2019 roku pracodawcy mają mniej czasu na rozliczenie swoich pracowników w skarbówce. Termin na złożenie deklaracji upływa z końcem stycznia. Ponadto wszyscy muszą wysyłać je drogą elektroniczną. 

Do tej pory na PIT-y było o cały miesiąc więcej czasu. Dodatkowo mniejsze firmy mogły wysyłać rozliczenie za pomocą tradycyjnej poczty.

Serwis e-file.pl przeprowadził badania wśród przedsiębiorców pytając, czy czują się gotowi na wysłanie dokumentów elektronicznie. 52 proc. spośród przebadanych firm, w której pracuje do 9 osób, odpowiedziała przecząco. 

Przeprowadzone przez nas badanie dostarcza alarmujących wniosków. Znaczna część firm nie jest gotowa zmierzyć się z nadchodzącymi zmianami dotyczącymi PIT-11. Sporo problemów sprawia małym przedsiębiorstwom nałożony na nie obowiązek elektronicznej wysyłki informacji o dochodach pracowników, a także skrócony czas na przygotowanie wszystkich dokumentów, którego termin upływa 31 stycznia 2019

- czytamy w raporcie. 

Konieczność wysyłki dokumentów elektronicznie nie podoba się też średnim i dużym firmom. 36 proc. spośród tych, które zatrudniają od 9 do 49 pracowników nie czuje się gotowa, by wypełnić obowiązek w terminie. W przypadku zatrudniających od 50 do 249 pracowników jest to 18 proc. Problem zgłaszają też firmy z terenów wiejskich - w tym wypadku brak gotowości deklaruje 40 proc. podmiotów.

Czytaj też: Duża zmiana dla milionów Polaków - koniec z wypełnianiem PIT-ów. Prezydent podpisał ustawę 

Blisko połowa badanych firm twierdzi też, że może nie zdążyć z dotrzymaniem nowego terminu. 

Przedsiębiorcy nie mają wiedzy

Obawy właścicieli firm mają swoje źródło. Z tych samych badań wynika bowiem, że jedna trzecia nie orientuje się w zmianach dotyczących sposobu i terminu wysyłki rozliczeń PIT. 44 proc. badanych deklaruje jedynie powierzchowną wiedzę. To jednak nie powinno stanąć na przeszkodzie do dochowania wszelkich formalności w terminie.

Bez względu jednak na wielkość firmy warto dopilnować terminowego złożenia PIT-11, by uniknąć ewentualnej grzywny. Nie ma możliwości, by PIT-u w ogóle nie złożyć, gdyż jest to ustawowy obowiązek pracodawcy i Urząd Skarbowy o takie informacje ostatecznie zawsze się upomni

- ostrzega e-file.pl 

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie firmy e-file w grudniu 2018 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 506 ankiet.

Więcej o:
Komentarze (16)
Ministerstwo Finansów wprowadza wielką zmianę, małe firmy nie są gotowe
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 16 razy 16

  Niech sie ciesza, ze nie musza tego zrobic do 6 stycznia.
  A na brak czasu niech nie narzekaja. Sa przeciez wolne swieta, Nowy Rok i Trzech Kroli.

  A do kolegow informatykow, ktorzy opracowali algorytm zatrudniania do administracji: pomyliliscie sie w relacji wiekszosci. Tam ma byc IQ > 90 zamiast IQ < 90.

 • burek_polny

  Oceniono 15 razy 15

  “warto dopilnować terminowego złożenia PIT-11, by uniknąć ewentualnej grzywny” - i o to przeciez tu chodzi. Trzeba jakos finansowac te 500+.

 • justas32

  Oceniono 14 razy 14

  Polska - kraj takiego dobrobytu że banki kupuje się za złotowkę ...

 • justas32

  Oceniono 13 razy 13

  Może to plan PiS jak małymi kroczkami wykończyć polskich przedsiębiorców ...

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 8 razy 8

  Prezydent podpisuje o północy decyzje unieważniające jego poprzednie decyzje przed północą.
  Informuje ktoś przedsiębiorców na tydzień wcześniej że zmienia się prawodawstwo?

 • justas32

  Oceniono 6 razy 6

  Dlaczego w Polsce ciągle panuje bałagan ? No właśnie ...

 • shtalman

  Oceniono 3 razy 3

  Można też zgłaszać przez serwis episkopat@ped-o-file.kk

 • tilow3

  Oceniono 4 razy 2

  Można wmawiać ludziom różne i różniste rzeczy, ale doskonale pamiętam za czasów PO-PSL podejście urzędników skarbowych do petenta. Zmieniało się ono wraz z cywilizacyjnym wzrostem Polski w świecie. Panie były uprzejme. miłe a co najważniejsze, bardzo skore do pomocy. Jak jest teraz? wróciło stare i dobre! przede wszystkim bezosobowe zwracanie się do człowieka "wejdzie! drzwi zamknie! słucham co potrzeba? jak wie że tak nie wolno, to po co przychodzi i zajmuje czas?" etc. etc. Jak to jest, że wraz z chamstwem u władzy, pojawia się ono wszędzie i wypiera dobre maniery?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX