Ogromna nadwyżka w budżecie państwa po listopadzie. Aż 11 mld zł. Pierwszy raz w historii

Po 11 miesiącach tego roku w kasie państwa mamy ponad 11 miliardów złotych nadwyżki. Rekordów jest więcej. Jeszcze nigdy w listopadzie nie było takiej sytuacji.

Na koniec listopada w budżecie państwa jest 11,06 mld zł nadwyżki - to szacunkowe dane Ministerstwa Finansów. Dochody w okresie styczeń-listopad wyniosły 343,4 mld zł, tj. 96,5 proc. rocznego planu, a wydatki 332,33 mld zł, czyli 83,7 proc. planu.

Rekordowy listopad w budżecie

To kolejny miesiąc z plusem - po październiku nadwyżka wynosiła około 6,5 mld zł. Ta listopadowa jest zaskakująco duża, bo w ostatnich miesiącach roku rząd zwykle zwiększa wydatki. Jeszcze nigdy po 11 miesiącach budżet nie był na plusie. Rekordowy jest także sam listopad - nadwyżka w tym miesiącu wyniosła ponad 4 mld zł, przebijając listopad 2012 r. - przypominają ekonomiści mBanku i do rekordów dodają jeszcze najniższy deficyt budżetu państwa liczony jako procent PKB.

"Polskie finanse publiczne nigdy nie były w tak dobrym stanie. Potrzebny jest jednak jeszcze lepszy wynik (redukcja strukturalnego deficytu), aby krajowa gospodarka pozostała odporna na ewentualne zewnętrzne szoki" - skomentował te dane na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Skąd tak duża nadwyżka?

Ekonomiści zauważają bardzo dobre wpływy z podatków, szczególnie z VAT. Generalnie wpływy z podatków rosną, bo jest dobra koniunktura w gospodarce. Nie wiadomo do końca, dlaczego wynik po listopadzie jest aż tak dobry. "Mocny 'Black Friday week' czy przesuwanie zwrotów?" - zastanawiają się eksperci mBanku.

Rozłożyli oni zmiany w wykonaniu budżetu na kilka czynników. Z ich wyliczeń wynika, że listopadowy sukces ma dwie główne przyczyny. "Parafrazując jednego z bohaterów sagi o Wiedźminie, mieć 5 mld zł i nie mieć 5 mld zł to razem 10 mld. Tak dobry wynik listopadzie to w połowie wysokie dochody podatkowe i w połowie niskie wydatki" - wyjaśniają.

Tajemnica niskich wydatków jest wyjaśniona w danych opublikowanych przez resort finansów. W tabelce zestawiającej plany budżetowe i ich wykonanie widać, że jak na razie wyraźnie mniejsze od zakładanych na ten rok są między innymi wydatki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zrezygnował częściowo z dotacji od państwa. Mógł tak zrobić, bo jest w dobrej sytuacji. Wpływy ze składek rosną, dzięki z jednej strony dobrej koniunkturze gospodarczej i wyższym płacom, a z drugiej, Zakład wspomagają obcokrajowcy, których coraz więcej odprowadza składki. Plan wydatków na FUS po 11 miesiącach zrealizowano w zaledwie 70,9 proc.

Wykonanie budżetu po listopadzie 2018Wykonanie budżetu po listopadzie 2018 Ministerstwo Finansów

Co się stanie na koniec roku?

Według założeń, po grudniu powinniśmy mieć deficyt w budżecie. W ustawie budżetowej na ten rok zapisano go na poziomie 41,49 mld zł. Już od wielu miesięcy wiadomo jednak, że będzie on wyraźnie niższy. W uzasadnieniu projektu budżetu na 2019 rok napisano, że przewidywany deficyt na koniec tego roku wyniesie 23,76 mld zł. Także minister finansów Teresa Czerwińska powtarza, że na pewno minus nie będzie tak duży, jak rząd założył przed rokiem. W połowie listopada mówiła, że może to być nawet mniej niż połowa zakładanego. Teraz wygląda na to, że wynik może być jeszcze lepszy.

Więcej o:
Komentarze (442)
Ogromna nadwyżka w budżecie państwa po listopadzie. Aż 11 miliardów złotych. Pierwszy raz w historii
Zaloguj się
 • atr8

  Oceniono 66 razy 38

  Parafrazując klasyka: nie ważne kto pilnuje budżetu - ważne, kto oblicza nadwyżkę.

 • czechy11

  Oceniono 49 razy 23

  Uwielbiam nazywanie mniejszego deficytu nadwyżka. Zaraz pójdę do banku wezmę kredyt na pół miliona a potem wroce oddam 50 tysięcy i ogłoszę ze mam nadwyżkę 😂😂😂

 • krystynamp

  Oceniono 51 razy 23

  Jeżeli jest taka nadwyżka budżetowa, to dlaczego rząd nie chce się zgodzić na ulżenie emerytom i zwolnić emerytury z podatku i składki zdrowotnej? Nadwyżka na premie dla ministrów??

 • kimi1952

  Oceniono 38 razy 20

  Problem w tym, że budżet nie płaci wielu swoich należności. Instytucje nie mają na wypłaty dla pracowników, tylko lecą na kredytach. Nie finansują kultury oprócz tej kościelnej, nie ma inwestycji. A poza tym oni świetnie kłamią. Chciałabym, żeby nezależna firma sprawdziła dokumenty min. Fin. Wtedy może uwierzę. Wg mnie chodzi o efekt propagandowy dla klasy średniej.

 • owca888

  Oceniono 47 razy 19

  Może nam Matołuch powie, czy firmy dostały zwroty. W liczbach.
  Łgarstw ciąg dalszy i sztuczki księgowe.

 • ajg62

  Oceniono 28 razy 14

  Nadwyżkę należy rozdysponować natychmiast pomiędzy nauczycieli lekarzy i innych budżetowych . Chyba ze rząd chce te kasę przeznaczy na nagrody dal dojnej zmiany.

 • zegrz

  Oceniono 27 razy 13

  Tajemnica niskich wydatków to 10 lat bez podwyżki w budżetówce...
  Ale to już koniec, grypa zatacza coraz szersze kręgi...

 • fields1

  Oceniono 15 razy 11

  Weźcie się ku... zdecydujcie !
  W jednym zdaniu piszecie, że ta nadwyżka to fikcja.
  A w drugim "dlaczego nie ma podwyżki dla nauczycieli" ?

  To jak ? Oczekujecie podwyżki z nieistniejącej nadwyżki ? Ech ci bogaci, wykształceni,...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX