Porozumienie z MON. Lotnisko Chopina będzie mogło rozbudować północną część terminalu

Resorty infrastruktury i obrony narodowej podpisały porozumienie przekazujące 8,5 tys. metrów kwadratowych w dzierżawę PPL. To szansa dla Lotniska Chopina.

19 grudnia sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Mikołaj Wild i sekretarz stanu w MON Tomasz Zdzikot podpisali porozumienie w sprawie przekazana terenu o powierzchni 8,5 tys. metrów kwadratowych w dzierżawę PPL. W podpisywaniu porozumienia brały też udział Agencja Mienia Wojskowego, Stołeczny Zarząd Infrastruktury i PPL. 

Większe możliwości dla Lotniska Chopina

Przekazanie dodatkowej powierzchni PPL oznacza nowe możliwości dla Lotniska Chopina. Port lotniczy zyska dzięki temu przestrzeń dla rozbudowy północnej części terminalu, w którym znajduje się strefa dla pasażerów podróżujących poza Schengen. Na pozyskanym terenie będzie można utworzyć, m.in., nowe stanowiska postojowe dla samolotów pasażerskich - zmieści się tam 8 samolotów typu C (np. Boeing 737) lub 3 samoloty typu E (np. Boeing 787) i 2 typu C, wszystko w zależności od potrzeb. 

PPL, w komunikacie prasowym, przyznaje, że przebudowa jest niezbędna do tego, by warszawskie lotnisko mogło sobie poradzić z rosnącym zapotrzebowaniem na rejsy z i do Polski. W tym roku liczba obsłużonych w Warszawie pasażerów z pewnością będzie znacząco większa niż 17 milionów. 

Przepustowość Lotniska Chopina dramatycznie się kurczy. Obecnie w momencie tzw. szczytów wykorzystujemy 100% naszych zasobów. Należy pamiętać, że przepustowość nie ogranicza się wyłącznie do dróg startowych – dotyczy to także pozostałych elementów infrastruktury i jest tak słaba, jak jej najsłabsze ogniwo

– mówi Piotr Rudzki z Biura Prasowego Lotniska Chopina.

Przebudowa naszego portu jest również konieczna pod kątem tworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Lotnisko Chopina obecnie wypracowuje masę krytyczną dla CPK. Dlatego też nie możemy zwalniać tempa i musimy dostosować się do potrzeb przewoźników, którzy chcą uruchamiać połączenia do Warszawy lub rozwijać się w naszym regionie

- dodaje Piotr Rudzki. 

Lotnisko Chopina w ciągu jedenastu miesięcy tego roku odprawiło już 16,5 mln pasażerów. W sezonie zima 2018/2019 w ofercie jest 114 połączeń regularnych i 40 czarterowych. Stołeczny port lotniczy jest największym lotniskiem w Polsce. 

Więcej o:
Komentarze (35)
Porozumienie z MON. Lotnisko Chopina będzie mogło rozbudować północną część terminalu
Zaloguj się
 • 6nine9

  Oceniono 30 razy 18

  Po co - przeciez bedzie superport na 100 mln pasażerow, za 50 mld zl?
  No i superlotnisko w Radomiu, skąd jest blizej na południe świata, jak twierdzi ameba Suski.

  Przeciez Okécie ma byc zamknięte, odwolali to tylko na potrzeby kampanii Patryczka spod Bloku.

 • gadolinn

  Oceniono 16 razy 12

  "Przepustowość Lotniska Chopina dramatycznie się kurczy."

  Jak to jest mozliwe? Moze chcieliscie napisac, ze sie nie powieksza.

 • qnqn

  Oceniono 15 razy 11

  Centralny Przewał Komunikacyjny. Może ciemny pisowski lud to kupi, ale ja na pewno nie. Założę się o każde pieniądze, że:
  1. CPK nigdy nie zostanie skończony
  2. Bardzo szybko okaże się, że rachunki się nie zgadzają.
  3. Po latach okaże się, że brakuje kilku milionów Euro.

 • ninerniner

  Oceniono 18 razy 10

  Przewoźnicy uruchamiający połączenia do Warszawy raczej nie będą zainteresowani lataniem na jakąś wieś całkowicie nie skomunikowaną ze stolicą ;).

 • known2own

  Oceniono 11 razy 9

  Wywalić chartery wycieczkowe do Modlina i już jest miejsce na kolejne 10 lat. Bez inwestowania kilkuset milionów w likwidowane podobno lotnisko. No chyba, że jakiś prezes się pokłócił z kuzynem, że to nie jego lotnisko....

 • banan125

  Oceniono 9 razy 9

  to chyba jakiś ŻART - przekazujące 8,5 tys. metrów kwadratowych w dzierżawę PPL.
  wojsko już dawo powinno się wynieść poza Warszawę - zajmują setki hektarów i najlepsze lokalizacje budynków .... po co im to ?

 • glemp1

  Oceniono 12 razy 8

  Baranów to pic na wodę. Nieudolni PiSdowcy potrafią tylko kłapać dziobami...

 • smiki48

  Oceniono 11 razy 7

  a co robi wojsko na Okęciu? Panowie generałowie zostawili sobie ładny kawałek ziemi po to aby "korzystnie" go sprzedać? Przecież na Okęciu nie latają wojskowe samoloty. Mówię o prawdziwych samolotach wojskowych a nie rządowych czy pasażerskopodobnych.

 • facet1

  Oceniono 6 razy 6

  czekam na następny news typu: " rząd poszedł po rozumek do głowy i postanowił zainwestować w rozwój lotniska Modlin, ponieważ jest to najrozsądniejsze rozwiązanie, w którym nie okrada się podatników w celu roztrwonienia kasy na bezsensowne CPK"
  Pewnie to tylko sen...
  catch22

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX