"Superpracownik" resortu finansów odpiera zarzuty. "Nie pisałam projektów ustaw"

Renata Hayder, którą przed komisją śledczą ds. VAT Elżbieta Chojna-Duch określiła mianem "superpracownika" resortu finansów odpiera zarzuty. "Nie pisałam projektów ustaw" - twierdzi Hayder.

Renata Hayder była w czasach koalicji PO-PSL doradą społecznym ministra Jacka Rostowskiego, szefa resortu finansów. Jednocześnie, jak twierdzi ówczesna wiceminister Elżbieta Chojna-Duch, pracowała na kluczowych stanowiskach jednej z największych firm konsultingowych. Według Elżbiety Chojny-Duch Renata Hayder występowała w podwójnej roli - doradcy społecznego oraz partnera zarządzającego w firmie Ernst & Young. 

(Hayder) w zasadzie proponowała pewne rozwiązania sprzyjające przedsiębiorcom. Jedne były bardziej kosztowne, inne mniej kosztowne dla budżetu państwa

-  zeznawała wówczas Chojna-Duch. 

Czytaj także:  "Zjada Horałę", "mentalny polexit". Komentarze o przesłuchaniu Jacka Rostowskiego przed komisją VAT

Zdaniem ówczesnej wiceminister efektem działalności Renaty Hayder w ministerstwie było pisanie ustaw niekorzystnych dla budżetu państwa. 

"Superpracownik" odpiera zarzuty

Po zeznaniach Elżbiety Chojny-Duch Renata Hayder opublikowała oświadczenie, w którym stwierdzała, że zarzuty są "nieprawdziwe i naruszają jej dobra osobiste". Deklarowała wówczas także, że do czasu przesłuchania przez komisję nie będzie się publicznie wypowiadać w sprawie. Ale zmieniła zdanie i postanowiła się spotkać z mediami przed przesłuchaniem przez komisję śledczą i planowanym na 28 grudnia przesłuchaniem przez prokuraturę w Białymstoku

Renata Hayder powiedziała mediom, że nie znała przed współpracą ministra Rostowskiego i że to on złożył jej propozycję zostania wiceministrem do spraw podatków. Ta część wydaje się być spójna z zeznaniami Jacka Rostowskiego przed komisją śledczą. Równocześnie Hayder stwierdziła, że w tamtym okresie nie zajmowała się już doradztwem podatkowym. 

W tamtym czasie, na jesieni 2007 roku, już od ponad 2 lat nie byłam szefem zespołu podatkowego w firmie EY, nie byłam partnerem zarządzającym, nie byłam aktywnym partnerem, ani aktywnym doradcą podatkowym

- cytuje Renatę Hayder Business Insider. 

Renata Hayder tłumaczyła, że pracy w ministerstwie nie przyjęła ze względów rodzinnych. Ostatecznie zaproponowała koncepcję, według której miała zostać doradcą społecznym. Opowiadając o tym podkreślała, że "było dla mnie jasne, że decyzje w ministerstwie podejmują minister oraz wiceministrowie". Była doradczyni resortu finansów przekonywała też, że nie miała w resorcie swojego gabinetu ani skrzynki e-mailowej, korzystając w zamian z skrzynki EY. Możliwość korzystania z tej skrzynki Hayder miała dzięki uzgodnieniom z firmą, które zakładały, że nadal będzie służyła swoją wiedzą przy projektach wewnętrznych. 

Renata Hayder była też uczestniczką posiedzeń zespołu zajmującego się oddłużaniem szpitali. W latach 2008-2010 była przedstawicielką ministra finansów w Radzie NFZ, a w latach 2010-2015 przewodniczącą Rady NFZ. 

Więcej o:
Komentarze (47)
"Superpracownik" Renata Hayder resortu finansów odpiera zarzuty. "Nie pisałam projektów ustaw"
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 23 razy 9

  PiS wysuwa zarzuty że ekspert promował rozwiązania sprzyjające przedsiębiorcom - paradne ...

 • polsz

  Oceniono 25 razy 9

  jak widać pani Chojna-Duch bardzo starannie pracuje na stanowisko w dojnej zmianie

 • 123waz

  Oceniono 22 razy 8

  ta Hojna Duch ..niezwykle paskudna postać. Wycierała stołki we wszystkich rządach, i w SLD, i w PO , a teraz nadaje na Rostowskiego, mściwa , bo nikt nie zrobił ją ministrem. Taki nielojalny pracownik to nieszczęście, który zbiera haki , i po co to kobiecie

 • justas32

  Oceniono 22 razy 6

  To skandal żeby Państwo Polskie przyjmowało rozwiązania sprzyjające przedsiębiorcom ... :-)

 • tornemorgren

  Oceniono 11 razy 3

  "Renata Hayder powiedziała mediom, że nie znała przed współpracą ministra Rostowskiego i że to on złożył jej propozycję zostania wiceministrem do spraw podatków."
  No jasne, zostaję ministrem i pierwsze co robię to proponuję stanowisko najbliższego współpracownika nieznanej wcześniej osobie. Większej głupoty dawno nie słyszałem...

 • czechy11

  Oceniono 16 razy 2

  Czas chyba aby wszyscy kłamliwie pomówieni przez Ducha Sprzedajniucha dobrali się jej do tylka.

 • czechy11

  Oceniono 16 razy 2

  Towarzyszka Chojna Duch po prostu kłamie. Nadaje się do PiS

 • marcin1948

  Oceniono 2 razy 0

  "W tamtym czasie, na jesieni 2007 roku, już od ponad 2 lat nie byłam szefem zespołu podatkowego w firmie EY, nie byłam partnerem zarządzającym, nie byłam aktywnym partnerem, ani aktywnym doradcą podatkowym."
  Mówi że nie była "aktywnym",a czy była nie aktywnym partnerem/doradcą i robiła krecia robotę dla poprzedniego pracodawcy?

 • gtpress

  0

  problem w tym by Duch i Cialo stanwoli JEDNOŚĆ, a kasa się zgdadzala co do groscha…...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX