Silne wzrosty cen mieszkań w 2018 roku. Co będzie w przyszłym roku?

W 2018 roku ceny mieszkań mocno rosły - w niektórych miastach są wyższe nawet o ponad jedną piątą niż rok temu. Nie jest jednak pewne, czy ten trend się utrzyma w przyszłym roku. Pojawiły się już sygnały, że rynek się uspokaja.

Ceny mieszkań rosły tak szybko w ciągu ostatnich kwartałów, że zaczęto mówić o zagrożeniu powstania na polskim rynku mieszkaniowym bańki spekulacyjnej.

Czytaj więcej: Rząd obniża akcyzę na prąd. "Nie będzie podwyżek cen energii"

– Ceny domów i mieszkań rosną, więc ludzie, zwłaszcza w Polsce, coraz częściej spodziewają się, że będzie też tak w przyszłości. Może ich to skłaniać do przyspieszania zakupów mieszkaniowych, zarówno na własny użytek, jak i w celach inwestycyjnych. To z kolei sprzyja dalszemu wzrostowi cen nieruchomości. Rodzi to ryzyko powstania bańki spekulacyjnej – można było przeczytać np. w opublikowanym kilka tygodni temu raporcie "Finansowy Barometr ING. Sytuacja mieszkaniowa Polaków 2018".

Znalazło się w nim również statystyczne potwierdzenie powyższej tezy. Już 64 proc. z nas – o 8 proc. więcej niż rok temu – jest przekonanych, że w ciągu 12 miesięcy ceny nieruchomości w naszej okolicy wzrosną.

To był szalony rok 

Myślimy tak, ponieważ w ciągu ostatniego roku ceny mieszkań rosły mniej więcej dwa razy szybciej niż w 2017 roku. I tak np. w Białymstoku trzeba za metr kwadratowy zapłacić teraz średnio 5040 zł za metr kwadratowy – o 19,5 proc. więcej niż rok temu, w Gdańsku 6977 zł – 18,2 proc. więcej, a w Lublinie aż 5821 – 21,7 proc. więcej.

Nieco mniejsze wzrosty, ale i tak niemałe, obserwujemy na największych lokalnych rynkach. W Warszawie np. metr mieszkania kosztuje średnio 8124 zł – 11,5 proc. więcej niż rok temu, a w Krakowie 7067 zł – 12,8 proc. więcej.

To liczby zostały zebrane przez firmy Home Broker i Open Finance dla potrzeb wyliczenia ostatniego w tym roku Indeksu Cen Transakcyjnych – wskaźnika obrazującego ceny mieszkań w największych polskich miastach. W sumie wzrósł on w ciągu 12 miesięcy o 10,7 proc. – o tyle więc podrożały nam w tym samym czasie mieszkania.

Widać, że rynek zaczyna hamować 

Mimo tak dużych wzrostów cen nieruchomości nie jest pewne, że będą one dalej drożały.

- Choć rok do roku nadal mamy dwucyfrowy wzrost cen mieszkań, to w relacji do poprzedniego miesiąca nastąpiła pierwsza od 10 miesięcy obniżka cen, o prawie 1,6 proc. – uważa Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości w Home Broker.

To sugeruje przynajmniej pewne uspokojenie na rynku mieszkaniowym. Zwłaszcza, że są też inne sygnały mówiące to samo. W trzecim kwartale na rynku pierwotnym (nowe mieszkania) Home Broker zarejestrował np. duży spadek liczby transakcji - o ponad 20 proc. rok w stosunku do danych sprzed roku.

Czy to oznacza, że spadki cen mieszkań są nieuniknione i będą dość głębokie? Niekoniecznie. Cały czas bowiem rynek mieszkań napędza dobra kondycja gospodarki, powiązana z tym korzystna sytuacja na rynku pracy i niskie stopy procentowe, a więc i tani kredyt. Jeżeli w tej kwestii wiele się nie zmieni, to raczej nie będzie większych korekt cenowych na rynku mieszkaniowym.

Najbardziej prawdopodobna wydaje się zatem pewna stabilizacja i potem spokojny ruch w górę lub w dół. Przynajmniej w horyzoncie najbliższych kwartałów.

Tekst pochodzi z bloga „PortalTechnologiczny.pl”.

Więcej o:
Komentarze (64)
Silne wzrosty cen mieszkań w 2018 roku. Co będzie w przyszłym roku?
Zaloguj się
 • farcry3

  Oceniono 12 razy 4

  Wszystkie kryzysy w ostatnim półwieczu mają swoje praprzyczynę w nieruchomościach. To mit, że nieruchomośc jest bezpieczną i pewną inwestycją. Proponuję przejrzeć rynek hiszpański względnie obejrzeć film "Big short" (okres z przed upadku LB ) .

 • 20portal

  Oceniono 3 razy 3

  Ceny spadną - bańka pęknie.
  Nie cieszcie się więc, że spadną.
  Banki dostaną bzika, bo nie będą miały pokrycia pod kredyty. I ruszy LAWINA.

 • mareks.sz

  Oceniono 2 razy 2

  Z jakich krajów znamy to zjawisko ???? z Grecji i Hiszpanii ???,teraz w niektórych miejscach w tych krajach ,można kupić lokum za grosze.

 • czechy11

  Oceniono 4 razy 2

  Zbierze się PiSejm i uchwali ze wzrosty cen to faktycznie obniżki i Vslbina wypełznie razem z Gierkiem z Banku pogledza i bedzie git. Dla wyznawców tego cyrku

 • junk92508

  Oceniono 1 raz 1

  Jak 500tys Ukraińców wyjedzie do Niemiec to co będzie z rynkiem wynajmu?

  A sporo mieszkań kupowanych obecnie jest pod wynajem jako lokata kapitału...

 • w11mil

  Oceniono 1 raz 1

  "potem spokojny ruch w górę lub w dół"
  I za to cenimy Ekspertów!
  Artykuł podsumowałbym nieco starszą ale równie trafną opinią:
  Po świętej Katarzynie będzie padać albo i nie

 • byrcyn11

  Oceniono 7 razy 1

  Wyjadą Ukraińcy do Niemiec, to ceny spadną i to wyraźnie - szczególnie za wynajem. U mnie w wieżowcu przez Ukraińców zajęte jest kilkanaście mieszkań.

 • i_co_mi_zrobisz

  Oceniono 5 razy 1

  “Najbardziej prawdopodobna wydaje się zatem pewna stabilizacja i potem spokojny ruch w górę lub w dół. ”

  Dobrze placa za taka analize? Moze macie etat, jestem wysokiej klasy specialista w analizie - udo sie, albo nie udo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX