Koniec z pouczeniami od policjantów? W Sejmie petycja, by dawali tylko mandaty

Do Sejmu trafiła petycja, której autorzy domagają się, by policjanci nie mogli już udzielać pouczeń kierowcom. Policjanci mogliby już tylko karać mandatami, informuje "Rzeczpospolita".

Anonimowi autorzy chcą, by policja straciła możliwość udzielania kierowcom (i nie tylko) pouczeń zamiast karania ich od razu mandatem za wykroczenia. Taką możliwość daje art. 41 kodeksu wykroczeń, który pozwala policji na stosowanie kar wychowawczych - pouczeń, upomnień, ostrzeżeń itp., które mają sens przy drobnych wykroczeniach takich jak pominięcie kierunkowskazu na pustej drodze czy przejście na czerwonym świetle o 5.00 rano przy dobrej widoczności i braku jakichkolwiek aut w promieniu kilometra. 

Pouczenia zaproszeniem do korupcji? 

W petycji zawarty jest wniosek o wykreślenie art. 41 kodeksu wykroczeń. Według informacji "Rzeczpospolitej", autorzy wniosku uważają, że takie kary nie działają na sprawców i sprzyjają korupcji. Do tego narażają budżet na straty. Warto pamiętać, że to właśnie pouczeń (i innych kar wychowawczych) użyli policjanci jako broni w proteście, który prowadzili od lipca 2018 roku. W ramach swojej akcji "Pouczenie zamiast mandatu" znacząco zredukowali wpływy budżetu państwa z tytułu mandatów - w sierpniu 2018 wystawili 74 tys. mandatów, podczas gdy rok wcześniej 455 tysięcy. 

Pomysł likwidacji kar wychowawczych za zły zgodnie uważają policjanci i przedstawiciele kierowców, z którymi rozmawiał dziennik.

Więcej o:
Komentarze (242)
Koniec z pouczeniami od policjantów? W Sejmie petycja, by dawali tylko mandaty
Zaloguj się
 • mojjeep

  Oceniono 47 razy 43

  Zdarzyło mi się dostać pouczenie. I pamiętam, że wtedy policja zyskala w moich oczach jak nigdy. Bez łapówek, ot tak po ludzku i z wyrozumiałością. Efekt lepszy niż 300zl i 10 punktów.

 • fangrata

  Oceniono 27 razy 25

  Ciekawe, kto tak bardzo się wstydzi swojego pomysłu, że pisze anonimową petycję? Przecież jest taka nadwyżka.

 • 6nine9

  Oceniono 20 razy 18

  Karać suwerena, łoić, łapać jak się da by wydoić więcej kasy do budżetu - oto filozofia tych co to wymyślili. Jak mniemam obecna właaadza.

 • homo_lupus

  Oceniono 20 razy 16

  Bolszewikom kasa nie domyka się coraz bardziej.

  Ale co innego jest ważniejsze: PIS boi się, że w końcu dojdzie do rozruchów (bo ileż można tolerować rosyjską agenturę u władzy). I wtedy ważne będzie, aby suweren nienawidził policji, a policja nawet nie myślała o przejściu na stronę społeczeństwa.

  I o to w tym wszystkim chodzi.

 • evergreen111

  Oceniono 14 razy 14

  Spoko. Dla kierowcy Kanalii nadal będą tylko pouczenia, nawet gdy ponownie wjedzie pod prąd na jednokierunkowej!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX