Od stycznia 2019 płaca minimalna i stawka godzinowa w górę. Ministerstwo obiecuje coś jeszcze

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że od przyszłego roku wzrasta zarówno minimalna pensja jak i stawka godzinowa. Elżbieta Rafalska przypomniała też o jeszcze jednej nadchodzącej zmianie istotnej dla zarabiających najmniej.

Płaca minimalna od nowego roku wzrośnie. Będzie wynosić 2250 złotych brutto zamiast obecnych 2100 zł brutto. 

O złotówkę wzrośnie też stawka godzinowa - z obecnych 13 złotych 70 groszy do 14 złotych 70 groszy.

- przypomniała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Potwierdziła też, że jej resort planuje, by do minimalnej płacy nie był wliczany dodatek za staż pracy.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się, oprócz dodatków nocnych, także dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalnej i rentowej.

Jak już informowaliśmy, od 2020 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje do tej listy dopisać jeszcze jeden punkt. Miałby on wprowadzić zasadę, że przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się także dodatku przysługującego za staż pracy. Projekt nowelizacji ustawy jest już w fazie konsultacji publicznych. 

Czytaj też: Zarobią więcej, ale mogą stracić 500 plus? Dylemat w sprawie płacy minimalnej. Minister odpowiada [NASZ WYWIAD]

Obecnie zdarzają się sytuacje, w których płaca już z dodatkiem stażowym wynosi tyle, ile dopuszczalne wynagrodzenie minimalne. Innymi słowy, wynagrodzenie zasadnicze (czyli bez wliczenia dodatku stażowego) starszych pracowników jest niższe, niż np. osób nowo zatrudnionych na takim samym stanowisku. Dopiero po doliczeniu dodatku stażowego dla tej starszej, ich wynagrodzenia się zrównują na poziomie płacy minimalnej. Ministerstwo  Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, że "powoduje to niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników posiadających dłuższy staż pracy".

Więcej o:
Komentarze (76)
Od stycznia 2019 r. płaca minimalna i stawka godzinowa w górę. Ministerstwo obiecuje coś jeszcze
Zaloguj się
 • bmarten

  Oceniono 40 razy 18

  Rok wyborczy za progiem, więc pisuary nasilają kampanię kupowania elektoratu za publiczne pieniądze. Tak trzymać, towarzysze pisuary!

 • Wieslaw Szasz

  Oceniono 31 razy 13

  Wzrasta płaca minimalna by oszczędzić na 500+ osób samotnie wychowujących dziecko. Przez te 2,50 nadwyżki zaoszczędzą wiele, a płace i tak nie daje rząd, tylko pracodawca.

 • gromek1

  Oceniono 9 razy 7

  slade nie żryj tyle w Święta bo sraczki dostajesz

 • czechy11

  Oceniono 8 razy 6

  A emerytura 30% ostatniej pensji ingot tle wctemacie tych oszustw..

 • aietes

  Oceniono 11 razy 3

  slade, Konstytucja chroni ciebie przed „zastrzelony podczas proby ucieczki”. Ziobro nie odbierze ci majątku bez wyroku sądowego, nikt nie będzie torturować twych dzieci bez podstawy., itd.

 • melix

  Oceniono 2 razy 2

  Znów dają nie ze swoich tylko naszych . ZUS w górę huraaa :(

 • optymistaa43

  Oceniono 8 razy 2

  Pier............nie kota za pomoca mlota.Na poczatek bedzie podwyzka cen pradu a dopiero potem MorawieCKA wprowadzi swoje i tej suchej minimalne podwyzki. Na to sa potrzebne pieniadze a tych jak wiadomo nie ma,minimalna o 1 zl a za prad o 30 %.Jak za prad wiecej to i wszystkie produkty beda drozsze,za Gierka juz to bylo przerabiane.MorawieCKA,Duda i te inne barachlo,protesty juz za drzwiami,zmiota was do kanalizacji.

 • meki_majcher

  Oceniono 8 razy 2

  Fajnie. Oby tylko dla pana Rydzyka przez to nie zabrakło...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX