Wi-Fi w Pendolino wreszcie staje się faktem. Pasażerowie czekali na internet prawie pięć lat

Od dawna obiecywane Wi-Fi w Pendolino nareszcie będzie działać. PKP Intercity ma już pierwszy skład wyposażony w instalację bezprzewodowego internetu.

W lecie PKP Intercity i Alstom (producent Pendolino) podpisały umowę na instalację urządzeń obsługujących Wi-Fi w składach typu ED 250. Montaż modułów rozpoczął się we wrześniu, a gotowe miały być przed końcem roku  2018. 28 grudnia PKP Intercity zaprezentuje pierwszy skład, w którym będzie można korzystać z bezprzewodowego internetu. W prezentacji udział weźmie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

Wi-Fi w Pendolino obiecywano od dawna

Na możliwość korzystania z Wi-Fi w pociągach Pendolino pasażerowie tych pociągów musieli czekać ponad cztery lata. Składy zakupiono bez modułów obsługujących bezprzewodowy internet, a PKP Intercity nie montowało ich samodzielnie z obawy przed utratą gwarancji. W późniejszych latach montowanie urządzeń opóźniało się z uwagi na trudne negocjacje z Alstomem. Ostatecznie stanęło na tym, że Alstom za montaż (i 5 lat obsługi gwarancyjnej) modułów Wi-Fi dostanie 31,7 mln złotych.

Internet równieź w innych pociągach

Przewoźnik sukcesywnie wyposaża również w Wi-Fi tradycyjne wagony. Do końca roku możliwość korzystania z bezprzewodowego internetu ma być w 200 wagonach. Z internetu mogą korzystać bez problemu pasażerowie składów Dart i Flirt. 

Możliwość korzystania z Wi-Fi to jedno. Warto pamiętać jednak, że działanie internetu zależne jest od zasięgu sieci komórkowych. Pasażerowie muszą więc przygotować się na to, że nie wszędzie sieć będzie działać tak dobrze, jak w większych miastach.

Więcej o:
Komentarze (64)
Wi-Fi w Pendolino staje się faktem. Pierwsze Pendolino już ma bezprzewodowy internet
Zaloguj się
 • wielkigatsby33

  Oceniono 8 razy 6

  W dzisiejszych czasach gdy mobilny internet jest tańszy niż duza pizza, to cała ta jazda z wifi w Pendolino jest jakaś chora.

 • seroo1

  Oceniono 10 razy 6

  Byle busik na 20 osób z firmy przerabiającej blaszaki na osobowe vany ma montowane WiFi jako wyposażenie standardowe...
  Brawo dinozaury z pekape...

 • pct3

  Oceniono 7 razy 5

  > Warto pamiętać jednak, że działanie internetu zależne jest od zasięgu sieci komórkowych

  E no bez jaj. Toż przecież to są pociągi PREMIUM. No to chyba internet z satelity, w lasach za Włoszczową gdzie faktycznie nie dotarła jeszcze w ogóle telefonia komórkowa, nie będzie problemem? ;-)))

 • kms2x

  Oceniono 3 razy 3

  WiFi w pociągach przez satelitę? No kwa mać. Wszystkie, wszystkie tory kolejowe (no prawie, ale wszystkie po których jeżdżą Pendolino) mają słupy i zasilanie oraz okablowanie. Dawno, dawno, można było nadajniki/odbiorniki zamontować na trakcji i obsługiwać nie tylko pociągi. Kwa mać.

 • nanorobot

  Oceniono 21 razy 3

  "Ostatecznie stanęło na tym, że Alstom za montaż (i 5 lat obsługi gwarancyjnej) modułów Wi-Fi dostanie 31,7 mln złotych."

  To powinno być na na czerwono na głównej a nie jakieś pieronki sronki. Choćby nie wiadomo jak to uzasadniać, 32 bańki za zinstalowanie w pociągu dwukierunkowej komunikacji radiowej, kwalifikuje się jako przekręt stulecia a zarząd PKP Intercity powinien zostac za to rozstrzelany przez pluton egzekucyjny ...

 • gio0102

  Oceniono 2 razy 2

  32 bańki to trzeba było zainwestować w sieć i nadajniki na trasach i żadne wifi nie byłoby potrzebne. Ogarnęłoby to też inne typy pociągów. Ale widać ktoś miał w tym interes...
  Każdy znając pis, odruchowo zadaje sobie to pytanie: ile i kto przytulił pod stołem za 32-milionowy kontrakt od Włochów? Mateusz lub Jarosław wiedzą czy 'pewni panowie' na boku sobie kręcą lody? Ale to się niestety okaże dopiero jak pisiory spłyną i zaczną się porządki.

 • kris123511

  Oceniono 4 razy 2

  Mnie się wydawało, że w 2018 każdy ma internet w telefonie a na pewno osoby korzystające z Pendolino, byłem w błędzie.

 • wmr2000

  Oceniono 6 razy 2

  "Z internetu mogą korzystać bez problemu" Tum się obśmiał. Wystarczy wyjechać poza większe miasto i internetu można szukać w polu. Dosłownie. A cena za montaż kilkudziesięciu routerów mobilnych nadaje się do prokuratury

 • tijeras66

  Oceniono 3 razy 1

  OMG! Czy ja śnię?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX