Widzisz kod QR na bankomacie? Nie skanuj go smartfonem. To może być oszustwo

W ostatnim czasie przy bankomatach pojawiają się naklejki z kodami QR, które umieszczane są tam bez wiedzy właścicieli urządzeń. Lepiej nie skanować tych kodów, bo może się to skończyć poważnymi kłopotami.

Związek Banków Polskich, Biuro do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji ostrzegają przed skanowaniem kodów QR z naklejek, które w ostatnim czasie pojawiają się na bankomatach. Naklejki są umieszczane bez zgody i wiedzy ich właścicieli, czyli banków i sieci bankomatów.

Nakładka na bankomatNakładka na bankomat fot. Materiały prasowe

Kosztowny kod QR

Pojawiające się na bankomatach naklejki z kodami QR przekierowują użytkownika smartfonu, który je zeskanuje, do usługi SMS Premium (więcej na ten temat). Celem jest tu wyłudzenie pieniędzy od niczego nie spodziewającej się ofiary, która przy wypłacaniu pieniędzy zeskanowała kod myśląc, że dotyczy ona usług bankowych.

Bankowcy wraz z policją ostrzegają również, że na naklejkach można też umieścić kody QR, które mogą wyłudzać loginy i hasła do bankowości elektronicznej, poczty e-mail, czy też infekować urządzenie ofiary złośliwym oprogramowaniem.

W przypadku, gdy padliśmy ofiarą fałszywego kodu QR, warto jak najszybciej zgłosić ten fakt bankowi, operatorowi bankomatu i/lub operatorowi telekomunikacyjnemu.

Więcej o:
Komentarze (21)
Bankowcy i policja ostrzegają przed skanowaniem kodów QR z naklejek przy bankomatach
Zaloguj się
 • owrank

  Oceniono 9 razy 7

  To nadal operatorzy nie moga 'z automatu' wyłączyć SMS premium??? Nadal nie ma silnego żeby oskarzyc ich 'za wspoludzial' albo odnoszenie korzyści z kradzieży (paserstwo?) co by rozwiazalo kwestie w kilka dni....

 • Antoni Grzywka

  Oceniono 13 razy 7

  Widziałem taką naklejkę i nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby wyciągać fona i skanować kod. Ale jak widać idiotów nie brakuje.

 • swieta-panienka

  Oceniono 4 razy 4

  Bzdura! Kod QR to tylko adres strony internetowej. Owszem, może ktoś pod tym adresem instalować wirusa, ale nie jest tak że telefon od razu go złapie. Trzeba jeszcze samemu go zainstalować hahaha

 • kaktus-2

  Oceniono 18 razy 2

  Trzeba być debilem żeby skanować nie wiadomego pochodzenia kody...

 • ciekawski13

  Oceniono 17 razy 1

  to co oni robią do nędzy - wiedzą że takie coś istnieje i powiadamiają ludzi a oni Co ? nic - powiadomiliśmy i z głowy , nie każdy ludż jest taki świadomy jak bankowce , nie rób tego nie rób tamtego - ale bankowcy s,ą czyści i bądz tu mądry w razie odszkodowania , kopną Cię w tyłek i po sprawie

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 2 razy 0

  A ja z ciekawości skanuję wszystkie kody i jeszcze nigdy nic złego mi się nie przydarzyło, a wręcz przeciwnie.

 • j_stalin

  Oceniono 7 razy -1

  skoro policja ma czas i pieniadze, aby tracic czas stojac z suszarka w krzakach przy drodze, dlaczego nie moze ta policja pojezdzic po miescie z telefonem komorkowym, aby skanowac skamerskie kody na bankomatach, w ceku namierzenia zlodziei dzialajacych w ten sposob???? CO stoi na przeszkodzie?

 • wydarzenia-sierpniowe-o16

  Oceniono 19 razy -15

  "Banki Polskie"? Ta nazwa ma w błąd wprowadzać nabywcę. Takie jak ING albo MBank srają na Polakow, czekają na POwrót Phełopezel.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX