Podwyżki na autostradzie A2 dla części kierowców. Na A4 niedługo też mogą wzrosnąć opłaty

Już za kilka dni wzrosną opłaty za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Konin. Więcej zapłacą kierowcy ciężarówek, cennik dla samochodów osobowych pozostanie bez zmian. Podwyżki szykuje też operator autostrady A4.

2 stycznia o godzinie 6:00 zaczynają obowiązywać nowe stawki na płatnym odcinku autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin. Dotyczą one pojazdów z kategorii 2, 3 i 4 i wynoszą odpowiednio 31, 47 i 73 zł brutto na każdym z trzech odcinków (ceny te zawierają 23 proc. podatku VAT). Te kategorie obejmują samochody ciężarowe. Podwyżek nie muszą więc obawiać się kierowcy samochodów osobowych, motocykli oraz pojazdów nienormatywnych. 

Drożej na A2, ale nie dla osobówek

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom strony publicznej oraz milionów kierowców aut osobowych, zdecydowaliśmy o utrzymaniu w nadchodzącym roku dotychczasowych opłat za przejazd koncesyjną autostradą A2 dla pojazdów pierwszej i piątej kategorii. Motocykle i auta osobowe za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem, a Koninem zapłacą - tak jak do tej pory 20 PLN" - pisze w komunikacie Autostrada Wielkopolska, która jest operatorem płatnego fragmentu A2. Spółka podkreśla, że podwyżki dla samochodów ciężarowych będą pierwszymi od czterech lat, a nowe stawki są niższe od maksymalnych. Przypomina też, że utrzymanie zarządzanego przez nią odcinka nie jest finansowane z budżetu państwa.

Opłaty na autostradzie A4 też mają wrosnąć

Podwyżki planuje również operator autostrady A4 na odcinku Kraków - Katowice. Stalexport Autostrada Małopolska złożył wniosek w tej sprawie. Nowe taryfy nie są jeszcze zatwierdzone przez GDDKiA, Stalexport chce, by weszły w życie od 1 marca.

Także w tym przypadku chodzi o pojazdy ciężarowe, z kategorii 2,3,4 i 5. Stawki za przejazd miałyby dla nich wzrosnąć do 35 zł z 30 zł w miejscach poboru w Mysłowicach i Balicach. To znaczy, że także i na tej autostradzie podróżujący samochodami osobowymi i motocyklami nie zapłacą więcej.

Na A4 część pojazdów ciężarowych - z kategorii 2 i 3 - korzystała do tej pory z bonifikaty w wysokości 12 zł za przejazd. To, jak będzie wyglądać ta bonifikata w przyszłym roku, ma zostać ustalone w konsultacjach z GDDKiA.

Więcej o:
Komentarze (39)
Autostrada A2 z wyższym cennikiem dla części kierowców. Na A4 niedługo też mogą wzrosnąć opłaty
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 12 razy 10

  Bez wątpienia regulator powinien się tym podwyżkom dokładnie przyjrzeć, tym bardziej że na A2 operator pobiera na sporym odcinku od państwa opłatę za gotowość, i z nielicznych ujawniońych danych wynika, że za zobowiązania państwa z tytułu tzw. gotowości można by zbudować ze dwie rownolegle autostrady. Ale A2 to jeszcze pół biedy, bo poza 40 km odcinkiem Września - Konin zbudowała ją jednak prywatna spółka Kulczyka.

  Natomiast A4 i utajniona umowa na zarządzanie nią przez koncesjobiorcę to skandal w biały dzień, bo odcinek koncesyjny zbudowało państwo za nasze podatki, i przekazało prywatnej firmie za frico, a ta firma pobiera skandaliczne opłaty praktycznie za nic.

  Dowcip jest jeszcze taki, że A2 na odcinku koncesyjnym nie jest objęta systemem Viatoll i jego użytkownicy wobec tego i tak uciekają na starą DK2, a kierowcy od wschodniej granicy po Łódź jadąc do Niemiec, jeśli tylko nie jadą na północ tego kraju, uciekają z A2 na A1, S8 i A4, dodatkowo zatykając tamte drogi, żeby uniknąć kulczykowrgo zdzierstwa.

  Krótko mówiąc, koncesyjne odcinki A2 i A4 należy po prostu wywłaszczyć pod jakimś pretekstem i za jak najniższym odszkodowaniem, bo ich funkcjonowanie w obecnej postaci rozwala nam system drogowy w kraju.

 • gj61

  Oceniono 6 razy 6

  A w UK AUTOSTRADY (prawdziwe, nie urojone) są bezpłatne. Tak, tak, tak.... wy też płacicie Podatek Drogowy (tut. Road Tax). W paliwie.
  I nie ma opłat przy kupnie/sprzedaży auta, rejestracyjnych etc, etc. Nie stoję w kolejce do jakiejś biurwy po nowe tablice. Chcę, to mogę samochód zmieniać co tydzień. Bezpłatnie. Można? Można. Szczęśliwego Nowego Roku życzę!!!

 • impala

  Oceniono 5 razy 5

  noszsz w doope...już teraz przejazd kosztuje niemal tyle, co paliwo (albo i wiecej..). Za chwile przejazd autostradami w ogole przestanie być oplacalny, nawet tylko na urlop. I znowu wpakujemy sie (my, kierowcy) na DK.
  To sobie tylko policzcie, drodzy dysponenci A... ileś tam, jak długo jeszcze mozna łupić kierowców.
  Przypomne tylko, ze w DE i NL przejazd autostradami jest w ogole bezplatny, a w innych krajach kosztuje do 50 zł tydziń/10 dni.
  Ja, za przejazd nad polskie morze, tylko w jedną strone, zabuliłam powyżej 70 zł, w drodze powrotnej drugie tyle, oczywiscie.
  Przy czym, jako kierowca juz place podatki (w paliwie) na drogi.
  A weźcie się w czoło puknijcie. Chciecie inwestowć to, kulson, ze swoich a nie moich. Wybudujecie to sobie odbierajcie w oplatach. Czy jak ja chcę mieć np. restaurację to zbierasm kasiorę od przyszłych klientów? czy wybulam swoją kasę a potem zarabiam na działalnosci knajpy?
  W tej Polszy to wszystko na głowie stoi...a właściwie to na chciwych i nienażartych inwestorach (w tym tych państwowych).

 • gj61

  Oceniono 4 razy 4

  Noooo, ludkowie!!! Za to lokomotywy stanieją!!!!

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 4

  Drożej, drożej tylko prąd będzie tani dzięki genialnemu mózgowi. Temu szczególnemu mózgowi który zbawi cały naród od chorób, kotów i innych epidemii.

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 10 razy 4

  Polska jest bodajże jedynym krajem, w którym motocykliści płacą za przejazd autostradą tyle, ile samochody osobowe. Trudno nazwać to inaczej niż skrajnym chamstwem.

 • gj61

  Oceniono 3 razy 3

  Łolaboga!!! Oni "wychodzą naprzeciw oczekiwaniom strony publicznej oraz milionów kierowców aut osobowych, zdecydowaliśmy o utrzymaniu w nadchodzącym roku dotychczasowych opłat za przejazd koncesyjną autostradą". Łaskawcy!!! Ooooo, jacy ludzccy!!!
  Celowo skończyłem cytat na słowie "autostrada" bo, to gooowno nie jest autostradą, jeno drogą szybkiego ruchu. Osobę która, spłodziła ten aparatczykowski bekot zapraszam do UK, obwiozę i zaznajomię z różnicami między autostradą a drogą szybkiego ruchu i przygotuję prezentację odnośnie tego polskiego szajsu. Najdroższego w Europie.
  W UK AUTOSTRADY są bezpłatne, z wyjątkiem ALTERNATYWNEJ odnogi M6 koło Birmingham: kosztuje 5 GBP. Zaiste, majątek!!!

 • xyphaxer

  Oceniono 3 razy 3

  Jezdze A2 od 7 lat i za kazdym razem slysze, ze coroczna podwyżka jest na budowe 3go pasa na obwodnicy Poznania. Jak wiemy dodatkowego pasa jak dotad nie ma.

 • Antoni Grzywka

  Oceniono 3 razy 3

  Utrzymanie nie jest finansowane przez wszystkich podatników? A co się nagle stało z tzw. dotacją za dostępność i finansowaniem przez budżet państwa kredytu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX